Google wymaga wyświetlania logo Androida na ekranie startowym

W najnowszych urządzeniach, typu Samsung Galaxy S5 czy HTC One M8, po uruchomieniu wyświetlany jest tekst “Powered by Android” . Wymysł producenta sprzętu? Ciekawy dodatek do nakładki? Nic z tych rzeczy. Okazuje się, że Google planuje wprowadzić obowiązkowe wyświetlanie właśnie takiego tekstu podczas ładowania systemu. Zatem każde urządzenie z Androidem już wkrótce na starcie poinformuje nas, jaki OS znajduje się na jego pokładzie.

Aktualnie producentów sprzętu, który działa pod zielonym robocikiem, jest naprawdę sporo. Zarówno mowa tutaj o firmach bardziej znanych jak i tych pomniejszych. Niezależnie jednak od pozycji na rynku, producenci zazwyczaj wyposażają urządzenia w coś dodatkowego, tak od siebie. Wówczas to oprócz czystego Androida odnajdziemy na pokładzie urządzenia najróżniejsze programy oraz nakładki. Oczywiście wyjątkiem są smartfony i tablety z rodziny Nexus – o czym pisał Marcin w pierwszej części swojego felietonu. Czy zatem po zastosowaniu takiej nakładki przeciętny użytkownik jest w stanie dopatrzyć się wspólnych cech systemów na różnych urządzeniach?

Patrząc na poczynania Google należy stwierdzić, iż może to być problemem. Jest w tym oczywiście trochę prawdy, gdyż dwa urządzenia o tej samej wersji systemu mogą posiadać takie nakładki, które dają zupełnie różne interfejsy graficzne. Co zatem wymyślił gigant z Mountain View, by temu zapobiec? Wymaganie od producenta, by ten zaimplementował pokazywanie napisu “Powered by Android” przy starcie systemu.

Co oznacza wyświetlany tekst? W wolnym tłumaczeniu będzie to “(urządzenie) działa dzięki Androidowi”. Proste i jasne przesłanie od Google bezpośrednio do użytkowników. Czy tak naprawdę będzie to robiło większą różnicę dla konsumenta? Zwłaszcza, jeżeli urządzenie nie będzie często restartowane – a w końcu przecież Android został uznany za najbardziej stabilny system mobilny. Należy tutaj raczej doszukiwać się bardziej politycznego podejścia firmy.

Google określiło dokładnie jak ma wyglądać wyświetlane logo. Muszą być takie elementy jak napis “powered by”, odpowiedni rodzaj, wielkość i kolor czcionki a także inne tego typu wymagania. Całość widać na rysunku poniżej.

wymagane_logo_android_01

Zwrócić uwagę trzeba na fakt, iż takie wymagania gigant z Mountain View stawiać będzie producentom wykorzystującym nie sam system, a usługi Google. Dlatego też przykładowo robocikowe smartfony od Nokii (np. model XL) prawdopodobnie nie będą oznaczone jako “Powered by Android”. Dlaczego? Ponieważ nie posiadają one oficjalnie dostępu do Google Play oraz innych usług Google – wspominała o tym Kasia w podsumowaniu targów MWC 2014.

Na pozostały sprzęt logo ma być wprowadzone wraz z najbliższymi aktualizacjami Androida – zapewne będzie to już element nadchodzącego KitKat 4.4.3, o zawartości którego pisałem wczoraj. Oczywiście nie każde urządzenie w przyszłości będzie wyświetlało ten tekst. Powód? Producent musi w ogóle wydać jakąś aktualizację dla konkretnego modelu – a z tym jak bywa, każdy wie.

Czy Android pozostanie otwarty i podatny na modyfikację, tak jak z założenia miało być? I czy w ogóle jest sens, by Google wymagało od producentów wyświetlania logo tego systemu? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach ;-)

[źródło]

Komentarze

 • Kwid

  Żeby trzymać się faktów: Android dalej jest otwartym oprogramowaniem i Google nie może zmusić producentów do umieszczenia takiego logo… Chyba, że producent chce umieścić w swoim urządzeniu usługi Google – które to otwartym oprogramowaniem nie są i producenci muszą spełnić każde widzimisię Google.
  A co jest warty Android bez swojego sklepu oraz w sytuacji gdy byle głupia aplikacja ma zależności od usług Google (dzięki odpowiednio przygotowanemu SDK), każdy może sam sobie odpowiedzieć ;]

  • Dlatego też logo najprawdopodobniej nie ujrzymy na Nokiach, które niby Androida posiadają, jednak bez usług.

  • Jest z założenia otwarty, ale to przecież znaczy, że działa na takiej, a nie innej licencji. Zdaje się więc, że wystarczy dodać jeden punkt i każdy producent będzie zobowiązany do umieszczenia logo, co najwyżej licencja się będzie inaczej nazywać.

   A sam pomysł jest moim zdaniem zrozumiały. Niektóre nakładki graficzne potrafią zmienić Androida nie do poznania, a dlaczego mniej zorientowany użytkownik ma myśleć, że producent X wymyślił własnego OS-a?

  • Tomash

   “Otwarty android” to mit.

   • Trek

    Mylisz się, “otwarty Android” to fakt!

    Nawet wróg Androida którym jest Microsoft/Nokia może wykorzystać ten system bezkarnie, bez opłat, bez pytania o pozwolenie kogokolwiek! Chcesz dalej polemizować z oczywistymi faktami?

    Amazon i ich Kindle bazujące na Androidzie to kolejny dowód.

 • Artok☎

  Zawsze można wyłączyć bootanimację i po problemie :P

  • uze

   Albo wgrać swoją, ładniejszą :)

 • Kwid

  I przy okazji: “a w końcu przecież Android został uznany za najbardziej stabilny system mobilny.” – na podstawie bardzo dokładnych badań aż dwóch systemów: Androida i iOS ;)

  • Radzę zapoznać się z treścią całego artykułu oraz z linkami zewnętrznymi. Badania były przeprowadzane na 106 systemach.
   Wiadomo, że w tym były również różne wersje tych samych OS. Niemniej wzięto pod uwagę więcej niż tylko Android oraz iOS ;-)

   • Kwid

    Tak się składa, że przebiłem się przez źródła i pobrałem nawet sam raport. W nim również nie ma ani słowa o jakichkolwiek innych systemach niż Android i iOS. W tej sytuacji nie mamy żadnych podstaw aby uważać, że przetestowali cokolwiek poza tym.

 • bundz

  Htc nexus 8 to nie to samo co One M8.

  • Oczywiście chodziło o HTC One M8, tak jak link wskazywał ;-)

 • DiamondBack

  To ma na celu przede wszystkim uświadamianie użytkowników, że mają w telefonie coś takiego jak android. Spora część ludzi nie zdaje sobie z tego nawet sprawy ;)

 • Ja

  Co do urządzeń Nexus dodałbym jeszcze linię Google Play Edition (HTC One, SGS4, itd.).

 • uru28

  W najbliższym czasie chyba można się spodziewać spadku udziału androida w rynku systemów na rzecz Win 8/ 8.1 . Jeśli M$ nadal będzie reagował i wprowadzał ułatwienia dla użytkowników w dobrym tempie ma szansę sporo odrobić ze straty. Nawet biorąc pod uwagę potknięcia i brak konsekwencji w niektórych kwestiach sprzęt pod Win chodzi po prostu lepiej niż „Powered by Android”. Ciekawe jest to że 8.1 jeszcze na dobre się nie zadomowił a już oczekiwania w stosunku do Win 9 są ogromne i myślę że jeśli M$ nie da “ciała” to właśnie 9-tka ma szanse “zachwiać” rynkiem.(oby;) )

  • Łukasz

   A czemu oby ?

   • ASSSZ

    Bo silna konkurencja jest dobra dla użytkowników takich zabawek .

    • uru28

     Dokładnie;) Gdyby nie mnogość producentów ceny tabletów były by kosmiczne.Z OS jest jeszcze ta kwestia że dochodzą jeszcze usługi,dodatkowe lub wymuszane i lepiej gdy jest alternatywa. I ostatnia sprawa,choć może zabrzmi to kontrowersyjne, bez androida w niektórych przypadkach da się funkcjonować bez windowsa nie za bardzo.

  • kinderniespodzianka

   Problem w tym że tablety z pełnym windowsem 8 potwornie się grzeją. I nie chodzi o porządne czterdzieści kilka ale o temperatury które powodują dotkliwe oparzenia. Czy taki sprzęt wytrzyma pół roku? Sam się raz oparzyłem tabletem klientki. Wystarczy pooglądać takie tablety od środka. Wszystkie układy są w specjalnych puszkach chłodzących. Bez nich układy upiekły by się w kilka minut. Ale nawet one nie dają rady i tabletu często nie da się utrzymać w rękach. Tablety z andkiem nie mają żadnych radiatorów ani specjalnych systemów chłodzenia a grzeje się głównie bateria podczas szybkiego rozłdowywania :P Microsoft wreszcie zmądrzał i pojawiły się trochę tańsze urządzenia z pełnym windowsem. Nawet mi zamieszał w głowie że się napaliłem na venue czy latitude. Na tyle że odkładam pieniążki. Ale przez tą temperaturę … jakie to będzie trwałe? Gwarancje są krótkie. Doniesienia na forach zagranicznych jednoznaczne: tablety z pełnym windowsem grzeją się przerażająco bez względu na producenta…

   • Kwid

    Zaraz, o jakich konkretnie tabletach mówisz? Odpowiedniki tabletów z Androidem czyli te z prockami Clover Trail czy Bay Trail wcale nie grzeje się mocniej niż andki, a nawet powiedziałbym, że grzeje się mniej. Zresztą potwierdza to fizyka – skoro tablet przy takiej samej baterii wytrzymuje tyle samo lub więcej czasu niż tablet z andkiem (a wytrzymuje bez problemu), to znaczy, że musi rozproszyć tyle samo lub mniej ciepła w jednostce czasu.
    Inaczej może wyglądać sprawa z tabletami na prockach z serii core – są sporo mocniejsze i tym samym wydzielają więcej ciepła, ale też nie słyszałem, żeby ktoś się nimi “dotkliwie oparzył” – może tu Piotr podzieli się swoimi doświadczeniami z Surface Pro.

    • kinderniespodzianka

     Clover Trail czy Bay Trail bez znaczenia czy 2 czy 4 rdzenie. Jedne i drugie się grzeją. Wytłumacz mi czemu w konstrukcji samych tabletów z windows 8 pełnym wykorzystano specjalne radiatory do wszystkich układów. Wszystkich! Nie ważne czy to Venue 8 Pro, Toshiba Encore czy Lenovo Miix. Z andkiem tego nie mają. To coś już znaczy :P Próbuję dojść jak jest naprawdę ale nawet w wielu testach na polskich stronach opisywano ten problem.

     • Kwid

      Mój T100 w teście sztucznie obciążającym zarówno procesor i grafikę miał w testach max 45C w najcieplejszym miejscu.
      W moim prywatnym teście po obciążeniu tylko procesora za pomocą Prime95 miał na oko 35-40C po pół godziny pracy. Bardziej grzeje się podczas jednoczesnego ładowania i pracy.
      Nie jest to więc jakoś specjalnie ciepło. Co więcej takie sytuacje jednoczesnego obciążenia zdarzają się bardzo rzadko i tablet przez większość czasu, w tym np. przy oglądaniu YT czy Twitcha w rozdzielczościach HD jest po prostu zimny.

      Jeśli natomiast planujesz regularnie obciążać maksymalnie procesor i grafikę, np. kupując tablet 8″ z Windowsem aby grać w PC-towe gry 3D, to podchodzisz do tego od złej strony.

     • kinderniespodzianka

      Nie do 3D. Chcę wykańczać (podczas podróży) prace w Photoshopie i to trochę starszym bez tych “nowoczesnych :P” ficzerów. Poza tym starszy Painter Access trochę VB i html. Wstępne przeglądanie materiału do montażu (wideo).
      Twój Asus to trochę inna maszyna. On ma to inaczej upakowane. Ma wyjątkowo potężne radiatory i dużo miejsca między obudową a układami. Ale ja na asusa nie dam się namówić. Zdrowie straciłem w kilku firmach pertraktując z Asusem – wywiązanie się z gwarancji.

     • Kwid

      Nie wiem jak duże są Twoje grafiki, ale, patrząc po tym co graficy wyprawiają u mnie w pracy, prędzej problemem będzie za mało pamięci i ciągłe swapowanie niż mocne grzanie się.

    • ” tablet przy takiej samej baterii wytrzymuje tyle samo lub więcej czasu niż tablet z andkiem”
     .
     Które modele porównywałeś? Bo wg mnie jak patrzę to te do Intela mają akumulatory minimum 6000mAh a do Androida 2000-3000mAh.

     • Kwid

      Asus T100 – 8060mAh
      Nexus 10 – 9000mAh
      Samsung Tab Pro 10.1 – 8200mAh

      Nexus 7 – 4000mAh
      Dell Venue 8 – 4800mAh – o cal większy ekran od nexusa!
      Lenovo Miix 2 – 4700mAH – o cal większy ekran od nexusa!

      Tak więc bardzo bym prosił jednak o sprawdzanie faktów a nie szerzenie FUDu.

     • @Kwid:
      Asus T100 – Intel Atom Z3740
      Acer A501 – Tegra – akumulator 3250mAh – czyli 2,5 raza mniej, mozesz nawet kupić ten akumulator do własnorecznej wymiany.
      .
      A czemu podałes piecyk-Exynos a nie jakiś All-Winner czy china-noname?

    • Podzielę się, jutro najprawdopodobniej pełna recenzja :)

     • PS: W moim SP2 wentylator może włączył się 10x w ciągu 2 miesięcy użytkowania.

      Przez 90% czasu nie jest nawet letni.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona