smartfon Xiaomi Mi 11 smartphone
Xiaomi Mi 11 (źródło: Xiaomi)

Ale jak to? Xiaomi Mi 11 miał być tańszy od Xiaomi Mi 10, a jednak nie będzie

Globalna premiera Xiaomi Mi 11 przyniosła najważniejsze dla nas informacje, tzn. te o cenach smartfona poza Chinami. Zapowiedzi producenta znacząco rozmijają się jednak ze stanem faktycznym. Niestety, na niekorzyść klientów.

Ceny Xiaomi Mi 11 w Europie

Kiedy Xiaomi w miniony poniedziałek omawiało swojego najnowszego flagowca, wszyscy czekali tylko na jedno – ceny Xiaomi Mi 11 w Europie. Specyfikacja i możliwości smartfona poznaliśmy bowiem już podczas pierwszej prezentacji w Chinach, 28 grudnia 2020 roku.

Reklama

Producent ogromnie nas zaskoczył, kiedy poinformował, że cena Xiaomi Mi 11 poza Chinami będzie zaczynać się już od 749 euro za wersję ze 128 GB pamięci wbudowanej, a wariant z dwukrotnie większą przestrzenią na pliki użytkownika ma kosztować od 799 euro.

Xiaomi Mi 11 ceny w Europie
źródło: Xiaomi

Na kilka dni przed premierą pojawiły się bowiem informacje, że konfiguracja 8 GB/128 GB będzie kosztować 799 euro, a wariant 8 GB/256 GB – 899 euro, czyli dokładnie tyle samo, ile Xiaomi Mi 10 na start w podobnych wersjach pamięciowych.

Xiaomi Mi 11 miał być tańszy od Xiaomi Mi 10, a jednak nie będzie

Informacja o niższych cenach wszystkich ucieszyła, bo w końcu smartfon w podstawowej konfiguracji miał być tańszy od swojego poprzednika o 50 euro, natomiast w wyższej już o 100 euro.

No właśnie – „miał”, bo okazuje się, że na niektórych rynkach ceny Xiaomi Mi 11 ustalono na podobnym poziomie, co ceny Xiaomi Mi 10. Z taką sytuacją mamy do czynienia w Niemczech oraz we Włoszech – w obu krajach wersja 128 GB będzie kosztować 799,90 euro, a 256 GB aż 899,90 euro.

Xiaomi Mi 11 ceny we Włoszech
źródło: @xiaomiItalia

Oczywiście, Xiaomi podczas globalnej premiery Xiaomi Mi 11 użyło określenia „od 749 euro” i „od 799 euro”. Nie spodziewaliśmy się jednak, że finalnie ceny będą o tyle wyższe, szczególnie w Niemczech, gdzie przez pandemię COVID-19 obniżono podatek na elektronikę. We Włoszech jest ona droższa niż w innych krajach w Europie, ale też nie tak bardzo, jak w tym przypadku.

Polityka cenowa europejskich oddziałów Xiaomi nie napawa optymizmem. Co prawda jeszcze nie poznaliśmy ceny Xiaomi Mi 11 w Polsce, bo polski oddział wciąż je ustala (tak wynika z naszych informacji), ale teraz nie będziemy zdziwieni, jeśli zostaną one ustalone na wyższym poziomie niż się spodziewaliśmy.