Nie uwierzysz, jaką rozdzielczość ma to zdjęcie – jeszcze na żadnym nie można było zobaczyć tak wiele

Prawdopodobnie nigdy w życiu nie widzieliście zdjęcia o tak dużej rozdzielczości. Na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, lecz chwila zabawy wystarczy, aby przekonać się o jego rozmiarach. A kiedy się już wciągniecie, z pewnością będziecie je oglądać przez co najmniej kilkanaście minut, bowiem naprawdę jest na co patrzeć.

Przeciętny smartfon ma aparat o rozdzielczości od kilku do kilkunastu megapikseli, aczkolwiek na rynku pojawia się coraz więcej modeli z nawet kilkudziesięciu megapikselowymi oczkami. 40 Mpix w Huawei P20 Pro czy Huawei Mate 20 Pro nie robi jednak już żadnego wrażenia przy zdjęciu, które ma rozdzielczość… 195 gigapikseli!

Reklama

Tak, dobrze przeczytaliście – 195 gigapikseli. Zostało ono stworzone przez chińską firmę Jingkun Technology (a.k.a. BigPixel) i przedstawia panoramę Szanghaju w 360°. Zdjęcia nie wykonano jednak jednym urządzeniem – poskładano je z wielu fotografii wykonanych w ciągu kilku miesięcy, a finalny efekt umożliwiło użycie technologii łączenia obrazów.

Jingkun Technology (a.k.a. BigPixel) chwali się, że jest to trzecie największe zdjęcie na świecie i jednocześnie największe zrobione w Azji. Firma twierdzi też, że jest to pierwsza panorama z taką liczbą pikseli – jest ich w sumie 195 miliardów (jeden gigapiksel to jeden miliard pikseli). Dla porównania, fotografia o rozdzielczości 12 Mpix ma „zaledwie” 12 milionów pikseli.

Oglądanie zdjęcia o tak ogromnej rozdzielczości jest nie lada gratką. Nawet przy maksymalnym przybliżeniu można zobaczyć całkiem wyraźną twarz człowieka przechadzającego się po parku czy obejrzeć wystrój mieszkań, nie mówiąc już o szczegółach architektonicznych poszczególnych budynków. Jeśli akurat nie macie co robić, pooglądajcie sobie tę fotografię, ponieważ naprawdę jest na co popatrzeć.

Źródło: Business Insider