Co wybrać: Asus Eee Pad Transformer czy Acer Iconia Tab A500? - Tabletowo.pl
Ważne

Co wybrać: Asus Eee Pad Transformer czy Acer Iconia Tab A500?

Ostatnio coraz częściej w komentarzach pojawia się pytanie „co wybrać”. Odpowiadając na Wasze potrzeby postanowiliśmy rozpocząć kolejny cykl autorskich artykułów, których będziemy pomagać Wam w wyborze odpowiedniego dla siebie tabletu. Pomagać, a nie dokonywać za Was wyboru – ostateczna decyzja zawsze należy do Was, my tylko udzielamy wskazówek. Na pierwszy ogień idzie Asus Eee Pad Transformer kontra Acer Iconia Tab A500.

W sieci, nie tylko w komentarzach na Tabletowo.pl, odzywa się coraz więcej osób mających dylemat – który tablet wybrać: Asusa Eee Pad Transformer czy Acera Iconia Tab A500. Problem jest o tyle istotny, że oba urządzenia oferują prawie identyczne parametry techniczne, a ich koszt jest bardzo podobny. Mam świadomość, że wybór pomiędzy nimi może być bardzo trudny, jednak jest kilka istotnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Co łączy oba tablety?

Nie trudno zauważyć, że oba urządzenia różnią się tylko szczegółami. Ale przyjrzyjmy się najpierw temu, co je łączy. Przede wszystkim jest to system operacyjny – na chwilę obecną Android 3.0 Honeycomb z możliwością aktualizacji do wersji 3.1. To także ten sam chip – dwurdzeniowa Tegra 2 o częstotliwości taktowania 1GHz i 1GB pamięci RAM. Oba tablety są dostępne w następujących wersjach pojemnościowych: 16GB i 32GB (A500 jeszcze z 64GB) z możliwością jej rozszerzenia przez karty microSD. Oba modele oferują praktycznie ten sam czas pracy na baterii – około dziesięciu godzin, mini HDMI i aparat o tej samej rozdzielczości – 5Mpix. Oba posiadają ekran o takiej samej przekątnej – 10,1″, rozdzielczości – 1280 x 800 pikseli oraz formacie – 16:10.

Tabletowo.pl Co wybrać: Asus Eee Pad Transformer czy Acer Iconia Tab A500? Nowości Porównania

Asus Eee Pad Transformer

Asus wzbudził zainteresowanie swoim tabletem już w momencie oficjalnej prezentacji w styczniu. Producent zdecydował się na zaproponowanie klientom możliwości podłączenia do tabletu sprzętowej klawiatury, zamieniając tym samym tablet w netbooka, wydłużając czas pracy urządzenia o 6,5h (łącznie oferuje 16 godzin działania). I to właśnie ta opcjonalna, dodatkowo płatna klawiatura jest jedną z najważniejszych zalet Eee Pad Transformer. Powiecie – po co komu klawiatura, skoro tablet to tablet (taki skrót myślowy)? Odpowiem na przekór – to dlaczego znaczna część Czytelników Tabletowo.pl czeka na pojawienie się w Polsce wersji właśnie z klawiaturą? :) Asus proponuje kompromis pomiędzy netbookiem a tabletem – potencjalnym klientom się to po prostu podoba. Szkoda tylko, że klawiatura kosztuje dodatkowe 150 dolarów (w Polsce wciąż nie wiadomo ile będzie kosztować poza zestawem). No dobra, ale jeśli komuś nie zależy na stacji dokującej, tylko na samym tablecie? Czy w tej części urządzenia znajdziemy istotne parametry, dla których warto zainwestować pieniądze akurat w Transformera?

Najważniejszy w Transformerze jest bez wątpienia ekran – i choć jest to jednostka o takiej samej przekątnej i rozdzielczości, co w tablecie Acera, została wykonana w technologii IPS. Oznacza to, że oferuje znakomite kąty widzenia i świetne odwzorowanie kolorów.

Ale nie ma róży bez kolców. Transformer w części tabletowej nie posiada portu USB, co dla niektórych potencjalnych klientów może być gwoździem do trumny. Owszem, dwa porty są, ale w klawiaturze, za którą trzeba dodatkowo zapłacić – a jeśli już ją kupimy, to i tak pewnie nie będziemy jej brać wszędzie ze sobą.

Tabletowo.pl Co wybrać: Asus Eee Pad Transformer czy Acer Iconia Tab A500? Nowości Porównania

Acer Iconia Tab A500

Pierwsze, co rzuca się w oczy patrząc na specyfikację techniczną tego urządzenia, to obecność portu USB (i dodatkowo microUSB, który można wykorzystać do podłączenia go do peceta). To także nieco lepsza kamerka – 2 Mpix przy 1,2 Mpix w Transformerze. Ale czy aby na pewno rozdzielczość przedniej kamerki jest ważna? Rzadko kiedy się jej używa, a jeśli już – to jej jakość nie jest aż tak istotna jak zwykłego aparatu.

Wyżej wspomniałam, że zaletą Transformera jest ekran IPS. Ale Iconia Tab A500 też ma bardzo dobry ekran! Obecnie jestem w trakcie testowania tego tabletu i muszę Wam powiedzieć, że nie ma się do czego przyczepić. Producent utrzymuje, że jego wyświetlacz oferuje kąty widzenia 85/85/85/85, kontrast 1500:1 oraz jasność 350 nitów – w praktyce sprawdza się naprawdę świetnie, co nie tylko ja potwierdzam, ale też nasz Czytelnik w swoim teście tabletu.

Na koniec mało istotna estetyka, o której nie sposób nie wspomnieć. Mimo tego, że Transformer jest nieco większy od A500 (271 x 177 x 12,9 mm przy 260 x 177 x 13,3 mm), jest trochę lżejszy, ale nie jest to nie wiadomo jak wielka różnica (680 g przy 700 g). Co więcej, tylna obudowa tabletu Acera wykończona jest aluminium.

Cena tabletów

W Stanach koszt Transformera to 399 dolarów, natomiast A500 – 450 dolarów. W Polsce najtańsza wersja pierwszego z nich (16GB, WiFi) kosztuje 1599 złotych, a cena drugiego… Podczas kwietniowej konferencji prasowej Acera, na której byłam obecna, producent zapewniał, że A500 będzie kosztował ok. 1500 złotych – ostatecznie stanęło na 1599 zł (16GB, WiFi w przedsprzedaży w Euro – co ciekawe, koszt wersji 64GB to 1999 zł – czyli całkiem znośnie!).

Który tablet wybierzecie – decyzja należy do Was. Ja osobiście zdecydowałabym się jednak na Asusa Eee Pad Transformer z klawiaturą – ale! – z 3G, a na tą wersję nie wiadomo ile trzeba będzie czekać.

W tym wpisie starałam się przybliżyć najważniejsze zalety i wady obu tabletów, by podjęcie tej decyzji było trochę łatwiejsze. Ale jeśli w dalszym ciągu nie potraficie skierować swego serca (i zawartości portfela) w kierunku jednego z urządzeń, zapraszam do przeczytania ich testów: Asus Eee Pad Transformer oraz Acer Iconia Tab A500.

Jeśli stalibyście przed takim wyborem – na który tablet ostatecznie byście się zdecydowali?

Asus Eee Pad TransformerAcer Iconia Tab A500
OSAndroid 3.0 HoneycombAndroid 3.0 Honeycomb
procesordwurdzeniowy, Nvidia Tegra 2, 1GHzdwurdzeniowy, Nvidia Tegra 2, 1GHz
ilość RAM1GB1GB
pamięć16GB/32GB16GB/32GB/64GB
bateriado 9,5h pracydo 10h pracy
wyświetlacz10,1”, 1280 x 800 pikseli, IPS10,1”, 1280 x 800 pikseli
aparat5 Mpix, kamerka 1,2 Mpix5 Mpix, kamerka 2 Mpix
USBnietak + microUSB
mini HDMItaktak
wymiary271 x 177 x 12,9 mm260 x 177 x 13,3 mm
waga680 g700 g
WiFitaktak
cena399 dolarów450 dolarów

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona