zapowiedź smartfona Vivo X30 z procesorem Exynos 980
Zapowiedź smartfona Vivo X30 z procesorem Exynos 980 (źródło: Vivo Weibo)

Vivo X30 będzie pierwszym smartfonem na rynku z procesorem Exynos 980

Niektórym może się wydawać, że to nieistotna informacja, wszakże któryś smartfon musi być tym pierwszym. Ten przypadek jest jednak inny, ponieważ Exynos 980 jest pierwszym procesorem ze zintegrowanym modemem 5G do urządzeń ze średniej półki. To trochę zaskakujące, że Samsung oddał palmę pierwszeństwa Vivo, ale najwyraźniej Koreańczycy dopiero później wypuszczą na rynek urządzenie z tym SoC na pokładzie.

Samsung jako pierwszy wprowadził do sprzedaży nieflagowy smartfon z modemem 5G na pokładzie – Galaxy A90 5G. Został on jednak wyposażony w topowy procesor Qualcomm Snapdragon 855 i modem Qualcomm Snapdragon X50, ponieważ na tamtą chwilę nie były dostępne układy z niższej półki, które oferowałyby obsługę sieci piątej generacji.

Vivo X30 z procesorem Exynos 980

Koreańczycy postanowili to zmienić i na początku września 2019 roku zaprezentowali procesor Exynos 980. Jest to pierwszy na rynku SoC ze zintegrowanym modemem 5G, dedykowany do (nieflagowych) urządzeń mobilnych. Wydawało się, że w pierwszej kolejności zostaną w niego wyposażone średniaki klasy premium Samsunga, tj. wyższe modele z przyszłorocznej serii Galaxy A, a tymczasem producent oddał palmę pierwszeństwa konkurentowi z Chin, a konkretniej Vivo. Marka oficjalnie poinformowała, że już w grudniu 2019 roku zadebiutuje Vivo X30 z tym procesorem na pokładzie.

Specyfikacja Vivo X30 owiana jest tajemnicą (chociaż pojawiły się już nieoficjalne doniesienia na jej temat, ale nie ma żadnej pewności, że pokryją się z rzeczywistością). Jedynym pewnikiem na liście parametrów jest Exynos 980, którego charakterystykę już znamy. W skład tego SoC wchodzi procesor, który składa się z dwóch rdzeni ARM Cortex-A77 2,2 GHz i sześciu ARM Cortex-A55 1,8 GHz, a także grafika ARM Mali-G76 MP5 i chip NPU. Do jego produkcji Samsung wykorzystuje 8-nm proces technologiczny FinFET. Układ nie obsługuje pamięci UFS 3.0, co świadczy o tym, z myślą o jakich urządzeniach mobilnych powstał. Zapewnia jednak wsparcie dla aparatów o rozdzielczości 108 Mpix i producenci z pewnością to wykorzystają.

Jak już wspomniałem, Exynos 980 oferuje zintegrowany modem 5G, lecz z powodzeniem obsłuży także sieci 2G, 3G i 4G. Samsung ma w swojej ofercie jeszcze jeden taki procesor – Exynos 990, aczkolwiek on powstał już z myślą o topowych smartfonach.

Źródło: Vivo Weibo dzięki GSMArena