Steam nie działa już na komputerach z Windowsem XP i Vista. Jeśli grać, to na nowszym systemie

Trzeba być naprawdę upartym, żeby nie zmienić w komputerze systemu, który miał swoją premierę ponad 17 lat temu – bo tyle czasu minęło od zaprezentowania Winsowsa XP. Od wczoraj posiadacze komputerów z poczciwym Win XP lub Vistą, nie mogą odpalać gier z platformy Steam.

Zgodnie z zapowiedzią, którą Steam zamieścił na stronie wsparcia, od 1 stycznia klient tej platformy dla graczy nie uruchomi się, jeśli wykryje, że używanym systemem operacyjnym jest Windows XP lub Windows Vista. Aby kontynuować korzystanie z gier i innych produktów zakupionych na Steam, należy zaktualizować system do nowszej wersji.

Reklama

Skąd taka zmiana? Jest to konsekwencją ograniczeń, jakie wprowadza Google w przeglądarce Chrome. Ponieważ najnowsze funkcjonalności w Steam są zależne od wbudowanej wersji tej przeglądarki, nie będą działać na systemach, których ona nie wspiera. Przyszłe wersje Steam będą wymagały funkcjonalności oraz aktualizacji bezpieczeństwa obecnych tylko na systemach Windows 7 i nowszych.

Jeszcze zanim wycofano wsparcie dla Steama na starszych systemach, ograniczono na nich działanie niektórych funkcji – na przykład nie był dostępny nowy czat.

Ankieta dotycząca sprzętu i oprogramowania zdradza, że spośród użytkowników Steam, tylko 0,12% ankietowanych używa Windowsa XP, co ogólnie mogłoby dać wynik poniżej 20 tysięcy graczy. (W co oni grają na Win XP 32 bit?)

Przy okazji, ze wsparcia dla Windowsa XP oraz Visty rezygnuje także Avast. Programy antywirusowe nie będą się już aktualizować, ale bazy wirusów nadal będą mogły być pobierane.

 

źródło: Steam i Steam