Google Home Mini

Brawo Google! W Ameryce 100 tys. osób z paraliżem dostanie głośnik Home Mini

Interakcja z urządzeniami z wykorzystaniem głosu zyskuje ostatnio na popularności. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się mniej lub bardziej inteligentni asystenci głosowi, jak Apple Siri czy Amazon Alexa. To nie tylko wygodny sposób wydawania poleceń, ale również w wybranych scenariuszach, dostęp do nowoczesnej technologii w przypadku osób sparaliżowanych.

Obsługa głosowa nie jest żadną nowością, ale dzięki coraz lepszym algorytmom i sztucznej inteligencji, wchodzi ona na nowy poziom. Nie musimy już uczyć się wcześniej ustalonych komend, wypowiadając je następnie powoli i możliwie dokładnie. Chociażby z Asystentem Google możemy „rozmawiać” prawie jak z człowiekiem, bowiem coraz lepiej radzi on sobie z mową naturalną. Owszem, wciąż łatwo rozpoznać, że słyszymy odpowiedzi przygotowane przez komputer, ale prawdopodobnie efekt ten zniknie w ciągu najbliższych lat.

Reklama

Wygodna interakcja z nowoczesnymi systemami obsługi głosowej największy wpływ może mieć na osoby, które nie mogą lub mają duży problem z użyciem dotykowego wyświetlacza, klawiatury czy myszki. Dopracowany asystent głosowy pozwala m.in. na sprawdzenie pogody, odebranie i wysłanie e-maila, wykonanie telefonu do rodziny, włączenie światła w pokoju, sterowanie muzyką czy nawet na przeglądanie internetu.

(fot. Google)

Google jest świadomy zalet obsługi głosowej w przypadku osób sparaliżowanych lub mających inne poważne problemy ze zdrowiem. W związku z tym, firma rozpoczęła współpracę z Christopher & Dana Reeve Foundation, aby docelowo dostarczyć 100 tys. inteligentnych głośników Home Mini do osób sparaliżowanych.

Inicjatywa otrzymała własną stronę internetową, która pozwala na zgłoszenie kwalifikujących się osób. Mogą one ubiegać się o wspomniany głośnik Google Home Mini. Zostanie on udostępniony bezpłatnie. W ramach akcji można wziąć tylko jeden głośnik. Niestety, oferta ograniczona jest tylko do osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Strona oprócz formularza zgłoszeniowego, zawiera również materiały wideo przedstawiające, jak technologia i asystenci głosowi mogą pomóc w życiu wielu użytkowników. Cała inicjatywa jest jest najbardziej godnym pochwały pomysłem. Mamy nadzieję, że inni wielcy gracze na rynku IT również niebawem wystartują z podobną akcją.

źródło: 9to5Google