Nowa aplikacja w Windows Store: Your Phone. Nadchodzi integracja twojego telefonu i Windows 10

Zwiększony nacisk na integrację smartfonów z kolejnymi wersjami Windows 10 dał się zauważyć już jakiś czas temu. Jej wyrazem stała się funkcja Windows Timeline, wbudowana w najnowszą kompilację Windows 10 April 2018 i w androidowy Microsoft Launcher oraz planowana w przyszłości dla przeglądarki Edge dla Androida i iOS.

Na wczorajszej konferencji Build, Microsoft rzucił nieco więcej światła na działanie nadchodzącej funkcji Your Phone, która ma zintegrować dane z urządzeń mobilnych z systemem Windows. Zakres tej integracji będzie oczywiście zależeć od systemu smartfona – jak wiadomo, Android pozwala na dużo większą ingerencję niż iOS, więc niewykluczone jest uzyskanie funkcjonalności podobnej do Continuity od Apple, gdzie możliwe będzie pisanie wiadomości czy odebranie połączenia bez fizycznego sięgnięcia po telefon. Początkowo można liczyć na dostęp do zdjęć, powiadomień oraz wiadomości tekstowych.

Aplikacja Your Phone dostępna jest już w Microsoft Store, lecz chwilowo nie czyni ona nic użytecznego, Konkretne funkcje będą udostępniane po kolei uczestnikom programu Windows Insiders począwszy od tego tygodnia, przy czym końcowej wersji należy się spodziewać wraz z udostępnieniem jesienią kolejnej edycji Windows 10, testowanej na razie pod nazwą Redstone 5. Do tego czasu sprawa jest otwarta, czy wcześniejsze edycje także się doczekają wsparcia – obecność aplikacji w MS Store dla wszystkich zdaje się sugerować taką możliwość, ale póki co nic więcej. Być może zresztą dowiemy się więcej o tych planach w dalszej części konferencji, poświęconej Windows i innym produktom konsumenckim.

Skądinąd nie sposób nie powiedzieć przy okazji kilku gorzkich słów o polityce Microsoftu dotyczącej wprowadzania nowych funkcji. Instalacja Microsoft Launcher nie jest problemem dla polskiego użytkownika, ale już przeglądarkę Edge dla Androida trzeba instalować z plików apk pobranych ręcznie z licznych repozytoriów. W Google Play jej dla Polski nie ma, „bo nie”. Użytkownicy iOS mogą kombinować z kontami z zagranicznych AppStore, ale jeśli nie chcą lub nie mogą tego zrobić, to skazani są na czekanie. Nie wspomnę tu przez litość już w ogóle o niektórych funkcjach samego Windows 10, choćby Cortany, którą przy okazji Build MS poznał z Alexą