Zobacz, jak powstał Twój iPad (wideo) 17

Zobacz, jak powstał Twój iPad (wideo)

Zobacz, jak powstał Twój iPad (wideo) 19

Pytanie do posiadaczy tabletu z logo nadgryzionego jabłka na obudowie: zastanawialiście się, jak powstał Wasz iPad? Jeżeli tak, ale nigdy nie mieliście okazji tego sprawdzić, zapraszamy do obejrzenia filmu, który szczegółowo przedstawia proces produkcji tabletu Apple. Popcorn gotowy? Seans się zaczyna.

Tytułem wstępu, wideo jest częścią reportażu przygotowanego dla amerykańskiego producenta programów telewizyjnych American Public Media przez Roba Schmitza, któremu Apple wydało pozwolenie na sfilmowanie wnętrza i sposobu pracy w fabryce Foxconn. Ogólny wydźwięk materiału jest pozytywny – daleko mu do szokujących wieści o tragicznych warunkach pracy chińskich robotników, które ostatecznie okazały się sfabrykowane i nieprawdziwe.

Rob Schmitz postanowił odnieść się do pogłosek o zatrutych i nieletnich pracownikach fabryki. W wyniku dziennikarskiego śledztwa dotarł on do informacji, według których pojawiały się wypadki, lecz nie zdarzały się na porządku dziennym. Innymi słowy, jeśli martwicie się, że Wasz tablet jest owocem cierpienia nieletnich, zmuszanych do katorżniczej pracy robotników, możecie odetchnąć. O ile materiał Schmitza nie został sfabrykowany, warunki panujące w chińskim Foxconnie są tak dobre, jak twierdzi Apple.

Wracając do samego wideo i procesu powstawania nowego iPada, możecie zobaczyć, że jego produkcja jest skomplikowana i wymaga udziału nie tylko maszyn, ale także ludzi, którzy testują wszystkie jego elementy. W chińskim kampusie fabrycznym zatrudnionych jest 240 000 pracowników, z czego 50 000 mieszka na jego terenie.

via SlashGear