RX 6600M Ultrabook
(źródło: Videocardz)

Znamy wydajność AMD Radeon RX 6700M. Jak karta wypada na tle konkurencji?

Na tegorocznych targach Computex AMD zaprezentowało trzy mobilne, dedykowane karty graficzne do gamingowych laptopów – flagową RX 6800M, bardziej „budżetową” RX 6600M oraz dzisiaj omawianą, średniopółkową RX 6700M. Od targów minął już miesiąc, a na rynek jeszcze nie trafił żaden ultrabook wyposażony w mobilny układ Radeon RX. W internecie pojawiły się jednak pierwsze testy użytkowników karty AMD Radeon RX 6700M.

Czy AMD Radeon RX 6700M dorównuje mobilnemu RTX 3070?

Według AMD, układ RX 6700M miał trafić do pierwszych ultrabooków jakiś czas po premierze. Niedawno użytkownik Twittera pod pseudonimem _rogame udostępnił na swojej tablicy wpisy sugerujące prawdopodobną wydajność układu. Testy zostały przeprowadzone w popularnym benchmarku 3DMark. Co ciekawe, na zrzucie ekranu opublikowanym przez _rogame widać, że test odbył się na karcie graficznej AMD Radeon RX 6700 XT.

Obecność mobilnego procesora AMD Ryzen 9 5900HX powinna jednak rozwiać wszelkie wątpliwości. Najprawdopodobniej dedykowany mobilny układ graficzny Czerwonych nie otrzymał jeszcze oficjalnych sterowników. Pod względem sprzętowym są to bardzo zbliżone do siebie karty, bowiem RX 6700 XT oraz AMD Radeon RX 6700M opierają się na tym samym rdzeniu.

Specyfikacja nieznacznie różni się od desktopowego układu – przede wszystkim mamy tutaj mniej pamięci VRAM. AMD Radeon RX 6700M wykorzystuje rdzeń Navi 22 z 2304 procesorami wektorowymi (strumieniowymi). Ponadto model ten został wyposażony w 10 GB pamięci wideo GDDR6 na 160-bitowej magistrali pamięci. Karta graficzna będzie oferowała TGP aż do 135 W, w zależności od konstrukcji, do której trafi.

Jednostka graficzna została przetestowana w dwóch testach 3DMark: Time Spy oraz Fire Strike. W teście „szpieg czasu” RX 6700M przegrywa praktycznie z każdym układem Nvidii, wydajnościowo zbliżając się bardziej do mobilnego RTX 3060. Benchmark „uderzenie ognia” jest bardziej łaskawy dla układu Czerwonych, bowiem wygrywa z trzema modelami RTX 3070 o różnym TGP, jednocześnie miażdżąc RTX 3060, od którego w pierwszym teście AMD Radeon RX 6700M był nieznacznie wolniejszy.

W powyższych testach karta uzyskała dosyć niejednoznaczne wyniki – w jednym zadaniu przegrała, natomiast w drugim wygrała. Na podstawie dwóch benchmarków ciężko jest ocenić finalnego zwycięzcę. Pierwsze ultrabooki z AMD Radeon RX 6700M powinny sukcesywnie pojawiać się na rynku w najbliższej przyszłości. Dopiero wtedy będziemy w stanie stwierdzić, który układ oferuje lepszą wydajność w ogólnym rozrachunku.