Branża spodziewa się znacznego wzrostu sprzedaży tabletów. Jakoś wątpię
(fot. Samsung)

Branża spodziewa się znacznego wzrostu sprzedaży tabletów. Jakoś wątpię

Tablety sprzedają się coraz gorzej. To dział elektroniki, który obecnie już nie rokuje i utrzymywany jest przez kilka większych firm oferujących urządzenia premium oraz dziesiątki śmiecio-producentów, składających tablety za grosze. W tej materii ma jednak nastąpić dramatyczna zmiana.

Między kwietniem a czerwcem tego roku na całym świecie sprzedano 32,66 mln tabletów. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2019, to spadek o 8.7% i spora obsuwa rok do roku, sięgająca 11,9%. Według badań DigiTimes, rynek tabletów ma w obecnym kwartale odbić się od dna.

Szacunki wskazują na to, że globalna sprzedaż tabletów ma wzrosnąć aż o 19,3% do prawie 39 milionów sztuk. Rosnące zapotrzebowanie ma być połączeniem sezonowego popytu, stopniowego zwiększania dostaw Huawei po zniesieniu amerykańskiego zakazu handlu i pojawienia się we wrześniu 10,2-calowego iPada.

Oczekuje się, że tablety 10-calowe i większe będą dominować wśród zamówień, a Apple pozostanie dostawcą numer jeden. Samsung ma zająć drugie miejsce dzięki nowemu Galaxy Tab S6, a Lenovo może wskoczyć na trzecie miejsce. Poza podium ma znaleźć się Amazon i Huawei.

Google odpuszcza tablety, Huawei wprost przeciwnie. Oto MediaPad M6 w dwóch rozmiarach: 8,4 i 10,8″

Wróżenie z fusów

Tego typu szacunki często bardziej przypominają wróżby niż coś, czego moglibyśmy się naprawdę spodziewać. Trudno mi uwierzyć, żeby Galaxy Tab S6 był w stanie pociągnąć sprzedaż tabletów w Q3 2019. Jeszcze bardziej naiwnym trzeba by być, by uwierzyć, że iPad, którego premiera będzie miała miejsce w ostatnim miesiącu kwartału, będzie miał aż tak duży wpływ na sytuację tabletów.

A może się nie znam, i rzeczywiście czeka nas spory ruch na tym jałowym i dość pustym rynku, którego różnorodność umarła wraz z rozkwitem smartfonów. Zobaczymy pod koniec października, kiedy będą pojawiać się raporty dotyczące trzeciego kwartału tego roku.

Oto Samsung Galaxy Tab S6: potężny procesor, atrakcyjny wygląd i klawiatura z gładzikiem

źródło: DigiTimes przez PhoneArena