smartfon Emperion Nebulus
Emperion Nebulus (źródło: @EmperionUK)

Emperion Nebulus to smartfon z pełnym Windowsem 10, na którym zadziałają aplikacje na Androida

Raczej niewiele osób płacze po mobilnym Windowsie, który został już oficjalnie porzucony przez producenta. Nie brakuje jednak użytkowników mających sentyment do oprogramowania Microsoftu w wydaniu na urządzenia przenośne. Przygotowywany Emperion Nebulus może ich zainteresować, bowiem zaoferuje „pełnego” Windowsa 10 z obsługą aplikacji napisanych na Androida.

Zapowiedź smartfona Emperion Nebulus

Brytyjskie przedsiębiorstwo Emporion zapowiedziało oficjalnie smartfon z systemem operacyjnym Windows 10 w „pełnym” jego wydaniu (na architekturę ARM), a nie z dopiskiem „Mobile”, dodatkowo z autorskim interfejsem Emporion UI. Urządzenie ma bazować na „podkręconym” procesorze Qualcomm Snapdragon 845 (8x Kryo 385; 10 nm drugiej generacji) z układem graficznym Adreno 630. Co więcej, sprzęt będzie obsługiwał również aplikacje napisane na Androida bez konieczności emulacji czy zastosowania rozwiązania dual boot.

smartfon Emperion Nebulus
Emperion Nebulus (źródło: @EmperionUK)

Emperion Nebulus będzie sprzedawany przez oficjalną stronę producenta, ale Emporion stara się przekonać również jednego z brytyjskich operatorów komórkowych, aby włączył go do swojej oferty. Może to być jednak trudne, bo chociaż urządzenie ma mieć slot na kartę SIM, to „pełny” Windows 10 na ARM natywnie nie wspiera funkcji telefonicznych – sprzęt trudno więc nazwać smartfonem w pełnym tego słowa znaczeniu. Rozwiązaniem może okazać się korzystanie z – na przykład – Skype’a lub LTE do połączeń głosowych i wiadomości.

Emperion ujawnił też, że Nebulus zaoferuje także slot na kartę pamięci microSD o pojemności do 2 TB i 3,5 mm złącze słuchawkowe. Do tego urządzenie ma wspierać tryb desktopowy po połączeniu z większym ekranem bezprzewodowo lub za pośrednictwem portu USB-C. Na pokładzie smartfona znajdzie się również 128 GB pamięci wbudowanej, podwójny aparat główny 2x 13 Mpix, pojedynczy 10,5 Mpix na przodzie, wyświetlacz „Cosmos Display” o przekątnej 6,19 cala i akumulator o pojemności aż 6000 mAh.

https://twitter.com/EmperionUK/status/1196111083506950144

Producent na razie nie zadeklarował, kiedy wprowadzi do sprzedaży model Nebulus. Zapowiedział jednak, że nie zamierza oferować więcej urządzeń tego typu, więc klienci nie dostaną wyboru – będą musieli kupić ten albo odpuścić. Smartfon będzie kosztował 549 funtów (równowartość ~2800 złotych). Bylibyście w ogóle takim sprzętem zainteresowani? Pomysł na pewno jest ciekawy, ale jednocześnie niszowy – ma raczej małe szanse przebić się na rynku zdominowanym przez Androida i iOS.

Źródło: @EmperionUK, Windows Central via FoneArena