Playbook vs. Dell Streak 7 vs. iPad vs. Xoom + Nokia ;-)

Pozwolę sobie wykorzystać bardzo ciekawy sposób na porównanie ww. urządzeń, którego dokonali Panowie/Panie z serwisu skattertech.com. Naprawdę, gratulacje za świetny pomysł. Moja jedyna uwaga czy raczej życzenie, to aby grafika poniżej została zaktualizowana 9 lutego (o ile tego dnia nastąpi premiera iPada 2) oraz kolejny raz w okolicy 13 lutego (w tym dniu możemy się spodziewać premiery Samsunga Galaxy Tab 2 i być może tabletu Nokii – o tym na samym końcu).

A teraz właściwe porównanie:

A co do wspomnianej wyżej Nokii, która w tym porównaniu nie występuje. Im bliżej targów MWC 2011 (z których będziemy przeprowadzać relację bezpośrednio z Barcelony) tym więcej plotek. Jak sami pamiętacie wstępne zapowiedzi mówiły o prezentacji tabletu Nokii właśnie w dniu 13-stego lutego ale być może (zamiast) czeka nas jeszcze większe wydarzenie. Zapewne kilka osób, które czytało moje rozważania nad branżą tabletów w tym wpisie zauważyło wzmiankę na temat Nokii oraz porównania jej do Samsunga. Zapewniam Was, że do konkluzji takiej doszedłem całkowicie niezależnie od doniesień o których zaraz napiszę. Chyba każda osoba obserwująca (choćby z grubsza) branżę telefoniczno – tabletowo – komputerową doszłaby do podobnych wniosków. Nokia potrzebuje zmiany. Ostatnie plotki dotyczące tej zmiany mówią o całkowitej zmianie platformy. System MeeGo ma zostać porzucony a do nowych smartfonów (i być może tabletów) Nokia ma zaadoptować Androida lub Windows Phone Microsoftu. Nie znając szczegółów rozmów za kulisami można uznać, że obie opcje mają takie same szanse, 50/50. Część obserwatorów rynku wskazuje, że obecny prezes fińskiego koncernu jest byłym pracownikiem firmy Microsoft, i z którym rozstał się w dobrych stosunkach. Z mojego (całkiem prywatnego) punktu widzenia także wydaje się, że Windows Phone w Nokii jest bardziej prawdopodobny niż Android i to nie z powodu osoby prezesa.

1. Microsoft bardzo potrzebuje takiego partnera jak Nokia, z dużym doświadczeniem, które wbrew pozorom jest bardzo potrzebne. Jak widać po premierze Windows Phone koncern LG nie do końca jest stanie zapewnić podobny image jak aktualnie mariaż Google’a i Motoroli.

2. Czy Nokia będzie się chciała przestać wyróżniać na rynku od innych producentów i być takim samym “petentem” w Mountain View jak inne firmy prezentujące coraz to nowe modele telefonów z Androidem na pokładzie?

3. Obie firmy chciałby we właściwy sposób zaistnieć na rynku tabletów. Obie mają bardzo opóźniony start i osobno będzie im bardzo ciężko dogonić konkurencję – za to razem… nawet gdyby to jeszcze miało potrwać – premiera nowego tabletu Nokii z Nowym systemem Microsoftu byłaby na pewno dużym wydarzeniem (większym niż tablet czy telefon Noki z Androidem – kolejny telefon/tablet taki jak inne).

4. Mogę się mylić ale dla obu firm byłaby to chyba też bardziej pożądana sytuacja ze względu na akcjonariuszy i rynek akcji.

Ja w każdym razie bardzo bym sobie (i nam) tego życzył, bo w przyszłości na pewno zaostrzyłby to konkurencję na rynku dając w efekcie nam, konsumentom, tańsze i przede wszystkim lepsze produkty.

Komentarze

 • Glexab

  iPad jak zwykle ma sporo braków w porównaniu z innymi tabletami a jakoś nie przeszkadza mu to w byciu tak popularnym ale to chyba dzięki temu, że ma tyle gier bo chyba do tego on się tylko nadaje.

  • Myśle że raczej dlatego że po prostu można go kupić ;)

 • swierszcz33

  Witam

  Patrząc na porównanie to iPad jest golusieńki jak święty turecki,
  podziwiam osoby które wydają na coś takiego taką kasę. No ale Apple jest mistrzem robienia ludziom wody z mózgu.

  pozdr.

  • Nie no, trzeba przyznać, że iPad jest naprawdę świetnym sprzętem biorąc pod uwagę ilość gier na niego dostępnych (mowa oczywiście o tych płatnych, bo darmówki są dość badziewne), jakość wyświetlanego obrazu jest ponadprzeciętna, a i przeglądanie neta bardzo wygodne (no oprócz braku flasha…). Poza tym, nie ma się co dziwić, że iPad odniósł tak wielki sukces – to było pierwsze urządzenie tego typu z interfejsem przyjaznym użytkownikowi ;-)

  • Se kupiłem ajpada. Do czytania pdfów. Bo nic innego się nie nadawało (w tej cenie). Ułomny system, ale miły dla oczu w porównaniu z Androidem, a to pewnie przyciąga uwagę applfanów…

   • Ris

    Do czytania pdf, lepiej nadał by się Kindle DX.

    • No własnie nie, bo nie pokaże czytalnie wzorów matematycznych w trybie pełnej kartki… Nawet przy 1024×600 jest to nieczytelne.

    • A przepraszam, Kindle DX ma 1200 x 824. Szkoda tylko, że nadaję się wyłącznie do textu :)

     • Ris

      Pisałeś o czytaniu pdf :)

  • Bo był pierwszym takim urządzeniem na rynku. Ciężko porównywać na tym tle XOOMa z iPadem.

  • zinger

   za jaka kasę? za 1800 zł to znacznie mniej niz mniejszy GalaxyPad i Xoom . daj spokój i wejdź na allgro.pl

 • Ris

  Fajne zestawienie, brakuje mi GT 1.

 • Bartek Szymański

  Miło patrzeć, że mój faworyt ma wszystkie ptaszki na zielono ;)
  Swoją drogą mogli by dac jeszcze juz dostępnego archosa, czy nawet dla porównania dla troszeczke niekumatej wiary-jakiś chiński tablet. :D

 • Damek

  Meego ma być porzucony? Ja dla tego systemu wstrzymuje się z kupnem tabletu aż do premiery Nokii. A tu nic! Załamka…

 • Polluks

  Teraz czas dorzucić do tego porównania Galaxy Tab 2. Jednak chyba nadal Xoom pozostanie liderem, chociaż mi przeszkadza jego cena.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona