Google Photos
Zdjęcia Google (źródło: Google)

Nielimitowana przestrzeń w Zdjęciach Google kończy się już 1 czerwca. Pamiętasz o kopii?

Jednym z największych atutów usługi Zdjęcia Google była możliwość korzystania z nielimitowanej przestrzeni dyskowej bez dodatkowych opłat. Niestety, wkrótce zostaną wprowadzone ograniczenia. Trzeba pamiętać, by w porę zabezpieczyć swoje dane.

Reklama

Zdjęcia to dla bardzo wielu z nas najcenniejsza wartość przechowywana w pamięci smartfonów. Uwiecznione przy pomocy wbudowanych aparatów chwile chcemy zabezpieczyć nie tylko w naszej pamięci, ale też w formie plików cyfrowych. Jedną z najskuteczniejszych form zabezpieczenia zgromadzonych danych jest przechowywanie ich w chmurze. Dzięki temu, nawet, jeśli smartfon ulegnie zniszczeniu, awarii bądź zostanie skradziony czy zgubiony, to, co w nim najcenniejsze, pozostanie.

Zdjęcia Google – rozwiązanie najlepsze, bo darmowe

W przypadku zdjęć, jedną z najlepszych usług służących do ich archiwizacji w chmurze, są Zdjęcia Google. Do niedawna największym atutem usługi była nielimitowana przestrzeń dyskowa na przechowywanie fotografii w wysokiej rozdzielczości. Co prawda zdjęcia wciąż były kompresowane, jednak jakość darmowej kopii była wystarczająco dobra dla zdecydowanej większości użytkowników.

Reklama

Nic nie może jednak trwać wiecznie, podobnie jak równie dobre oferty. 1 czerwca 2021 roku Google rezygnuje z nielimitowanej, darmowej przestrzeni, w zamian za to wprowadzając doskonale znane limity.

Wspólny limit dla wszystkich usług Google

Począwszy od 1 czerwca, Zdjęcia Google objęte są dokładnie tymi samymi limitami, co pozostałe usługi tego dostawcy. I tak, w przypadku darmowego konta, przysługujące 15 GB współdzielone będzie przez Gmail, Dysk i Zdjęcia.

Zalecamy już teraz przygotować się do tej zmiany, tworząc kopię nadmiarowych zdjęć na dysku lokalnym czy w usłudze innego dostawcy.

Rozwiązanie? Google One albo Pixel

Standardowo, rozwiązaniem problemu ograniczenia przestrzeni dyskowej do współdzielonych 15 GB jest wykupienie jednego z płatnych planów Google One. Wariant ze 100 GB przestrzeni kosztuje 8,99 złotych miesięcznie (89,99 złotych rocznie). Za 200 GB trzeba zapłacić 13,99 złotych miesięcznie (139,99 złotych rocznie), a opcja 2 TB to koszt 46,99 złotych miesięcznie (469,99 złotych rocznie). Jak łatwo zauważyć, w przypadku zapłaty za cały rok dostępu z góry, dwa miesiące są darmowe.

Innym rozwiązaniem może być przesiadka na jeden ze smartfonów Google Pixel (Pixel 2 i nowsze). W tym przypadku, zdjęcia wrzucane z tego, konkretnego urządzenia, również nie podlegają limitom.