Xiaomi pracuje nad teleskopowym obiektywem dla smartfonów. Inni producenci mogą się schować

Xiaomi nigdy nie było znane z wysokiej jakości aparatów w smartfonach. Przez długi czas trzeba było się z tym godzić. Ostatnio widać jednak wyraźną poprawę, a nowy obiektyw teleskopowy może okazać się prawdziwą sensacją.

Teleskopowe cudo Xiaomi

Xiaomi Mi 10 Ultra jest uznawany za smartfon ze znakomitym, ponadprzeciętnym aparatem fotograficznym. W rankingu DxOMark wyprzedza go tylko Huawei Mate 40 Pro. W laboratoriach Xiaomi powstaje jednak broń dużego kalibru – nowy teleskopowy obiektyw dla urządzeń mobilnych.

O jego istnieniu można dowiedzieć się wprost ze strony Xiaomi na Weibo. Firma opublikowała krótki film, zapowiadający nowe rozwiązanie, będące efektem prac inżynierów.

Obiektyw ma zyskać niespotykaną dotąd ogniskową, dzięki której ilość światła wejściowego ma zwiększyć się o 300 procent. Dodatkowo, możemy liczyć na zastosowanie nowej technologii stabilizacji obrazu. Xiaomi nie chwali się na razie żadnymi szczegółowymi danymi – to zaledwie zapowiedź tego, czego możemy spodziewać się w topowych fotograficznych smartfonach firmy. Na finał prac pewnie poczekamy do przyszłego roku, a może nawet i dłużej.

Kompaktowy aparat cyfrowy z Androidem

Smartfony już dawno przestały nadawać się głównie do dzwonienia i grania w proste gry mobilne. Możliwości nowoczesnych procesorów w smartfonach i współpracujących z nimi matryc, sprawiły, że kompaktowe aparaty fotograficzne niemal całkowicie zniknęły z kręgu zainteresowań przeciętnego Kowalskiego. Obecnie liczą się tylko aparaty cyfrowe z większym korpusem oraz smartfony, i prawie nic pomiędzy.

Nowy obiektyw Xiaomi już działa, i testuje się go na wzorcowej platformie

Smartfona z teleskopowym obiektywem, który po przybliżeniu obrazu wychodziłby poza obrys obudowy, nie widzieliśmy na rynku już od dłuższego czasu. Przychodzi mi do głowy tylko Samsung Galaxy K Zoom, którego wytrwale użytkował przez lata jeden z moich znajomych. Jeśli Xiaomi się postara, rzeczywiście może wyróżnić się na tym wymagającym rynku przy pomocy smartfona, jakiego dawno nie było.

Warto wiedzieć: