Xbox Series S Recenzja po 3 miesiącach

Już wkrótce pobieranie gier na Xbox Series X|S znacząco przyśpieszy

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak Microsoft ciągle ulepsza swoje nextgeny. Co chwila do Xbox Series X|S dodawane są nowe funkcje, takie jak niedawno udostępniony FPS Boost (ciągle wzbogacający się o nowe gry!) czy AutoHDR. A co najlepsze – to nie koniec, bo do konsol nowej generacji Microsoftu zmierza już kolejna, przydatna funkcja.

Reklama

Funkcja „Wstrzymaj moją grę” na konsolach Microsoft Xbox Series

Pomimo że Polska należy do krajów z bardzo dobrym dostępem do szybkiego internetu, to rosnąca waga nowych gier może niekiedy wymusić na użytkownikach dość długie oczekiwanie na pobranie danego tytułu (jak chociażby ważące już prawie 150 GB Call of Duty Warzone).

Z pomocą graczom przychodzą różnego rodzaju technologie, które sprawiają, że już przy niepełnym pobraniu jakiegoś tytułu można zacząć w nim rozgrywkę np. przechodząc prolog pobieranej w tle gry. Microsoft pracuje jednak nad jeszcze jedną alternatywą.

Xbox Series X i Xbox Series S
Xbox Series X i Xbox Series S (źródło: Microsoft)

Szybsze pobieranie gier przy pomocy jednego kliknięcia na padzie? Niebawem może być to możliwe, ponieważ otwarci beta testerzy najnowszego systemu Xbox Series X|S zauważyli obecność nowej funkcji w OS konsoli Microsoftu. Mowa tu o przycisku „suspend my game” w menedżerze pobierania gier i aplikacji, który sprawia, że wszystkie odtwarzane w tle gry zostaną zamknięte, aby konsola mogła w 100% „skupić się” na pobieraniu danej gry.

Do tej pory granie w jakąś grę podczas pobierania innego tytułu mogło doprowadzać do wolniejszego pobierania plików, tym bardziej, jeśli użytkownik akurat grał w tytuł online. Ma to sens, ponieważ konsola stawiała na wygodę rozgrywki, kosztem szybkości pobierania. Problem jednak był taki, że czasem również poza grą (gdy ta była zminimalizowana) pobieranie przebiegało zaskakująco wolno.

Już wkrótce w takiej sytuacji użytkownicy będą mogli skorzystać ze wspomnianego przycisku „suspend my game”, który powinien w pełni wyeliminować ten problem i sprawić, że pobieraną grę nie będzie już nic spowalniać.

Kiedy funkcja ta trafi do wszystkich? Najpewniej już przy najbliższej dużej aktualizacji systemu, która powinna pojawić się na konsolach niebawem.