KDE Connect na liście aplikacji w Unity

KDE Connect w 2018 roku – czy narzędzie stało się jeszcze lepsze?

KDE Connect to narzędzie jedyne w swoim rodzaju. Umożliwia ono synchronizację pomiędzy smartfonem z Androidem, a komputerem z systemem Linux. Już raz je opisywałem (o, tutaj), jednak od tamtego czasu trochę się zmieniło i warto zaktualizować informacje.

Instalacja

Zacznijmy od najważniejszego. Przyznam szczerze, że musiałem poświęcić wiele czasu, by znaleźć te jedyne, działające komendy, dzięki którym mógłbym wyposażyć się w KDE Connect. Próba instalacji poprzez wcześniej znane, a także korzystając ze sklepów z aplikacjami, kończyły się niepowodzeniem, tzn. albo program nie działał, albo działał, ale nie w całości. Na szczęście ostatecznie udało się.

Aby zainstalować KDE Connect na systemie, bazującym na Ubuntu, należy w terminalu wpisać poniższe komendy:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/indicator-kdeconnect
sudo apt update
sudo apt install kdeconnect
sudo apt install indicator-kdeconnect

Poniżej znajduje się galeria ze zrzutami ekranu, ukazującymi wpisywanie komend.

Schemat parowania urządzeń ze sobą pozostał taki sam. Na komputerze uruchamiamy KDE Connect Indicator, a na smartfonie w aplikacji KDE Connect klikamy na nazwę naszego urządzenia. Następnie na PC klikamy w Request Pairing. I to tyle – połączenie zostało ustanowione.

Nowości

Od czasu poprzedniego wpisu dodano niewiele, ale sporo rzeczy zostało usprawnionych. Przede wszystkim ułatwiono kontrolowanie multimediami komputera za pośrednictwem smartfona. Od teraz na pasku powiadomień wyświetla się widżet, za pomocą którego możemy łatwo zmieniać utwory, jak i stopować muzykę. Działa to z większością odtwarzaczy, również ze Spotify.

Poprawiono też synchronizację plików. Wcześniej nie miałem możliwości przeglądania plików w smartfonie w systemowym menedżerze plików na PC, bowiem nie wyświetlały mi się żadne rekordy. Teraz natomiast nie dość, że mogę oglądać pliki, to mogę je również dowolnie przenosić. Wznawianie połączenia z urządzeniem po ponownym uruchomieniu PC zostało nieco przyspieszone.

Tak wygląda przeglądanie plików smartfona w systemowym menadżerze plików na PC (fot. OMG!Ubuntu)

Reasumując

KDE Connect drogą powolnej ewolucji staje się coraz lepszym narzędziem. Nie oczekujemy od niego jakichś fajerwerków, a po prostu sprawnego i wygodnego działania. To zadanie, przynajmniej moim zdaniem, aplikacja spełnia bardzo dobrze. Zapewne za jakiś czas ujrzymy kolejne nowości, które (mam nadzieję) będą przemyślane i dopracowane. Mi osobiście brakuje power control menu, czyli możliwości wyłączania, wygaszania i hibernowania komputera za pomocą smartfona. Taką funkcję znajdziemy m.in. w WifiMouse.

Korzystacie z KDE Connect? Dajcie znać w komentarzach!

Pobierz aplikację z Google Play

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2017/11/01/wifimouse-zamien-smartfon-w-pilot-do-komputera/