Pierwszy samochód z logo Xiaomi to nie elektryk. Nie jest nawet wyprodukowany przez tę firmę

Xiaomi, oprócz zaprezentowania dziś wielu nowych gadżetów, zaanonsowało, że śmiało wkracza w świat samochodów elektrycznych. Początki będą raczej skromne.

Reklama

Xiaomi długo nie wiedziało, czy zająć się samochodami elektrycznymi

Xiaomi nie ma aż tak długiej historii – firma niedawno świętowała 10-lecie swojego istnienia. Jednak w ciągu kilku lat stała się mocno rozpoznawalną marką, co zawdzięcza bardzo silnej obecności na rynku smartfonów. Jak się okazuje, już w 2013 roku, a zatem jeszcze zanim Xiaomi można było uznać za światowego giganta elektroniki, pojawiły się pierwsze sugestie, by firma zainteresowała się motoryzacją. Wtedy zdecydowana większość celów przedsiębiorstwa dotyczyła rozwijania i umacniania jego pozycji jako liczącego się producenta sprzętów mobilnych, ale z czasem pomysł dotyczący zainwestowania w biznes samochodów elektrycznych zaczął powracać podczas dyskusji członków zarządu Xiaomi.

Lei Jun, prezes Xiaomi wspomina swoje spotkania z Elonem Muskiem, właścicielem Tesli

Branża motoryzacyjna rządzi się innymi prawami niż ta związana z produkcją i sprzedażą smartfonów. W łatwy sposób można zainwestować ogromne pieniądze w rozwój nowego biznesu, a kilka lat później ze wstydem go zwijać. Dlatego Xiaomi tak długo zwlekało z poważnymi deklaracjami na ten temat. Podczas dzisiejszego wydarzenia, które poświęcono głównie pomniejszej elektronice użytkowej, przekazano informację, że Xiaomi będzie tworzyć inteligentne samochody elektryczne.

Elektryki od Xiaomi? Kiedy? Jak?

Xiaomi nie stanie się z miejsca drugą Teslą. Jak na razie, nie ma żadnych prototypów ani nawet konceptów pojazdów, którymi mogliby pochwalić się Chińczycy. Wóz, który widzicie na zdjęciu tytułowym, to kamper, który na życzenie jednego z fanów Xiaomi, firma wyposażyła w komplet urządzeń Mi Smart Home.

Wnętrze wozu przerobionego przez Xiaomi dla jednego z fanów

Auto to nie reprezentuje oficjalnego planu produkcyjnego firmy, ale sam jej prezes powiedział na prezentacji, że „pierwszy pojazd wyprodukowany przez Xiaomi mógłby być inteligentnym domem na kółkach”.

Jedno jest pewne: Xiaomi będzie działać w branży inteligentnych samochodów elektrycznych. Firma w ciągu najbliższych 10 lat zainwestuje równowartość 10 miliardów dolarów w technologie pozwalające zaistnieć na rynku Smart EV.

Inteligentne pojazdy elektryczne stanowią jedną z największych możliwości biznesowych w następnej dekadzie i stanowią pewny element inteligentnego życia. Wejście w ten biznes jest dla nas naturalnym wyborem, ponieważ rozszerzamy nasz ekosystem AIoT i spełniamy naszą misję, aby każdy na świecie mógł cieszyć się lepszym życiem dzięki innowacyjnej technologii.Lei Jun, założyciel, prezes i dyrektor generalny Xiaomi

Trudno w tym momencie powiedzieć, gdzie Xiaomi poniosą te potężne nakłady pieniężne. To pewnie zabrzmi zabawnie, ale przedsiębiorstwo to może być bliższe opracowania i zaprezentowania własnego elektrycznego wozu niż samo Apple. Prezes Xiaomi wyraził nadzieję, że przyjdzie czas, gdy na każdej ulicy będzie widać auta z logo Mi na masce. To niezwykle ciekawa perspektywa!