Ważne

Tablety Google’a z rozszerzoną rzeczywistością. Czy ta technologia opanuje świat?

Google

Muszę przyznać, że amerykańska korporacja nie próżnuje. Dopiero co skończyłem temat Gmaila, a już na horyzoncie pojawia się kwestia rozszerzonej rzeczywistości, która coraz częściej pojawia się na portalach technologicznych. Pragmatyczny człowiek powiedziałby, że to nie ma sensu, bo liczą się logiczne i wytłumaczalne argumenty w zastosowaniu tego mechanizmu. Jako fan nowych rozwiązań technologicznych, będę jednak bronić tego wynalazku przyszłości.

Temat rozszerzonej oraz wirtualnej rzeczywistości przewijał się już wielokrotnie. Na temat efektu AR nie będę się rozpisywać. Posiadacze Xperii Z1 wiedzą, na czym ona polega. Skoncentruję się dziś na drugiej technologii – VR. Ostatnio na tym polu dzieje bardzo dużo, czego przykładem mogą być takie wydarzenia, jak kupno Oculus VR przez Faceebokprojekt Tango stworzony przez firmę Google czy projekt Morpheus na potrzeby Sony. Temat wraca jak bumerang za sprawą giganta z Mountain View i jego kolejnego przedsięwzięcia. Zanim przedstawię Wam, co tym razem wymyśliła amerykańska firma, przypomnijmy sobie w skrócie, do czego zmierzał projekt Tango.

project tango

Google widząc, że konkurencja aktywnie pracuje w dziedzinie technologii rzeczywistości wirtualnej, postanowiło nie czekać na rozwój wydarzeń i wprowadzić urządzenia, które miałyby możliwość rejestrowania efektu VR. Nazwa kodowa tego przedsięwzięcia to projekt Tango. Pod tym tajemniczym hasłem kryje się wizja smartfona, który będzie miał możliwość gruntownego skanowania otoczenia, dzięki czemu będzie w stanie rejestrować wszystko to, co dzieje się wokół urządzenia. Jak się okazuje „wyszukiwarkowa” korporacja nie spoczęła na laurach. Tym razem postanowiła stworzyć limitowaną serię 7 calowych tabletów, które będą posiadać taką samą funkcje, jak smartfony projektu Tango. Według plotek seria będzie liczyć 4000 egzemplarzy i zostaną one rozesłane ściśle wyselekcjonowanym deweloperom tworzącym aplikacje i środowisko pod urządzenia z Androidem. Tablet ma posiadać zestaw kamer i czujników podczerwieni do rejestracji i skanowania pobliskiego otoczenia. Czyżby projekt Tango nabierał rozpędu? Wszystko na to wskazuje, jak również to, że Google kombinuje na wszystkie strony, aby zaskoczyć potencjalnych klientów.

Nie można być jednak takim hurraoptymistą. Według mnie, nawet jeśli urządzenia doczekają się finalnej wersji i rozpocznie się sprzedaż na większą skalę, to i tak cena tego wynalazku będzie wysoka. Bardzo prawdopodobne jest również to, że target, w jaki celuje Google, jest ściśle sprecyzowany i zdobycie takiego tabletu wcale nie będzie takie oczywiste. Niemniej jednak, Amerykanie konsekwentnie pracują nad rozwojem na wszelkich możliwych płaszczyznach, a takie wynalazki jak Google Glass czy tablet z rozszerzoną rzeczywistością, nie są skazane na porażkę. Być może przeciętny użytkownik nie potrzebuje tylu „wodotrysków”, ale Agencje Ochrony, wojsko czy rząd już tak. Jestem bardzo ciekaw tego przedsięwzięcia i liczę na powodzenie tej technologii.

A według Was jakie jeszcze zastosowanie może mieć takie urządzenie rejestrujące otoczenie? Komentarze czekają.

Źródło: AndroidCentral.com

Komentarze

 • Koz

  Zastosowanie – wciagniecie od nas kasy, w koncu rynek tabletow sie nasyca

 • uru28

  Afera z kinectem w xbox one pokazała że sprzeciw jeśli chodzi o “szpiegowanie” tego co robimy jest wysoki nawet w US. Owszem znajdą się jacyś chętni ale czy można liczyć na komercyjny sukces? Szczerze wątpię.Nie oddał bym życia,swojego i innych w ręce/algorytmu auta od google tak jak i prywatności.Swoją drogą ciekawe czy gdyby poszta Polska,lub inny operator czytał nasze listy(powiedzmy że w celach marketingowych oraz lepszego dopasowania oferty) to czy również przeszło im by to tak gładko…

 • Takaszi

  Wyobrażam sobie połączenie Tango z okularami VR. Po co? do grania !!!! Wyobraźcie sobie, grę w zeskanowanym ( w czasie rzeczywistym ), znanym nam otoczeniu, lub dedykowanym niczym w Paintball. Na taki skanowany widok nanoszone są virtualne NPC i broń ( wszystko w czasie rzeczywistym ). Można by grać zespołowo. Wyobrażacie sobie The Elder Scrolls w ruinach rzeczywistych zamków i starówek miast. Bajka.

 • szuka

  Inwigilacja , podglądanie , to pierwsze skojarzenie jakie nasuwa się po przeczytaniu tego tekstu . Postawiłbym pytanie czy potrafimy wystarczająco dużo odnaleźć pozytywnych zastosowań dla tej technologii , aby mć obawiać się ich negatywmjh skutków .

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona