Ważne

Krótki poradnik: Zwolnienie pamięci poprzez usunięcie pozostałości po aktualizacjach na tabletach z Windows 8.1

Jeśli jesteś posiadaczem tabletu z pełnym Windowsem 8.1, to zapewne wiesz, że pamięci dostępnej dla użytkownika jest bardzo daleko do deklarowanej przez producenta na pudełku i w specyfikacji. W najgorszej sytuacji są posiadacze tabletów wersji z 32 GB wbudowanej pamięci, ponieważ po zainstalowaniu aktualizacji systemu i najpotrzebniejszych programów, jak pakiet Office, do ich dyspozycji pozostaje około 6-7 GB wolnej pamięci.

Trzeba jednak wiedzieć, że pobranie każdej aktualizacji systemu w pamięci tabletu pozostają zbędne pliki. Na szczęście jest metoda, by pliki te w prosty i bezpieczny sposób usunąć. Możemy dzięki temu odzyskać nawet 1 GB wolnego miejsca.

Pierwszym krokiem jest przejście do właściwości dysku, na którym zainstalowany jest system. Robimy to poprzez przytrzymanie palca nad ikoną dysku, co jest równoznaczne z kliknięciem prawym przyciskiem myszy.

Zrzut ekranu (5)

W właściwościach naszego dysku wybieramy „Oczyszczanie dysku”, po czym dajemy tabletowi chwilę na oszacowanie pamięci możliwej do zwolnienia.

Zrzut ekranu (6)

Gdy pojawią nam się opcje oczyszczania dysku klikamy „Oczyść pliki systemowe”, po czym ponownie musimy chwilę odczekać.

Zrzut ekranu (7)

Po pojawieniu się kolejnego menu wybieramy opcję „Windows Update – oczyszczanie”. To są właśnie pozostałości po aktualizacjach. W moim przypadku jest to tylko 110 MB, jednak jeśli nigdy wcześniej tego działania nie przeprowadzaliśmy, wartość będzie znacznie większa. Rozpoczynamy oczyszczanie poprzez kliknięcie w OK.

Należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces ten może zająć około 15-20 minut.

Powyższą czynność możemy oczywiście wykonać także na laptopach i komputerach stacjonarnych działających pod kontrolą Windows 8.1.

Komentarze

 • mały kazio

  U mnie na razie nie za wiele się odłożyło po kilku miesiącach…
  Tak przy okazji.
  Opiszcie aplikację TouchMousePointer.
  Na żadnej stronie związanej z tabletami jej nie widziałem a jest to absolutne must have dla tych, którzy muszą cokolwiek zrobić w trybie pulpitu a nie mają akurat myszki pod ręką.
  Spokojnie się sprawdzi nawet na 8 calowych sprzętach.
  Znalazłem to niedawno kiedy musiałem poklikać w terenie na aplikacji desktopowej.
  Aż dziwne, że Microsoft nie wprowadził takiego rozwiązania natywnie.

  • Jan Panek

   Dzięki za propozycję, muszę przyznać, że fajna apka i warto jej się przyjrzeć bliżej :)

 • pol

  Świetny poradnik. Więcej takich.

 • pii

  Myślę że łatwiej programem CC Cleaner.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona