To Wam się nie spodoba: Xiaomi blokuje możliwość instalacji Global ROM na modelach z chińskiej dystrybucji

Miłośnicy sprowadzania telefonów Xiaomi wprost z Chin mogą wkrótce napotkać poważny problem związany z oprogramowaniem. Okazuje się bowiem, że Xiaomi postanowiło zablokować możliwość instalacji Global ROM na modelach z chińskiej dystrybucji.

W związku z blokadą nałożoną przez Chiny na usługi Google, telefony przeznaczone na rynek lokalny mają odpowiednio przystosowane oprogramowanie, z lokalnymi usługami i aplikacjami. Wersje sprzedawane oficjalnie za granicą mają natomiast MIUI 10 Global ROM – były wyposażony w aplikacje Google, pozbawione chińskich usług i odpowiednio droższe z powodu opłat licencyjnych.

+ fot. Xiaomi

Do tej pory sprawa była względnie prosta – telefony z chińskiej dystrybucji miały często nieoficjalnie dogrywane brakujące usługi. Można było także wgrać kompletny Global ROM, uzyskując odpowiednik urządzenia z międzynarodowej dystrybucji, tylko za mniejsze pieniądze. Z doniesień wynika jednak, że od wersji MIUI 10 ulega to zmianie i na urządzeniach z chińskim firmware nie będzie już możliwości uruchomienia Usług Play. Co gorsza, blokada dotyczy również kompletnej wymiany oprogramowania – próba wgrania Global ROM na urządzenie objęte restrykcjami zakończyć się może zamianą smartfona w śliczną i nowoczesną cegłę lub w najlepszym razie ujrzeniem komunikatu z recovery: „This MIUI can’t be installed on this device”.

Stanowisko Xiaomi w tej sprawie sprowadza się do zalecenia, by kupować smartfony wyłącznie z właściwej dla miejsca zamieszkania dystrybucji, co wiąże się z odpowiednio wyższą ceną (opłaty licencyjne, podatki, etc). Nie jest także póki co jasne, jak zmiana polityki producenta wpłynie na już zmodyfikowane urządzenia używane poza Chinami – w każdym razie warto zachować ostrożność podczas aktualizowania i upewnić się, jakie mamy oprogramowanie, żeby nie narazić się na przykre niespodzianki.

Prawdopodobnie istnieje możliwość ominięcia blokady, jeśli posiadany przez nas telefon ma odblokowany bootloader, wymaga to jednak rejestracji i cierpliwego czekania na odblokowanie, co może trwać nawet kilkanaście dni. Nie jest to zatem zabawa dla każdego.

Źródło: GSMArena, dodatkowe informacje z XDA