XPG LEVANTE 240 – recenzja udanego chłodzenia

Firma XPG na rynku europejskim znana jest przede wszystkim z produktów, takich jak kości RAM czy dysków SSD. Od jakiegoś czasu przeprowadza jednak szturm na inne segmenty rynku. Dziś przedstawiam wam ich autorskie chłodzenie XPG LEVANTE 240 – drogie, lecz ciekawe chłodzenie w rozmiarze 240 mm.  

Dane techniczne XPG LEVANTE:  

  • rozmiar chłodnicy: 240 mm, 
  • wymiary bloku: 86 x 72 x 36 mm, 
  • materiał chłodnicy: aluminium, 
  • materiał bloku: miedź, 
  • gniazdo procesora: AM4, LGA1150, LGA1151, LGA1155, LGA1156, LGA115X, LGA1366, LGA2011, LGA2066., 
  • liczba wentylatorów: 2, 
  • średnica wentylatora: 120 mm, 
  • prędkość obrotowa: 600 – 2000 obr./min., 
  • kontrola obrotów: PWM, 
  • przepływ powietrza: 61.5 CFM, 
  • poziom hałasu: 34 dBA. 

Jak to wszystko sprawdza się w rzeczywistości? Zacznijmy od ogólnych wrażeń wizualnych. 

XPG LEVANTE 240 w Media Expert

Platforma testowa 

Trzeba to zaznaczyć: nasz dzisiejszy obiekt testów nie miał łatwego życia. Trafił na dobrze już wam znaną platformę testową, wyposażoną przede wszystkim w procesor Intel Core i7-8700k podkręcony do 5 GHz  – więcej o samej platformie możecie przeczytać tutaj.  

Zaznaczę tylko, że w samej platformie zachodzą duże zmiany – o nich niedługo przeczytacie na portalu. Teraz zdradzę tylko, że pojawiły się nowe kości RAM od G.Skilla – o taktowaniu 4000 MHz – oraz nowa obudowa (testbench). 

Design 

Powiem to krótko: firma XPG zaprezentowała użytkownikom proste kształty – skromną blokopompę z LED-ami, przewody w oplocie oraz chłodnicę, wyposażoną w wentylatory RGB (w pełni konfigurowalne). Ogólnie nie uświadczymy tu żadnych wodotrysków, jakimi są dodatkowe ekrany LED czy np. podświetlane przewody. Ot, prosta, schludna konstrukcja, która ma za zadanie nie przyciągać wzrokiem, a wydajnością. 

Ale czy tak faktycznie jest? O tym kilka słów później.  

Wentylatory 

Oba wentylatory 120 mm są wyposażone w podwójny pierścień i podświetlenie, dokładnie w 24 diody LED ARGB. W tym miejscu warto zaznaczyć, że są one stosunkowo ciche, co jest związane z wartością PWM dynamicznego łożyska olejowego, a także gumowym elementem antywibracyjnym. 

Samo podświetlenie jest efektowne – diody zamontowane wewnątrz wentylatora jak w “ringu” po bokach dają naprawdę znakomite efekty świetlne. Sama intensywność kolorów stoi na bardzo wysokim poziomie – good job XPG. Moim zdaniem nie mogło być to lepiej wykonane.  

Blokopompa 

Tutaj też kilka słów. Jak pisałem wcześniej – nie uświadczymy tutaj “wodotrysków” – ot, prosta konstrukcja, która ma działać z kilkoma wbudowanymi diodami LED ARGB. Plus jest taki, że działa to dobrze i wysokość samej pompy jest niska, spokojnie można zaadaptować takie chłodzenie do obudów, gdzie liczy się każdy centymetr… ale to nie u mnie – ja liczę na duże/pokazowe rozmiary.  

Konkrety, czyli jak to działa w praktyce 

Zacznijmy od temperatur komputera bez obciążenia: 

Ponad 30 minutowe wygrzewanie w programie OCCT: 

Nie jest źle! Nie powiem, żeby to było chłodzenie, które może walczyć o podium najlepszego, ale naprawdę nie jest źle. Średnia temperatura utrzymywała się na poziomie około 65 stopni Celsjusza, co jest dobrym wynikiem jak na chłodzenie 240 mm. Jedyne, co mnie zmartwiło, to chwilowy skok do prawie 80 stopni – mówiąc “chwilowy” mam na myśli to, że trwało to zaledwie około 2 sekundy, w dodatku na samym początku testu. Poza tym nie mam nic więcej do zarzucenia. 

Temperatury w grach 

PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS 

Tutaj jest nieźle – ani razu nie zdarzyło mi się, by temperatura przekroczyła 60 stopni Celsjusza – stabilnie i wydajnie! 

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege 

Ponownie genialne wyniki. Stabilne 59/60 stopni, niezależnie od tego, jak procesor reagował na polecone mu zadania – może chłodzenie miało małe potknięcie w benchmarku, ale za to w grach pokazuje, co to znaczy praca z pełną kulturą!  

Red Dead Redemption 2 

Ten tytuł już nie raz pokazywał, że jest w stanie zagotować moją platformę… a tu ponownie miłe zaskoczenie – temperatura nie przekraczała 57 stopni, trzymając się sztywno okolicy 55.  

Grand Theft Auto V 

Mimo swoich lat, ten tytuł dalej gotuje nasze pecety w trybie online. I tak, ponownie najwyższa zanotowana temperatura, to okolice 55 stopni.  

Assassin’s Creed Odyssey 

Ahhhh, AC Odyssey to istny festiwal żalu użytkowników PC, starających się wykrzesać jak najwięcej klatek przy jak najlepszej kulturze pracy – w tym wypadku po ściągnięciu wszystkich ograniczników pojawił mi się wynik nawet 65 stopni (co dalej jest genialną temperaturą jak na ten procesor przy takim OC), ale średnio było to od 61 do 63. 

Microsoft Flight Simulator 

Od razu mówię, że ten tytuł zagości na stałe do mojej platformy testowej. Podczas grania na mojej prywatnej platformie potrafił pokazać pazur, tutaj nie jest inaczej. Ustawienia Ultra, klatki między 40 a 60, a temperatura w okolicy 60 stopni – bardzo dobrze!  

Nie byłbym sobą, gdybym całości nie zbadał za pomocą termokamery. A tak oto prezentują się wyniki pracy chłodzenia pod pełnym obciążeniem: 

Na sam koniec kultura pracy 

Jak już wspominałem wcześniej, chłodzenie jest naprawdę ciche. Trzeba to oddać producentowi, że blokopompa jest praktycznie niesłyszalna, podczas mocnego wysiłku słyszymy jedynie pracę wentylatorów (co nie jest niczym dziwnym). 

Bez obciążenia  

Pod obciążeniem 

Podsumowanie 

Jest naprawdę nieźle. XPG poszło delikatnie w kierunku minimalizmu z nutką ekstrawagancji w wykonaniu podświetlenia wentylatorów czy blokopompy. Chłodzenie jest wydajne, ciche, a przede wszystkim pracuje stabilnie i bez większych kłopotów. 

Jedyny element, do którego mogę się mocno przyczepić, to cena. Producent wycenił to AiO na ponad 600 złotych!!! Przypominam: jest to chłodzenie o rozmiarze 240 mm – gdyby nie to, to byłbym w stanie pokusić się o ocenę 9/10. Tak uczciwie – na ten moment – mocne 8/10. 

Dodam tylko, że to chłodzenie pokaże się niedługo w jeszcze jednym materiale na portalu… ale ciii, to jeszcze tajemnica! 

XPG LEVANTE 240 – recenzja udanego chłodzenia
Zalety
kultura pracy
jakość wykonania
świetna jakość LED-ów
łatwość montażu
Wady
oprogramowanie producenta
cena
8
Ocena