Wycofanie ze sprzedaży Galaxy Note 7 ogromnie wpłynęło na wyniki finansowe Samsunga za Q3 2016

Wszystkie firmy kolejno publikują zestawienia kwartalne i to samo zrobił też Samsung. Koreańczycy nie mają jednak powodów do radości, ponieważ ich dział mobilny odnotował najniższy od ośmiu lat zysk operacyjny.

Reklama

W trzecim kwartale 2016 roku łączne przychody Samsunga wyniosły 47,82 tryliona wonów (41,9 miliarda dolarów), natomiast zysk operacyjny 5,20 tryliona wonów (4,5 miliarda dolarów). W porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej jest to spadek aż o 30%, ponieważ wówczas Koreańczycy odnotowali zysk operacyjny w wysokości 7,39 tryliona wonów.

Reklama

Jeśli natomiast chodzi o sam dział mobilny, to w trzecim kwartale 2016 roku jego przychody wyniosły łącznie 22,54 tryliona wonów. Niestety, gdy spojrzeć już na sam zysk operacyjny, tak „kolorowo” nie jest, ponieważ jest to kwota rzędu 100 miliardów wonów (87,8 miliona dolarów). Jest to wynik słabszy o 95% w porówaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, a zarazem najgorszy od ośmiu lat!

Samsung jednak zaznacza, że wpłynęło na to wyłącznie wycofanie ze sprzedaży Galaxy Note 7. Tegoroczne flagowce, czyli Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge, sprzedawały się bardzo dobrze. Stale rośnie również popyt na średniopółkowe smartfony z serii Galaxy AGalaxy J.

Wyniki finansowe Samsunga za trzeci kwartał 2016 roku
Wyniki finansowe Samsunga za trzeci kwartał 2016 roku

Źródło: Samsung przez SamMobile