(fot. pexels.com)

Xiaomi planuje budowę elektrycznego smartsamochodu. Zainteresowani?

Xiaomi to firma, która jest obecna na rynku od niespełna jedenastu lat, a już zdążyła sobie ugruntować na nim dobrą pozycję. Portfolio firmy jest ogromne i ciężko wskazać, co jest jego głównym punktem. Można jednak stwierdzić, że firma lubuje się w produktach nowotechnologicznych. W związku z tym Xiaomi ma w planach budowę własnego, inteligentnego pojazdu.

Reklama

To nie jest nowy pomysł

W 2013 roku Lei Jun, CEO i założyciel Xiaomi, dwukrotnie odwiedzał USA, aby spotkać się z CEO Tesli – Elonem Muskiem. Już wtedy Chińczycy wykazywali zainteresowanie na tym polu, z którego jednak efektów nie było. Niemniej, idea wejścia w szeroko rozumianą branżę motoryzacyjną pozostała z tyłu głowy dowodzącego Xiaomi. Być może spowodowane jest to stagnacją na rynku mobilnym i szukaniem innych opcji rozwoju firmy, która z chęcią poszerza swój zakres działania.

Chińczycy rozważają budowę elektrycznego samochodu

Według raportu iFengNews wiele źródeł podaje, że Lei Jun jest poważnie zainteresowany budową swojego własnego samochodu. Mówi się, że ma to być decyzja czysto strategiczna, choć nie ujawniono żadnych konkretów i szczegółów.

Xiaomi Car (źródło: Gizmochina)
Nie, tak nie będzie wyglądać Xiaomi Car – to tylko Tesla ze zmienionym logo ;) (źródło: Gizmochina)

Za projekt pojazdu ma osobiście odpowiadać sam założyciel firmy, który wydaje się być bardzo zaangażowany w rozmowy na ten temat. Firma nie wydała póki co żadnego oficjalnego komunikatu w tej sprawie, jednak raport wskazuje, że informacja ta pochodzi z różnych, niezależnych od siebie źródeł. Mówi się, że planowany pojazd ma być inteligentnym samochodem elektrycznym, wypełnionym smart technologiami, czyli tym, w czym firma czuje się doskonale.

Logiczne posunięcie      

Jak wspominałem na wstępie, Xiaomi to firma, która nie skupia się tylko na jednej branży i sukcesywnie stara się powiększać swoje portfolio. Logicznym jest zatem skierowanie swojej uwagi na segment inteligentnych pojazdów elektrycznych, które ostatnio zyskują na popularności.

Tym bardziej kibicuję Chińczykom, gdyż można zakładać, że projekt, jeśli zostanie zrealizowany, będzie skierowany do przeciętnego obywatela. Spodziewam się, że pojazd Xiaomi może należeć do kategorii przystępnych cenowo i dobrych jakościowo produktów – będzie zatem reprezentował to, z czego Xiaomi słynie.