Windows XP przechodzi do historii. Na dobre

Prędzej czy później to się musiało dokonać. Windows XP po prawie 18 latach obecności na rynku właśnie kończy swój żywot. System ten zdecydowanie zasłużył już na odpoczynek i godne miejsce w panteonie historii.

Windows XP – któż z nas go nie zna, kto na nim nie pracował? Ten kawałek historii informatyki właśnie zakończył swój – chciałoby się powiedzieć, jakże długi – żywot. Microsoft po prawie 18 latach postanowił oficjalnie wygasić wsparcie systemów opartych o Windowsa XP (2600.xpclient). Producent zaprzestał właśnie wydawać aktualizacje dla platformy Windows Embedded 2009 POSReady. Ostatnie łatki zjawiły się zaledwie kilka dni temu.

Tak naprawdę Windows XP został uśmiercony znacznie wcześniej, przynajmniej jeśli mówimy o konsumenckiej wersji, które większość z nas miała na swoich komputerach. Ta wersja utraciła swoje wsparcie w 2014 roku. Z kolei wersja Windowsa XP, o której mowa w tym artykule, dotyczy przede wszystkim edycji systemu przeznaczonego dla urządzeń dedykowanych, czyli np. bankomatów, kas itp. Te platformy o przedłużonej obsłudze to takie produkty jak Windows XP Embedded Service Pack 3 czy Windows Embedded Standard 2009. Ostatnia wspierana wersja, czyli wspomniany wcześniej Windows Embedded 2009 POSReady był ostatnim produktem z rodziny 2600.xpclient, który wciąż mógł liczyć na aktualizacje. Jako ciekawostkę dodam fakt, że część użytkowników konsumenckich wydań Windowsa XP w wersjach Home Edition i Professional instalowała poprawki przeznaczone dla wydań o przedłużonym wsparciu. Nie była to żadna skomplikowana sztuka, wystarczyło tylko zamienić odpowiednie klucze w rejestrze. Mimo wszystko Microsoft nie zalecał tej metody, gdyż poprawki były przygotowywane z myślą o innej wersji systemu.

Podsumowując – Windows XP ostatecznie i definitywnie przechodzi do historii. Teraz czas na kolejny etap, który niedługo nastanie – uśmiercenie kolejnej platformy jaką jest Windows 7. To może być duży problem, ponieważ system ten wciąż znajduje się na komputerach znacznej liczby użytkowników i nie odstaje wcale popularnością od najnowszego Windowsa 10. Wsparcie dla Windowsa 7 ma zostać zakończone w styczniu 2020 roku i będzie to spore wyzwanie dla Microsoftu.

Źródło: TechRepublic