Zdjęcia Google funkcja Portrait Blur zwierzęta
źródło: Google

Nowe potężne narzędzia w aplikacjach Google. Zdjęcia i pakiet biurowy zyskują na użyteczności

Usprawnienia, które trafiają do poszczególnych produktów Google naprawdę potrafią ułatwić sporo rzeczy. Zaoszczędzimy czas dzięki rozpoznawaniu obiektów na zdjęciach czy przyjmowaniu tekstowych poleceń w pakiecie biurowym.

Zaawansowane wyszukiwanie Zdjęć Google

Zdjęcia Google to jedna z najlepszych usług giganta z Mountain View. Nawet nie dysponując żadnym budżetem, możemy gromadzić fotografie wykonane naszym smartfonem i mieć do nich dostęp z dowolnego urządzenia na świecie. Dokupując miejsce na dysku w chmurze, da się uczynić z tej usługi cyfrowy album na fotki z całego naszego życia.

W ostatnich dniach firma eksperymentuje z zaawansowanym wyszukiwaniem w Zdjęciach. W przeglądarkowej wersji programu, po zalogowaniu się, niektórzy zauważyli pojawienie się niebieskiego monitu „Spróbuj zaawansowanego wyszukiwania”. Umożliwia ono przeszukiwanie zbiorów fotograficznych przy pomocy złożonych haseł, na przykład „kolorowy zachód słońca” czy „spokojny ogród”. Wyniki wyszukiwania szeregowane są pod względem trafności wyszukania danej frazy, a nie chronologicznie.

Przypomina to trochę komunikację z Asystentem Google, który odbiera polecenia przekazywane naturalnym językiem. Osobiście nie widzę jeszcze u siebie opcji zaawansowanego wyszukiwania – najwyraźniej dostępna jest ona tylko dla nielicznych i zostanie szerzej udostępniona w następnych tygodniach.

Ulepszona wyszukiwarka narzędzi

Dokumenty, Arkusze i Prezentacje Google także zyskują kolejne przydatne funkcje – tym razem chodzi o ulepszone wyszukiwanie narzędzi. Pomagają one w szybkim namierzeniu odpowiednich funkcji za pomocą własnego opisu.

Arkusze Google - nowe funkcje

Przykładowo, jeśli korzystamy z Arkuszy, to po zaznaczeniu kilku komórek kursorem, a następnie wpisaniu w okno wyszukiwania polecenia „Scal komórki”, uzyskamy pożądany efekt – bez żmudnego przeklikiwania się przez rozwijane listy funkcji. W ten sam sposób można usuwać całe kolumny czy zmieniać format komórek (np. z domyślnych wartości liczbowych na waluty). W programach Dokumenty czy Prezentacje da się w ten sposób wywołać dodanie notatki czy zmienić kolor motywu slajdu.

Nowości będą dostępne dla wszystkich użytkowników G Suite, ale także każdego, kto używa aplikacji Workplace na co dzień, bez opłacania abonamentu. Aktualnie funkcje testowane są na wąskiej grupie użytkowników, a pełne wdrożenie planowane jest od 25 maja.