Ważne

System operacyjny RIM BlackBerry 10 oficjalnie (wideo)

Na rynku tabletów internetowych możemy wyróżnić następujące systemy operacyjne: iOS, Android, Windows 7/8, WebOS oraz PlayBook OS. Dziś na konferencji prasowej BlackBerry World 2012 w Orlando zaprezentowano nowego gracza, który już wkrótce zastąpi PlayBook OS: BlackBerry 10. Na ten system czekaliśmy długo i obiecywaliśmy sobie wiele. Podczas gdy użytkownicy telefonów komórkowych będą oczarowani, posiadacze tabletów BlackBerry PlayBook najprawdopodobniej nie dostrzegą znaczącej różnicy.

BlackBerry 10 jest zalążkiem nowego ekosystemu przygotowywanego przez Research In Motion. Wyposażono go w interfejs Cascades wspomagający płynną, intuicyjną i bezproblemową pracę, wiele certyfikatów bezpieczeństwa oraz zaawansowane funkcje biznesowe. BlackBerry 10 diametralnie różni się od systemów BlackBerry OS, z których korzystają dziesiątki milionów właścicieli smartfonów BlackBerry na całym świecie, lecz jest bliźniaczo podobny do PlayBook OS. Jeżeli posiadacie tablet PlayBook i mieliście nadzieję na nowy interfejs, rozczarujecie się. Obsługa za pomocą aktywnej ramki, belki menu i ikony – wszystko wygląda tak samo.

Największe zmiany wprowadzono pod maską. W porównaniu do PlayBook OS, BlackBerry 10 jest dużo ściślej zintegrowany z portalami społecznościowymi. Z poziomu domyślnych aplikacji można dzielić się zdjęciami, filmami i dokumentami na Facebooku i Twitterze. Z pozostałych funkcji, na pokładzie BlackBerry 10 znajdą się także edytor do zdjęć, usprawniony system powiadomień i wiele innych.

Mamy dobre wieści dla miłośników tabletowych gier. Zgodnie z podanymi przez nas informacjami, już wkrótce w sklepie BlackBerry AppWorld pojawi się kilka świetnych tytułów, między innymi NOVA 3, Galaxy On Fire 2, The Oregon Trail, Ice Age Village i Shark Dash. Francuskie studio Gameloft wyraziło chęć zacieśnienia współpracy z Research In Motion, udostępnienia posiadaczom tabletów PlayBook swoich najnowszych gier i traktowania systemu BlackBerry 10 na równi z innymi, popularniejszymi platformami.

BlackBerry 10 to nie tylko nowy interfejs dla telefonów komórkowych, ale również ulepszone narzędzia dla programistów. Dzięki Cascades, developerzy będą mogli tworzyć aplikacje w językach C/C++, Qt, a nawet HTML5. Więcej informacji na temat BB10 NSDK znajdziecie na oficjalnym blogu BlackBerry. Research In Motion zamierza zainwestować w zaplecze aplikacji BB 10. W tym celu przygotował wiele programów zachęcających programistów. Jak zaznaczono podczas konferencji prasowej, w pierwszym kwartale 2012 liczba programów dla tabletu PlayBook wzrosła aż o 240%. Całkiem nieźle, nie sądzicie?

Pierwsze telefony z systemem BlackBerry 10 pojawią się na rynku pod koniec bieżącego roku. Choć bardzo nas to cieszy, żałujemy, że nie zobaczyliśmy nowego PlayBooka wyposażonego modem 4G.

Konferencja prasowa BlackBerry World 2012 była poświęcona systemowi BlackBerry 10 w wersji dla smartfonów, nie tabletów internetowych. Z tego powodu w powyższym artykule mogą znaleźć się nieścisłości wywołane niewystarczającą ilością danych. Kiedy Research In Motion udostępni szczegółowe materiały na temat BlackBerry 10, zaktualizujemy wpis.

via The Verge

Komentarze

 • dami3n

  ciekawy , chodz troche podobny do winphone

  • macdoda

   Ciekawe w którym miejscu? Ja tam widzę zerowe podobieństwo do do systemu mikroszhitu ;-) Może powiesz co konkretnie? Mi bardziej wygląd przypomina śp. WebOsa …

   • dami3nko3

    chodzilo mi o minimalizm szeroko pojęty …

 • Bucz

  Tak, Oregon Trail to swietny tytul. Chyba sie skusze na Blackberry.

 • Apple

  3 aplikacje na krzyż…
  Dziękuję za taki system

  • aaa

   Niestety potwierdzam. AppWorld z Blackberry świeci pustkami.

  • Bat

   Większość rzeczy jest wbudowanych w system. Polecam wpierw porównać sobie mając obok siebie iPada i BB. RIM słynie z tego, że większość rzeczy mamy w standardzie i nie musimy od razu doinstalowywać 100 aplikacji do podstawowych funkcji.

   • Zebet

    No jaasne, szczególnie, Playbook został wydany z brakiem natywnego maila, kontaktów i komunikatora na początek :P. Nie wiem, jak teraz, pewnie po upgradzie softu już jest, ale startu nie zaliczyłbym do udanego.

 • Wojtek

  @ autor: Do poprawki:
  “Francuskie studio Gamelfot wyraziło chęć zacieśnienia współpracy z Research In Motion, udostępnienia posiadaczom tabletów PlayBook swoje najnowsze gry i traktowania ..” – **chęć udostępnienia swoich najnowszych gier…**

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona