Władimir Putin nadal korzysta z systemu Windows XP. Widać, że nie boi się niczego

Prezydent Federacji Rosyjskiej znany jest ze swojej opinii człowieka niezłomnego jak stal produkowana w północnorosyjskich kuźniach Siewierstalu. Oficjalne zdjęcia Władimira Putina ukazują go przy swoim biurku na Kremlu, korzystającego z komputera z nieaktualnym już Windowsem XP.

Reklama

Rosyjska agentura regularnie oskarżana jest o szeroko zakrojone operacje hakerskie, ale na pierwszy rzut oka wydaje się, że żaden ze współpracowników prezydenta nie był skłonny wspomnieć mu o kilku zasadach bezpieczeństwa cybernetycznego. Oficjalny serwis prasowy Kremla opublikował ostatnio zdjęcia Władimira Putina przebywającego w swoim biurze oraz w rezydencji w podmoskiewskim Nowogrodzie. W obu wypadkach w tle widać włączony monitor komputerowy z charakterystycznym pulpitem systemu Windows XP.

Reklama

Microsoft przestał publikować regularne aktualizacje zabezpieczeń dla Windowsa XP i pakietu Office 2003 w kwietniu 2014 roku. Z tego powodu dostawca oprogramowania ostrzega na swojej stronie internetowej, że Windows XP „może być podatny na zagrożenia bezpieczeństwa i wirusy”. 

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, nie skomentował pytania, dlaczego Putin nadal używa przestarzałego systemu operacyjnego Microsoft.

Dlaczego Kreml korzysta ze starego Windowsa XP?

Jak wynika z dokumentów rosyjskiego ministerstwa obrony, na które powołuje się Open Media, wydany w 2001 roku Windows XP był ostatnim systemem Microsoftu, który został dopuszczony do użytku na oficjalnych rosyjskich komputerach rządowych. Windows 10 może być instalowany tylko na urządzeniach, które nie zawierają tajemnic państwowych – a to raczej nie ma zastosowania w desktopach używanych przez Władimira Putina.

Michaił Klimaryow, szef rosyjskiego niezależnego Towarzystwa Ochrony Internetu, potwierdził, że na komputerach Putina jest zainstalowany system Windows XP. Zapewne to przejściowa sytuacja, bo Moskwa stopniowo wycofuje się z korzystania z amerykańskich programów, promując zamiast Windowsa rosyjskie dystrybucje Linuksa (Astra) i zmieniając wyszukiwarki i przeglądarki na te stworzone przez Yandex.

Rosja coraz częściej dąży do ustanowienia kontroli nad krajowym internetem. Kreml niedawno zakazał sprzedaży smartfonów bez preinstalowanych rosyjskich aplikacji, a Putin w lutym zatwierdził ustawę dającą Moskwie możliwość „odłączenia” kraju od globalnego internetu w razie potrzeby.

Wciąż korzystasz z Windows 7? Microsoft szykuje dla Ciebie ważną wiadomość

źródło: The Guardian. GizChina