Ważne

Amazon Kindle Fire: koszt produkcji wyższy niż ostateczna cena

Tablet Kindle Fire

Już w momencie oficjalnej prezentacji Amazon Kindle Fire, wiele zagranicznych źródeł zaczęło sugerować, że ostateczna cena tabletu jest niższa od sumy kosztów poniesionych przez firmę na jego produkcję. Początkowo spekulowano, że Amazon traci na każdym urządzeniu ok. 50 dolarów (ale po co tak znacznie dopłacać do interesu?). Według najnowszych informacji pochodzących od iSuppli, koszt produkcji jest, owszem, wyższy od ostatecznej ceny Kindle Fire, ale o jedyne (w porównaniu do 50 dolców) – 10 dolarów.

Amazon Kindle Fire kosztuje klienta końcowego 199 dolarów. Jak możecie zobaczyć w poniższej tabelce, koszt produkcji urządzenia, według iSuppli, to 209,63 dolarów. Amazon traci więc rzekomo na każdym egzemplarzu 10 dolarów, ale na pewno ma nadzieję, że kwota ta zwróci się przy korzystaniu klientów z usług firmy – samo przedłużenie możliwości cieszenia się z Amazon Prime to 79 dolarów na rok. Ciężko jednak uwierzyć w te dane, gdyż jest to produkcja masowa, a wiadomo, że im więcej sprzętu się zamówi, tym koszt jego produkcji jest mniejszy.

Koszt produkcji Amazon Kindle Fire

Warto jednak przypomnieć, że Kindle Fire nie jest jedynym tabletem, którego cena zamyka się w 200 dolarach. Jak słusznie przypomina NetbookNews, 199 dolarów ma kosztować także nadchodzący Lenovo IdeaPad A1, posiadający porównywalne parametry techniczne, ale mogący pochwalić się także aparatem, kamerką, Bluetooth czy GPS-em.

Ale nie zmienia to faktu, że i tak Amazon Kindle Fire będzie się sprzedawał – a przynajmniej na samym początku – jak świeże bułeczki. Wskazuje na to choćby fakt, iż w ciągu pierwszych kilkudziesięciu godzin stał się najczęściej zamawianym urządzeniem elektronicznym na Amazon, gdzie jest dostępny w przedsprzedaży.

źródło, źródło

Komentarze

 • Krzysiek

  Ha ha ha, nie rozsmieszajcie mnie… Te ceny to sa podane chyba jakby amazon kupil 10 sztuk….
  Przy ogromnej ilosci jeszcze sporo zarobia na samym tablecie…
  Np. Wyswietlacz do ipada z touchscreenem kosztuje 200zł, a tutaj niby 87dolcow za 7cali z dwu-dotykiem hq ha

  • aaa

   Właśnie. Amazon robi kosmiczne zamowienia, więc pewnie nieźle na każdej sztuce zarobią. To dobrze. Pokazuje to, że tablety będą tanieć ito mocno.

 • Karollan

  Witam, dosyć zaskakujące są te dane i szczerze mówiąc trudno w nie uwierzyć. Pamiętajmy, że dzisiejszym światem rządzi pieniądz, czytaj zysk. Amazon na pewno nie podejmowało by takiej akcji gdyby na tym nie zarabiało. Zauważyć należy, że dzisiaj mechanizm ustalania ceny nie wynika z sumowania sobie kosztu produkcji jednostkowego wyrobu oraz dodania marży. Koszt rzeczywisty produkcji takiego wyrobu przy zastosowaniu produkcji masowej jest prawie zerowy. Ustalenie ceny produktu odbywa się dziś trochę jak wycena spółki na giełdzie papierów wartościowych – trochę w tym jest spekulacji. Przecież technologia wytwarzania każdego tabletu oraz lokalizacja fabryk jest taka sama czyli daleki wschód. A jednak jeden tablet kosztuje 3000zł, drugi kosztuje 2000zł, a są i takie za 1000zł. czy to znaczy, że tablet Apple oferuje 3 razy więcej i ma 3 razy lepszą konfigurację niż konkurencja – chyba nie, ale dopóki ludzie są w stanie tyle za niego płacić to po co obniżać cenę?

  • Tomecki

   @Karollan napij się nastepnym razem kawy bez kofeiny.

 • jankov

  A Bezos na tym zdjeciu wyglada jakby mu ktos na jaja nadepnal. :P

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona