Ważne

“Tablet Edition” Windows 8 – Q1 2012 (“pogodzi” użytkowników?)

Patrząc na Waszą zażartą dyskusję pod informacją o obawach innych producentów po premierze iPada 2 pomyślałem, że jest tylko jedna firma i jeden system który może pogodzić użytkowników.Wg doniesień Tablet-news, Morgan Stanley, a  dokładniej dział analiz tej firmy pokazuje (dokument z przecieku powyżej), że tabletów z nowym systemem Microsoftu należy się spodziewać na rynku w pierwszym kwartale 2012 roku. Informacja ta potwierdzałaby ujawnione już jakiś czas temu plany Della (grafika poniżej). To czy tablety z tym systemem będą faktycznie już w sklepach czy w Q1 zostaną tylko oficjalnie zaprezentowane to osobna kwestia… ale…

Ja bardzo sceptycznie podchodzę do informacji mówiących o tym, że wersja Windows 8 dla tabletów jest już w zasadzie gotowa i zobaczymy ją jeszcze w tym roku. Nie ulega wątpliwości, że Microsoft zawalił sprawę. Od czasów Windowsa XP, promując dla urządzeń takich jak tablet swój “desktopowy” system bez żadnego sukcesu. Być może to wielkość korporacji sprawiła, że gigant dopiero kilka miesięcy temu obudził się z letargu (Windows 7 w tabletach też nie ma szans na sukces – dokładnie tak jak poprzednicy). A może firma była tak bardzo skupiona na przygotowaniu Windows’a 7 po klęsce Visty, że ten segment rynku (tworzący się) został przeoczony.

Jakiekolwiek powody by to nie były Microsoft zrozumiał swój (wieloletni) błąd i po Windows 8 możemy się naprawdę spodziewać sporo. Microsoft wie doskonale, że jeśli tym razem popełni błąd – tzn. pokazując system niedopracowany, niekompatybilny z “dużym” systemem, itd., itd. będzie to bardzo kosztowna pomyłka – dużo bardziej niż wszystkie poprzednie. Złe opinie o Windows 8 w urządzeniach przenośnych mogą się odbić na sprzedaży “okienek” na desktopy. W mojej opinii Microsoft nie będzie się spieszył z prezentacją swojego dzieła (być może wszystkie edycje systemu pojawią się razem?). Jestem natomiast przekonany, że na pewno możemy się spodziewać perełki! Firma nie może sobie pozwolić na wypuszczenie takiego systemu jak Honeycomb gdzie połowa funkcji jest w fazie “coming soon”, a sami użytkownicy tłumacząc niedomagania Xoom za $800 mówią o sobie “early adopters”.

Gdyby dziś Windows 7 był choć trochę bardziej “przyjacielski” jeśli chodzi o tablety, gdybyście mogli kupić tablet taki jak iPad 2 ale właśnie z ładnym Windowsem na pokładzie… Android miałby olbrzymi problem a i iOS miałby powody do obaw. Windows przecież ma i robi to wszystko o czym pisaliście w komentarzach do tego artykułu. Windows 8 będzie robił to samo tylko lepiej, szybciej, wydajniej, ładniej…

Ja już się cieszę i teraz tym bardziej będę ostrożnie wydawał pieniądze na tablet. Coś mieć warto, bo urządzenia są fajne. Jednak (dla mnie) będzie to tablet na przeczekanie, więc warto wybrać coś, co będzie mieć rozsądna cenę i czego będzie się łatwo pozbyć w przyszłym roku, kiedy do sklepów trafią pierwsze tablety z Windows 8.

Komentarze

 • Zex

  Haleron ma ciekawe propozycje, dla tych którzy chcieliby
  Win’a na pokładzie. Brakuje tylko nowszego procesora i więcej RAM + nie napisali nic na temat chłodzenia, a ze zdjęć nie można wiele wywnioskować (mała ilość).

  Zex

  ps jesli chodzi o sprzedaż tabów – pierwsza tabela jest nieaktualna.

 • Ris

  To mnie rozbawiłeś :) System operacyjny windows ma być wybawieniem, haha:)

 • Tomasz Gałecki

  Nigdy nie mow nigdy… ja mam nadzieje, ze MS naprawde wszystkich zaskoczy. Tym bardziej podoba mi sie ta idea, ze to co dla uzytkonikow PC (z Windows) jest darmowe dla uzytkownikow Androida czy IOS jest platne – dla mnie samo to jest oblzymim PLUSEm Windy :-)

 • Raffu

  Ja też bym wybrał tablet z Windowsem. Według mnie od czasu XP jest to bardzo dobry system operacyjny. Nie jestem programistą/informatykiem, tylko zwykłym użytkownikiem stacjonarnego PC-ta, na którym mogę zrobić WSZYSTKO, co chcę.
  Jeśli chodzi o tablety: iOS zbyt zamknięty, Androida nie znam, a Windows… gdyby był dopracowany to naprawdę byłby strzał w dziesiątkę.

 • Mala uwaga techniczna: justownany (wyrownany do obydwu krawedzi) tekst czyta sie zdecydowanie lepiej.

  • Tomasz Gałecki

   Mowisz i masz ;-)

  • Chmiel

   Nie mogę się z tym zgodzić, teraz tekst wygląda fatalnie i wcale nie czyta mi się go wygodniej…

   • Co kto lubi. Ja również nie lubię czytać wyjustowanego tekstu, więc sama nie stosuję tego narzędzia, za co zaraz Tomiga mnie skarci ponownie ;)

   • hmm.. to ciekawe bo jakos nie przypominam sobie zadnej ksiazki ani gazety formatowanej w taki sposob…

    • Ta dyskusja nie ma sensu. Kazdy kolejny komentarz na ten temat bede usuwac. Koniec.

 • Zex

  Rozumiem, że Win ma wady, choć te ma każdy system. Ale system okien zna prawie każdy, dlatego MS byłby mega LoLem jeśli nie chciałby zarobić na nowym segmencie.

 • Tomasz Gałecki

  Bo z wygladem widomosci na stronie www jest jak z tabletem – kazdy ma swoje wyobrazenie o ideale… w sklepach za to sa glownie pralki, lodowki oraz “pecety” :-)

 • Pober

  Mozna wprowadzic taka funkcje do strony ze kazdy bedzie mogł wybrac sobie jak tekst chce czytac wyjustowany czy wyrówany do prawej lub lewej jak kto i co lubie :)
  Pozdrawiam Tablomaniaków :)

 • aix

  Android jest systemem darmowym dostępnym nie tylko dla bardzo drogich tabletów, ale i dla bardzo tanich. Z tego powodu wszystko będzie sprzedawane dla szerokiego grona odbiorców. Z tabletami będzie jak ze smartfonami. Android zostanie sam na rynku, a reszta to nisze. Windows ma bardzo niewiele programów, bo wszystko trzeba kompilować pod ARM. Linux np Ubuntu ze środowiskiem Unity jest o wiele lepszy od każdego istniejącego windowsa. Jest wersja pod ARM co działa, a microsoft pokazał strzępek systemu, którego ideą nie jest jeszcze dotyk. Porażką microsoftu był KIN, jest WM7, będzie również windows8.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona