Czas powoli żegnać się z Remix OS. Twórcy Androida na komputery przenoszą się w sektor firmowy | Tabletowo.pl

Czas powoli żegnać się z Remix OS. Twórcy Androida na komputery przenoszą się w sektor firmowy

Dołącz do dyskusji 0

Przekształcenie Androida w środowisko typu desktop nie jest prostym zadaniem, ale swego czasu Jide Technology podjęło to wyzwanie. Efekt tych prac, Remix OS, po raz pierwszy pojawił się wraz z tabletem Ultra Remix w 2014 roku. Trochę szkoda, że tak długo wspierany, genialny projekt, zostanie najwyraźniej porzucony.

Od 2014 roku Jide ogłaszało nie tylko kolejne produkty z Remix OS na pokładzie, ale też oferowało pewien zakres pomocy technicznej. Naprawdę dbano o to, żeby społeczność skupiona wokół systemu nie czuła się zaniedbywana. Firma popchnęła Remix OS w stronę konsumentów tak daleko, jak tylko się dało – zarówno pod względem sprzętowym, jak i programowym. W Jide robiło się wszystko, żeby tylko przekonać do siebie jak największą rzeszę użytkowników.

Najwyraźniej Remix OS pisany był krótki żywot. Jide ogłosiło na różnych portalach społecznościowych, że zamierza skupić się teraz wyłącznie na przedsiębiorstwach. Dla fanów Remix OS to kiepska nowina – Jide „przebudowuje swoje podejście” do systemu opearcyjnego, a to nie brzmi zbyt dobrze.

Początek ostatniego zdania brzmi dość ciekawie, bo sugeruje, że Jide mogło znajdować się na finansowym rozdrożu. Może być tak, że firma widzi, że dotychczasowe wysiłki bardziej pozycjonują ją jako przedsiębiorstwo, które zrobi więcej dobrego dla innych firm i dlatego zdecydowano się na zwrot w działaniu. A może być tak, że w sektorze biznesowym jest po prostu więcej pieniędzy do zarobienia i Jide ma dość pracy pro publico bono.

Niezależnie od tego, jakie są motywy firmy, decyzja ta oznacza, że Remix OS dla komputerów przestanie być wspierany. To złe wieści również dla tych, którzy zamówili Remix IO i IO+, czyli sprzęty strumieniujące muzykę, gry komputerowe i filmy w 4K do telewizorów. Środki, które wpłacono na poczet zamówień na Kickstarterze zostaną zwrócone wpłacającym. Nie wiadomo, jak długo Jide będzie wspierać inne sprzęty z Remix OS.

Chuwi Vi10 Plus z Remix OS 2.0

Tak oto prysły nadzieje na integrację środowiska mobile i desktopów, które były podsycane przez Remix Singularity – system, który mieliśmy nosić w smartfonie i podłączać go do dowolnego monitora.

Remix OS to piękna idea. Co prawda będzie jeszcze przez jakiś czas „żyć” w internecie, a nieliczni pasjonaci będą nadal instalować ten system na swoich leciwych urządzeniach. Ale to już nie to samo, kiedy wiesz, że twórca oprogramowania się poddał.

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona