Zorin OS 15 w standardzie pozwoli na synchronizację ze smartfonem z Androidem

Zorin OS to jeden z najbardziej przyjaznych Linuksów dla nowych użytkowników. Od momentu zainstalowania znajdziemy w nim pełny zestaw najpotrzebniejszych programów i akcesoriów (w tym skonfigurowane środowisko Wine do odpalania aplikacji z Windowsa), a przy tym jego interfejs do złudzenia przypomina ten z Windowsa 10. Zorin OS to również jeden z najczęściej polecanych przeze mnie Linuksów. Wcześniej wymienione zalety sprawiają, że po prostu bardzo łatwo w tym systemie jest się odnaleźć.

Deweloperzy postanowili podzielić się z nami nowościami, które znajdują się Zorin OS 15. Przyznam, że z okazji 10-lecia istnienia tejże dystrybucji, autorzy przygotowują dla nas naprawdę ogromny upgrade.

Zorin Connect

Gdybym miał wymienić jedną z najlepszych aplikacji na Linuksa, to z pewnością wspomniałbym o KDE Connect. Jest to proste narzędzie, które pozwala na synchronizację między komputerem a smartfonem z Androidem. Dlaczego wspominam właśnie o tym programie?

Zorin Connect

Zorin Connect to bardzo podobna aplikacja, która właśnie bazuje na KDE Connect i GSConnect. Jak się domyślacie, służy ona do synchronizacji między smartfonem a komputerem. Dzięki Zorin Connect możemy wysyłać SMS-y prosto z komputera, przeglądać pliki smartfona oraz współdzielić schowek. Aplikacja ta może również zamienić nasz smartfon w pilot do komputera, za pośrednictwem którego będziemy mogli zmieniać głośność włączać muzykę itd.

Cała ta komunikacja między urządzeniami ma szyfrowanie end-to-end. Do działania synchronizacji potrzebna jest dedykowana aplikacja Zorin Connect dostępna w Sklepie Play.

Nowy design

Zorin OS lubię nie tylko ze względu na prostotę, ale również świetny wygląd. Deweloperom jakimś cudem udało się ten design jeszcze bardziej polepszyć. Nowy interfejs został jeszcze bardziej „spłaszczony” oraz pozbyto się z niego niepotrzebnych elementów, tak, aby cały obraz był przejrzystszy. Dodano również nowe animacje, dzięki czemu cały user experience ma być o wiele lepszy, a samo korzystanie po prostu przyjemniejsze.

Moje oko przykuła nowa funkcja, kryjąca się pod nazwą Zorin Auto Theme. Jak to działa? System automatycznie – ze względu na porę dnia – będzie zmieniał motyw, gdzie za dnia zobaczymy biały, a nocą – ciemny/czarny. Zmiany dotkną również kolor przewodni oraz jasność ekranu. Co równie ważne, w OS-ie w standardzie znajdziemy filtr niebieskiego światła.

Zorin Auto Theme

To nie wszystko. Dodano dedykowany interfejs – z obsługą gestów i wygodnym paskiem zadań – dla urządzeń z ekranami dotykowymi. Ma to znacznie ułatwić korzystanie z systemu. Nowości znajdziemy również w aplikacjach od innych autorów. Na przykład do LibreOffice dodano dedykowany motyw, który wpasowuje się w design Zorin OS 15.

Zorin OS 15 jest znacznie szybszy

Autorzy chwalą się, że Zorin OS 15 jest znacznie szybszy nie tylko na nowszych komputerach, ale również na tych starszych. Jest to oczywiście zasługa między innymi tego, że dystrybucja ta bazuje na Ubuntu 18.04.2 ze zmodyfikowanym środowiskiem graficznym GNOME 3.30 oraz bardzo dokładnych optymalizacji zrobionych przez deweloperów Zorina.

Warto również wspomnieć o tym, że system ten na start pozwala na instalację aplikacji typu FlatPak, a obrazy Live ISO OS-a zawierają sterowniki kart NVIDIA.

Zorin OS 15 Core w wersji Beta można już pobierać i instalować – wystarczy kliknąć w >ten link<. Obraz systemu waży 2,2 GB.

Źródło: ZorinGroup