smartfon Xiaomi Mi MIX Alpha
Xiaomi Mi MIX Alpha (fot. @Xiaomi)

Xiaomi może nie zarobić złamanego juana na sprzedaży Mi MIX Alpha

Patrząc na cenę futurystycznego Xiaomi Mi MIX Alpha, trudno nie odnieść wrażenia, że smartfon ten jest absurdalnie drogi. Przeliczając bezpośrednio jego cenę na polską walutę, otrzymalibyśmy kwotę około 11 tysięcy złotych. Mimo to jeden z badaczy jest zdania, że nawet przy takiej cenie, Xiaomi nie będzie w stanie zarobić na tym projekcie.

Xiaomi Mi MIX Alpha jest zjawiskowy – co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Ekran, który zawija się wokół boków urządzenia i zajmuje większą część „plecków” to coś, co do tej pory widzieliśmy głównie w filmach sci-fi. A jednak Mi MIX Alpha jest prawdziwym, działającym telefonem koncepcyjnym, i to takim, który trafi do sprzedaży. Oczekuje się, że będzie można go zamówić jeszcze przed zakończeniem tego roku, choć cena wydaje się być zaporowa – to 19999 juanów, czyli jakieś 11 tysięcy złotych.

smartfon Xiaomi Mi MIX Alpha
Xiaomi Mi MIX Alpha (fot. @Xiaomi)

Wielu chętnych na ten cud techniki jest – łagodnie mówiąc – niezadowolonych z ceny nowego urządzenia. Jednak założyciel Xiaomi, Lei Jun, powiedział, że misją projektantów smartfonów z serii MIX jest tworzenie naprawdę przełomowych urządzeń, bez względu na koszty. I rzeczywiście, w powodzenie modelu Alpha zainwestowano sporo środków. Inżynierowie Xiaomi potwierdzili, że produkcja tego telefonu jest niezwykle trudna. Z tego powodu powstanie tylko 100 sztuk Xiaomi Mi MIX Alpha

Xiaomi Mi MIX Alpha jest drogi w produkcji

Jeden ze specjalistów dokonał orientacyjnego obliczenia kosztu powstania koncepcyjnego Mi MIX-a i okazało się, że Xiaomi nie uda się zgromadzić na nim choć 5% zwyczajowego zysku, jaki zwykle stara się zarobić na sprzedaży urządzeń. Ten skomplikowany sprzęt po prostu nie zapewnia takiego zwrotu kosztów.

smartfon Xiaomi Mi MIX Alpha
Xiaomi Mi MIX Alpha (fot. @Xiaomi)

Ciekawostką jest fakt, że Mi MIX Alpha został wstępnie opracowany jako urządzenie z ekranem składanym w dwie strony, gdzie po złożeniu przyjmowałby obecny kształt. Jednak taki projekt był jeszcze bardziej skomplikowany i Xiaomi zdecydowało nie podejmować tak wysokiego ryzyka.

Nie jestem pewien, czy wierzę w informację, że Xiaomi nie zarobi na Mi MIX Alpha choć paru juanów. Wydaje się, że już dla samej renomy i pokazu sił, warto było zainwestować pieniądze w powstanie tego sprzętu – choćby po to, by zaznaczyć swoją pozycję jako jednego z największych innowatorów na rynku. Taki tytuł trudno przecenić.

Premiera Xiaomi Mi MIX Alpha – przyszłość nadeszła już dziś

źródło: GizChina