iOS vs Android: przystosowanie stron internetowych

Blaze, firma zajmująca się analizami dotyczącymi wydajności stron internetowych dla telefonów komórkowych oraz optymalizacją wydajności sieci (WPO), opublikowała raport o stosunku pomiędzy liczbą stron zoptymalizowanych dla iPada oraz tabletów z systemem Android.

Pod lupę wzięto 500 najpopularniejszych serwisów. Raport Blaze wykazał, że 200 z nich (40%) jest zoptymalizowanych dla smartfonów (iPhone – 42%, Android – 38%). 84% z tych stron wczytanych na tablecie pracującym pod kontrolą systemu Android zwróciło komórkową wersję, czyli taką samą, jak na telefonie. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku iPada, gdzie właściwie wszystkie testowane portale internetowe załadowały się w pełnej lub zaprojektowanej specjalnie na potrzeby tabletu Apple wersji.

Jedna trzecia z wcześniej wspomnianych 500 stron internetowych pokazała komórkową wersję na 10.1-calowym tablecie Motorola Xoom, a zaledwie 3% na iPadzie.

Przyczyną braku wsparcia dla tabletów z Androidem jest fragmentacja tego systemu. W iOS wyposażony jest tylko jeden telefon i jeden tablet, których rozmiar ekranu jest stały i szeroko znany. Natomiast pod kontrolą zielonego robocika pracują dziesiątki smartfonów i tabletów, których wielkość wyświetlacza waha się od 2.8” do 10.1”. Pojawiają się one na rynku tak szybko, że twórcy stron internetowych nie nadążają z dostosowywaniem ich do tabletów.

Co ciekawe, firma Blaze dokonała także krótkiej analizy prędkości przeglądarek poszczególnych urządzeń. Wynika z niej jednoznacznie, że iPad 2 jest o 25% szybszy od iPhone’a 4 oraz 20% od iPada 1, a Motorola Xoom ma o 25% lepszą prędkość ładowania stron internetowych, niż smartfon Nexus S. Poniżej znajdziecie kilka filmów przedstawiających porównanie szybkości przeglądarek iPada, iPada 2 oraz Motoroli Xoom. Ciekaw jestem, jak poradziłby sobie Asus Eee Pad Transformer?

Wyraźnie widać, że internet nie jest jeszcze gotowy na przyjęcie tabletów, szczególnie tych z systemem Google na pokładzie. Pytanie brzmi – kiedy fragmentacja Androida uspokoi się na tyle, żeby pozwolić światu wyrównać tempo?

źródło

Komentarze

 • Kamil

  Wystarczylo na transformerze ustawic rozpoznawanie przegladarki jako komputer stacjonarny i zadna www nie laduje sie juz w wersji mobilnej. Do wyboru mamy tablet, telefon i komputer stacionarny. W moim odczuciu wszystko dziala tak jak trzeba…

  • Adkinson

   Dokladnie, a 1280 pikseli w poziomie sprawia ze strony mieszcza sie bez problemu.

 • messer

  Potwierdzam to co wyżej napisano.

  Świetnym przykładem jest lynda.com
  W wersji mobilnej ich podcasty byly w koszmarnj jakości. Po przelaczeniu na “komputer” wszystko wróciło do normy i video jest cudne.

  Eee pad to coraz bardziej komputer a coraz mniej telefon :-)

 • Marcin “Azawakh” Wojciechowski

  Niestety, największą wadą mojego ulubionego systemu jest jego fragmentacja a wręcz poćwiartowanie. Z jednej strony to niby dobrze bo każdy może znaleźć wersję, która mu najbardziej odpowiada, świadczy to też o rozwoju Androida a z drugiej co za dużo to nie zdrowo a oznacza tyle, że w gąszczu wielu wersji można się tylko pogubić. Z drugiej strony iOS przecież też nie jest monolitem i też posiada kilka swoich wersji z iOS5 na czele. Tu plusem jest oczywiście, że to system jednego producenta i działa tyko na bardzo ograniczonej ilości urządzeń co w przypadku otwartego systemu Google jest po prostu niemożliwe gdyż to system otwarty i pracujący na wielu uderzeniach. Miejmy jednak nadzieję, że galop Androida spowolnieje i aktualizacja Androida bądź jego nowa wersja będzie się pojawiać raz na rok a może i rzadziej dzięki czemu wspomniana optymalizacja w tym artyjule będzie łatwiejsza i dokładniejsza.

  • “Z jednej strony to niby dobrze bo każdy może znaleźć wersję, która mu najbardziej odpowiada”
   to żeś chłopie dowalił.

  • W ogóle teraz doczytałem do końca i aż szkoda słów by komentować twoją wypowiedź, bo odnieść trzeba było by się do każdego zdania. Ale głupoty…

 • encantador7

  Potwierdzam jak wyżej, że przeglądarka w Transformerze działa genialnie! Po ustawieniu w opcjach na “komputer stacjonarny” wszystkie strony ładują się idealnie! :-)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona