(fot. pexels.com)

YouTube z Picture-in-Picture za darmo na smartfonie? Pojawiają się pierwsze doniesienia

Najnowsze informacje wskazują, że Google wreszcie zdecydował się wprowadzić długo wyczekiwaną funkcję w aplikacji YouTube także poza USA. Chodzi o oglądanie filmów w trybie Picture-in-Picture bez konieczności opłacania subskrypcji za usługę YouTube Premium.

Początkowo funkcja Picture-in-Picture, która była odpowiedzią na liczne apele użytkowników, została ograniczona wyłącznie do osób korzystających z płatnej subskrypcji. Zainteresowani musieli posiadać YouTube Premium (dawniej YouTube Red), a także smartfon z Androidem 8.0 Oreo lub nowszym. Następnie Google zdecydował się udostępnić Picture-in-Picture za darmo, ale tylko osobom mieszkającym na terenie USA. Natomiast wszyscy pozostali użytkownicy YouTube’a musieli wciąż płacić za dostęp do usługi premium.

YouTube z Picture-in-Picture także w Europie

Zrezygnowanie w USA z wymogu płatnej subskrypcji za YouTube’a w okienku sugerowało, że już niebawem Google zrobi to samo w przypadku innych regionów. W końcu firma nie ma żadnego sensownego powodu, aby ograniczać funkcję wyłącznie do wybranego regionu.

YouTube z opcją włączenia Picture-in-Picture na terenie Włoch. (fot. Android Police)

Jak wskazują zgłoszenia osób mieszkających w Europie, Google wreszcie podjął decyzję o rozszerzeniu dostępności trybu Picture-in-Picture. Pierwsze osoby zauważyły w ustawieniach aplikacji YouTube nowy przełącznik, który służy do aktywacji wspomnianego trybu wyświetlania filmów.

Pierwsze zgłoszenia pochodzą z Włoch i dotyczą tylko wybranych użytkowników. Niewykluczone, że opcja będzie włączana stopniowo. Możliwe również, że mieszkańcy innych krajów będą musieli poczekać dłużej. Obecne informacje wskazują, że prowadzone są tylko testy. To wysoce prawdopodobny scenariusz, bowiem według oficjalnej strony Google darmowy dostęp wciąż jest możliwy wyłącznie na terenie USA.

Picture-in-Picture powinien być dostępny w ustawieniach

Jeśli Google włączy dostęp do trybu oglądania filmów w okienku, to w ustawieniach aplikacji powinien pojawić się odpowiedni przełącznik. Będzie on świadczył, że możemy korzystać z opisywanej funkcji.

Warto również sprawdzić ustawienia samego smartfonu. Jak podaje Google, tryb Picture-in-Picture dla YouTube’a jest domyślnie wyłączony na wszystkich urządzeniach z Androidem 8.0 i nowszym. W przypadku smartfonów z Androidem wprost od Google, pozbawionych nakładki producenta, należy wejść do Aplikacje i powiadomienia, następnie wybrać Zaawansowane i kliknąć na Specjalny dostęp. Pozostaje poszukać opcji Obraz w obrazie i przy pozycji YouTube przesunąć przełącznik na Włączone.

źródło: Android Police, Google