Ważne

Gry pecetowe na tabletach z Windows 8.1?

Tablety z Windows 8.1 oparte o procesory Intel Atom nie są reklamowane jako sprzęt do gier. Poniekąd słusznie, ponieważ gdybym szukał tabletu wyłącznie do gamingu, pochyliłbym się raczej w stronę Nvidia Shield Tablet. Oferuje on większy zasób gier przeznaczonych dla ekranów dotykowych, jak i większą wydajność niż budżetowe tablety z Windowsem.

Sytuacja na tabletach działających pod kontrolą systemu od Microsoftu nie jest jednak tak zła, jak mogłoby się wydawać. Jednym wyjściem jest zainstalowanie emulatora Androida, co omówiłem w poprzednim wpisie. Da nam to dostęp do zasobów sklepu Google Play, skąd pobierzemy gry, których na razie brak w sklepie Windows.

Warto jednak zwrócić uwagę, że gry na komputery z Windows wydawane są od dobrych kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu lat. Przez ten czas doczekaliśmy się naprawdę wielkiej liczby znakomitych produkcji. I o ile gry tegoroczne z góry możemy sobie odpuścić, o tyle przecież 5 czy 10 lat temu też wychodziły świetne pozycje. Przez ten czas zyskały miano kultowych i doczekały się nawet odświeżenia na iOS i Androida, jak na przykład Colin McRae Rally czy Syberia.

Czego będziemy potrzebować?

Kontrolerami gier na komputerach stacjonarnych są najczęściej oczywiście klawiatura i myszka. Niestety, tego nie przeskoczymy, na szczęście jest to sprzęt, który każdy ma już w domu. Tutaj w zdecydowanie lepszej pozycji są posiadacze tabletów ze stacjami dokującymi w postaci klawiatury, jak chociażby Acer Aspire Switch czy Asus T100, których recenzje znajdziecie na naszym serwisie.

acer-switch-10-klawiatura-tabletowo

Nie znaczy to jednak, że do tabletów, do których producent nie załączył klawiatury, nie możemy podpiąć naszej własnej czy to przez USB, czy Bluetooth. Test przykładowej klawiatury Bluetooth możecie przeczytać tutaj.

Kolejną ważną sprawą jest dostępna pamięć, na której będziemy instalować gry. Niestety, na tabletach w najuboższych wersjach, zwykle z 32 GB pamięci, jest to spory problem, ponieważ po zainstalowaniu najpotrzebniejszych aplikacji zostaje nam do dyspozycji 6-7  GB wolnego miejsca (jak je odrobinę zwiększyć pisałem tutaj). Nie obejdzie się tutaj bez zakupu karty microSD, oczywiście o im większej pamięci, tym lepiej. Głównym ograniczeniem tutaj będzie nasz budżet, warto jednak sprawdzić, do jakiej pojemności karty obsługuje nasz tablet – zwykle jest to 64 lub 128 GB, co będzie absolutnie wystarczalne. Taka karta jest widziana przez tablet jako kolejny dysk, na którym spokojnie można instalować programy.

Zakup kolejnych akcesoriów jest fakultatywny, ale zdecydowanie może ułatwić zabawę:

Akcesoria do tabletów PC Extreme Stojak pod tablet typ S2
  • Stojak lub podpórka na tablet. Koszt to zwykle kilkanaście złotych, a jeśli mamy żyłkę do majsterkowania możemy go wykonać samemu, według własnego projektu,
micro-usb-hub-2x-usb-1x-micro-usb-_ien145693
  • hub USB – pozwoli podłączyć więcej urządzeń USB (klawiatura, myszka, pad, pendrive),
  • pad do gier – USB lub Bluetooth. Jeśli mamy w domu konsolę, możemy wykorzystać na przykład pad do PS3.

W co grać?

To, w co grać zależy w dużej mierze od naszych osobistych preferencji. Osobiście zacząłbym od przejrzenia dotychczasowej kolekcji gier. Uruchomienie gier, które mamy na CD będzie wymagało trochę więcej zachodu, niż pobranie gier, które mamy w wersji cyfrowej, ale jest możliwe.

Pierwszą możliwością jest użycie napędu zewnętrznego, podpinanego poprzez USB.

Naped-zewnetrzny-Asus-DVD-RW-Recorder-USB-uSLIM-Retail-czarny_Asus,images_zdjecia,12,DXASUDEU08R_1

Jeśli jednak nie mamy takiej stacji dysków, możemy wykorzystać komputer stacjonarny. Należy wtedy skopiować obraz płyty, przenieść go na tablet i rozpakować programem WinRAR lub użyć emulatora wirtualnego napędu, jak na przykład Alcohol 120%.

Gdy nie wiemy czy dana gra „odpali” na naszym tablecie, możemy użyć serwisu YouTube, gdzie znajdziemy wiele przykładów gier, które działają bez problemu.

Przykłady gier, które działają zaskakująco dobrze:

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona