Xiaomi logo
Xiaomi logo

Xiaomi pracuje nad dwoma autorskimi procesorami. Jeden może nawet stanąć w szranki ze Snapdragonem 835

O autorskim SoC Xiaomi mówi się już od ponad roku. Temat w dodatku wraca jak bumerang, więc coś rzeczywiście musi być na rzeczy. Teraz jednak w końcu pojawiły się pierwsze konkrety, które mogą oznaczać, że premiera jest tuż, tuż.

Co ciekawe, do tej pory wszyscy myśleli, że Xiaomi pracuje tylko nad jednym procesorem. Tymczasem najświeższe doniesienia informują o dwóch jednostkach. W dodatku jedna może aspirować na bezpośredniego rywala Snapdragona 835, ale z takimi porównaniami na razie trzeba uważać. Choćby z uwagi na fakt, że Chińczycy dopiero wchodzą w ten temat – a jak wiadomo, nie od razu Rzym zbudowano. Nawet, jeżeli ktoś ma duże aspiracje i ambicje.

Słabszy z procesorów, Pinecone V670 (to raczej nie będzie jego finalna nazwa), ma składać się z ośmiu rdzeni ARM Cortex-A53 (4+4) i układu graficznego Mali-T860 MP4 800 MHz. Całość zostanie wytworzona przy użyciu 28-nm procesu litograficznego. Pod względem wydajności ma on podobno dorównywać Snapdragonowi 808, zastosowanemu m.in. w LG G4, BlackBerry Priv i Lenovo Moto X Style.

Mocniejszy procesor, Pinecone V970, ma również składać się z ośmiu rdzeni, jednak w tym przypadku Xiaomi sięgnęło po cztery ARM Cortex-A73 oraz cztery ARM Cortex-A53. Jeżeli wierzyć plotkom, to mocniejsze mają taktować z zegarem 2,7 GHz, natomiast słabsze 2,0 GHz. W tym układzie za grafikę ma odpowiadać Mali-G71 MP12 900 MHz. Całość podobno powstanie przy użyciu 10-nm procesu litograficznego.

Bez wątpienia szczególnie ciekawie zapowiada się drugi z ww. procesorów, ponieważ przynajmniej „na papierze” prezentuje się co najmniej okazale. Jak jednak przełoży się to na rzeczywistość – to się okaże. Oczywiście jeżeli cały ten przeciek ma więcej niż mniej zgodnego z rzeczywistością. A tego na obecnym etapie nie możemy być w 100% pewni (Xiaomi nie komentuje sprawy).

Źródło: Weibo przez AndroidPure