Ważne

Trochę cyferek na temat Androida: KitKat króluje, Żelki wciąż na prawie połowie urządzeń z zielonym systemem

Po 20 dniach od oficjalnego wydania Lizaka na Nexusy, Google uraczyło nas najnowszymi statystykami dotyczącymi wersji systemu znajdujących się na aktywnych urządzeniach z Androidem.

Mogło by się zdawać, że Mountain View chce się pochwalić udziałem w rynku swojej najnowszej wersji mobilnego systemu, ale nic bardziej mylnego. Uwzględniane są jedynie urządzenia, które logują się do Sklepu Play oraz ich udział na rynku wynosi przynajmniej 1 promil. No ale nikt nauczony doświadczeniami z przeszłości raczej nie oczekiwał rewolucji, na Androida 5.0 w statystykach jeszcze poczekamy. Pamiętajmy jednak, że tegoroczne wycieki testowych wersji ROM-ów wiodących producentów pojawiły się znacznie wcześniej niż miało to miejsce do tej pory. Same aktualizacje również zaczęły pojawiać się wyjątkowo szybko. Udział poszczególnych Androidów przedstawia się następująco:

Wersja SystemuNazwa kodowa% udział w rynku
2.2Froyo0,5%
2.3.xGingerbread9,1%
4.0.xIce Cream Sandwich7,8%
4.1.xJelly Bean21.3%
4.2.xJelly Bean20,4%
4.3Jelly Bean7%
4.4.xKitKat33,9%
a95e4a8b1622ea2e42951345a237b8bf

Patrząc na wykres przygotowany przez Google trudno odeprzeć wrażenie, że zabieg marketingowy Google z 2012 roku polegający na nazwaniu trzech kolejnych wersji systemu w ten sam sposób miał za zadanie stworzyć złudzenie  mniejszej fragmentacji. Niestety, Android pod względem aktualizacji nadal jest upośledzony w porównaniu do konkurencji i trudno w tej chwili wypatrywać na horyzoncie lekarstwa na to wrodzone “schorzenie” otwartego systemu, z którym borykają się zwłaszcza mniej popularne, budżetowe urządzenia.

Komentarze

 • Prawie miesiąc za nami, a udział w rynku Froyo 2.2 dalej większy od Lollipopa. Auuuuć.

  • pamk22

   Nie ma się, co dziwić. Froyo istnieje od kilku lat, Lizak od miesiąca, więc nawet nie mają porównania.

   • No właśnie. Froyo powinien w teorii dawno umrzeć, a lizak mieć zdrowe kilka procent rynku

  • Adam

   To pokazuje miejsce Nexusów na rynku.

 • nylu

  Nie wszystkie nexusy dostały lizaka mój nexus 7 2013 dalej kk4.4.4

 • PawelK

  “Uwzględniane są jedynie urządzenia, które logują się do Sklepu Play oraz ich udział na rynku wynosi przynajmniej 1 procent.” Wg wykresu Froyo- 0,5%. W rzeczywistości google nie uwzględnia wersji z udziałem poniżej 0,1%. Nic dziwnego, że wielu developerów nie przejmuje się jak na razie brakiem kompatybilności z 5.0.

  • Ten procent, to błąd w edycji, miał być promil. Dzięki

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona