Zmywarka Amica
fot. Amica

Inteligentny dom zaczyna się od kuchni

Czy rozwiązania inteligentnego domu to wyłącznie zaawansowana technologia, ciągłe połączenie z internetem i sterowanie przy pomocy aplikacji mobilnej? Moim zdaniem zdecydowanie nie! To wszystkie te koncepcje, które w zwinny sposób upraszczają zwykłe czynności życia codziennego. O tym, jak przekłada się to na praktykę, może świadczyć przykład zmywarki Amica.

Reklama

Jak zmywanie przestało być uciążliwe?

Zmywarki to obecnie jedno z najpopularniejszych urządzeń zaliczanych do dużego AGD. Zanim jednak szturmem podbiły nasze kuchnie, zmywanie naczyń należało do tych czynności, które – choć nie wymagały szczególnych umiejętności czy wprawy – potrafiły mocno uprzykrzyć życie. Dodatkowo szorowanie i długotrwały kontakt z detergentem nie pozostawały obojętne dla skóry dłoni osób sprzątających po każdym posiłku.

Zmywarka sprawiła, że dotychczas uciążliwa czynność stała się prosta – wystarczy zapełnić ją brudnymi naczyniami, włożyć tabletkę, wybrać odpowiedni program i chwilę poczekać, by kilkanaście minut później cieszyć się czystymi i błyszczącymi naczyniami

Zmywarka Amica
fot. Amica

Dążenie do doskonałości

Współczesne zmywarki są coraz bliższe ideałowi, chociaż przygotowanie do zmywania może, w niektórych przypadkach, być dość skomplikowane. Odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów, zwłaszcza tych drobniejszych, nie zawsze jest możliwe. Chyba każdemu, kto korzysta ze zmywarki, przynajmniej raz zdarzyło się, że drobne sztućce, podczas mycia, wypadły z kosza. Codziennością jest również sytuacja, w której małe, lekkie (najczęściej plastikowe) naczynie obróci się i wypełni wodą z resztkami tabletki czy soli.

Innym wyzwaniem, z którym zmagają się posiadacze wybranych zmywarek, są krople wody pozostające na naczyniach po zmywaniu. Tego typu nieestetyczne zacieki zmuszają do ponownego, najczęściej ręcznego opłukania szklanek czy talerzy, które dopiero co zostały wyjęte ze zmywarki.

Dla producentów AGD powyższe niedoskonałości stanowią prawdziwe wyzwanie oraz wyznaczają kierunek rozwoju produktów. Swój pomysł na ograniczenie wymienionych mankamentów znalazła również polska firma Amica.

Zmywarka Amica – prościej, oszczędniej i bez zacieków

W swojej najnowszej zmywarce Amica zastosowała trzy ciekawe funkcje – technologię OpenDry, tacę SmartTray oraz Silnik Twin-Speed. Każda z nich skutecznie rozprawia się z jedną z omówionych wyżej bolączek.

Moim zdaniem, najciekawszą z wymienionych innowacji jest funkcja OpenDry. Ta, z pozoru prosta technologia, polega na automatycznym otwarciu drzwi zmywarki po zakończeniu procesu zmywania. W momencie, gdy temperatura wewnątrz komory zmywarki spadnie poniżej 40 stopni, drzwi uchylą się o maksymalnie 10 centymetrów, wpuszczając do środka świeże powietrze, niezbędne dla właściwego osuszenia znajdujących się wewnątrz naczyń. To wystarczy, by istotnie ograniczyć powstawanie zacieków.

Zmywarka Amica
fot. Amica

Równie interesująca jest także funkcja SmartTray. To przesuwna taca zaprojektowana specjalnie po to, by pomieścić małe filiżanki czy większe sztućce. Dzięki niej problem z właściwym rozmieszczeniem małych naczyń i niestandardowych sztućców właśnie przechodzi do historii.

Amica zadbała również o to, by nowa zmywarka była urządzeniem energooszczędnym. Właśnie dlatego zdecydowano się na zastosowanie silnika w technologii Twin-Speed, dzięki któremu ciśnienie w górnym koszu zmywarki, gdzie zwykle umieszczamy przedmioty lżej zabrudzone (szklanki, filiżanki itp.), jest niższe niż w dolnej, najczęściej używanej do mycia garnków i talerzy. W praktyce oznacza to, że mycie naczyń umieszczonych w górnym koszu będzie delikatniejsze, a w dolnym – bardziej intensywne. Zastosowanie tego rozwiązania ma jeszcze dwa atuty . Pierwszym z nich jest cichsza, w porównaniu do standardowych rozwiązań, praca urządzenia. Drugim – maksymalna oszczędność energii.

Zmywarka Amica to urządzenie w klasie energetycznej A+++. Oznacza to, że w stosunku do urządzeń klasy A+, w skali roku zużywa o 62 kilowatogodzin mniej, w efekcie czego wydając tyle samo na energię elektryczną będziemy mogli użyć jej dodatkowe 59 razy.

Inteligentny dom to nie tylko rozwiązania zamknięte w asystentach głosowych czy aplikacjach mobilnych. To wszystko to, co sprawia, że nasze życie jest wygodniejsze. Nowoczesne sprzęty AGD, takie jak zmywarka Amica, z pewnością do nich należą. Aczkolwiek warto zaznaczyć, że wciąż są to urządzenia dążące do doskonałości – stale znajdą się kolejne aspekty technologii, które można ulepszyć tak, by docelowe rozwiązania były jeszcze bardziej przydatne dla użytkowników.

Wpis powstał przy współpracy z firmą Amica