Google Earth Pro od teraz za darmo! Odpowiedź na działanie Microsoftu?

W ostatnim czasie sporo się dzieje wokół poczynań Microsoftu. Gigant z Redmond mocno rozszerzył horyzonty, oferując swoje sztandarowe usługi na konkurencyjne systemy. Wpierw Office wylądował na iOS, potem poznaliśmy tabletową wersję na Androida. To jednak nie wszystko. Zdeterminowany MS wprowadził kilka dni temu Outlook – świetnego klienta poczty, o czym napisał Piotr. I on również wylądował na konkurencyjne systemy. Na ruch ze strony Google nie trzeba było jednak długo czekać.

Korporacja z Mountain View wydaje się trzymać rękę na pulsie. Skąd te przypuszczenia? Niemal chwilę po ukazaniu się Outlooka na Androida, Google udostępniło jedną ze swoich genialnych aplikacji, Google Earth Pro, całkowicie za darmo. Do tej pory za licencję na tą wersję trzeba było wydać spore pieniądze (około 400 dolarów). Od teraz jest ona dostępna dla wszystkich. Aby można było skorzystać z darmowej wersji wystarczy przejść proces rejestracji na tej stronie. W odpowiedzi dostaniemy na e-mail klucz umożliwiający aktywację rozszerzonej wersji aplikacji. Różnice pomiędzy wersją podstawową i Pro przedstawia poniższy zrzut ekranu:

Google Earth vs Google Earth Pro

Komu może się przydać ta aplikacja? Nie patrząc na postanowienia licencyjne mogę śmiało stwierdzić, że osobom zajmującym się czynnie projektowaniem budownictwa przestrzennego, wszelkiego rodzaju architektom i geodetom, a także wszystkim osobom, które mają do zagospodarowania pewien obszar, działkę czy teren i nie bardzo wiedzą, jak się za to zabrać.

Obiektywnie patrząc dla przeciętnego użytkownika aplikacja ta niewiele zmienia. Skorzystają przede wszystkim osoby, które wiedzą, jak wykorzystać to narzędzie. Nie zmienia to jednak faktu, że Google szybko zareagowało na poczynania konkurencji. Czyżby po raz pierwszy przeglądarkowy gigant czuł się zagrożony? Doskonale wiemy, że monopol nigdy nie służył klientowi, a konkurencja wręcz przeciwnie. Tym bardziej cieszy, że MS wraca do gry, uderzając w najczulszy punkt Google – usługi…

Komentarze

 • drawilou

  gugle nie aktualizowały GE i GEP od prawie 2 lat. Nie trudno się domyśleć że od dawna mają to w d…

 • Michał Jakóbczyk

  Może głupi jestem i różnic jakichś nie dostrzegam, ale śmiem twierdzić, że zaprzyjaźniona rzeczoznawczyni z tego powodu rządowego (zdaje się, że ów adres u niej widziałem) Geoportalu nie rzuci. Podkreślam, że mylić się mogę i czegoś nie widzieć, ale patrząc na to, co – operując wyłącznie z poziomu (bodajże) tej strony – mi zaprezentowała, śmiem twierdzić, że Google nawet względem naszych rządzących zaspało, a to już wyczyn. Acz jeśli ktoś mi zechce wytknąć błędy w tym, co napisałem, z pokorą je przyjmę, bo nie zwykłem kategorycznych osądów stawiać w tematach, o których niewiele wiem.

 • Monstrual

  Osobiście nie widzę związku. Co ma przestarzały GEP do Outlooka? Inna funkcjonalność, inne grono odbiorców. Nawet jeśli by udostępnienie GEPa było spowodowane obecną polityką MS, to raczej niespecjalnie wpłynęło to na pozycję Google.

  • Tomasz Lenartowski

   Przecież tu chodziło by padły słowa Microsoft, Outlook, Office… I kolejny tekst do zamówienia odbębniony :)

   • I te kokosy na koncie… < 3

    • Tomasz Lenartowski

     Miljard

 • buth

  A ja nie mogę się zapisać na stronie podanej przez autora, wywala mi komunikat:
  “Uncompleted License Key request

  Error! Your sign up can not be completed due to We’re sorry. We are experiencing technical difficulties. Please try again later.. You can try re-registering the product with an alternative email address. For other issues with Log In, please refer to our Login Help page Happy travels, Google Earth Team”

 • keks

  Od kiedy to Google jest przegladarkowym gigantem? To juz raczej wyszukiwarkowym.

  • quate

   odkąd istnieje chrome? :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona