Kończy się wsparcie dla Windows 7 – system zaczął wyświetlać komunikaty

Po prawie 10 latach wsparcie dla systemu Windows 7 zbliża się ku końcowi. Microsoft poleca użytkownikom „siódemki” przejście na Windows 10 wyświetlając im przed oczami komunikat, którego nie da się nie zauważyć.

Gigant z Redmond wypuścił aktualizację, która informuje użytkowników o kończącym się wsparciu dla Windows 7.  Twórcy systemu zapowiedzieli koniec wsparcia na 14 stycznia 2020 roku, a od teraz użytkownicy tej wersji systemu operacyjnego będą otrzymywać powiadomienie z komunikatem i odnośnikiem do strony internetowej producenta. Informacja brzmi następująco:

Po 10 latach wsparcie dla Windows 7 zbliża się ku końcowi.

14 stycznia 2020 roku to ostatni dzień, w którym Microsoft będzie oferował aktualizacje bezpieczeństwa i pomoc techniczną dla komputerów działających na Windows 7. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zmiana może być trudna, dlatego wyciągamy do Ciebie rękę wcześniej, żeby pomóc Ci w zrobieniu kopii zapasowej plików i przygotować do tego, co będzie później.

Komunikat dla użytkowników Windows 7 (źródło: The Verge)

Kolejne, irytujące okno?

Microsoft w tym miesiącu informował o tym, że informacja pojawi się kilka razy w bieżącym roku i przestanie się wyświetlać w styczniu. Niemniej jednak użytkownicy mogą pozbyć się komunikatu już po pierwszym jego wyświetleniu. W okienku z informacją znajduje się przycisk „Nie przypominaj ponownie”, więc nie będzie to denerwujący pop-up, wyskakujący za każdym razem, gdy uruchomimy komputer. Microsoft, po fali niezadowolenia, która pojawiła się w sieci przez powiadomienia w Windows 10, postanowił umożliwić użytkownikom pozbycie się komunikatu w starszej wersji systemu.

Linki znajdujące się w oknie z informacją prowadzą do witryny Microsoft, gdzie dowiemy się w pełni, co oznacza brak wsparcia dla systemu, porady wykonania kopii bezpieczeństwa oraz FAQ dla Windows 10.

Microsoft poleca przejście na Windows 10

Koniec wsparcia. Co teraz?

Pewne jest to, że oficjalne wsparcie zniknie w styczniu. Pamiętajmy jednak, że Windows XP też stracił wsparcie ze strony Microsoftu. Mimo to, system wspierany był przez firmy trzecie. Przykładem tego był kernel o nazwie ExtendedXP, który oferował patche dla plików systemowych. Może i tym razem znajdzie się ktoś, kto zaoferuje użytkownikom Windows 7 takie rozwiązanie.

Źródło: The Verge; grafika tytułowa: FanPop