Microsoft w końcu ruszył temat obsługi aplikacji x64 w Windowsie na procesorach ARM

Microsoft to zaiste dziwna firma. Lubi eksperymentować z różnymi rzeczami, ale wciąż nacina się na tym, że w tych nowych dziedzinach nie robi konkretnych postępów. Na przykład dopiero teraz zajęto się emulacją aplikacji x64 na urządzeniach z Windowsem i procesorami ARM.

Reklama

Microsoft i perypetie z ARM

To niezwykle ciekawe, że Microsoft wciąż rozwija swoją strategię opanowywania rynku wydajnych i energooszczędnych urządzeń pracujących na procesorach ARM. Choć szczerze mówiąc, mam pewne opory przed nazywaniem tych działań strategią, skoro bardziej przypominają one strzelanie do tarczy z zawiązanymi oczami.

W 2018 roku, po długich przygotowaniach, gigant z Redmond rozpoczął współpracę z różnymi partnerami (w tym z Qualcommem), dostarczając system Windows 10 w wydaniu dla komputerów z procesorami ARM. Już od początku była na nich możliwa emulacja 32-bitowych aplikacji x86, choć nie prezentowała kosmicznie wysokiego poziomu wydajności. Microsoft udowodnił to w urządzeniu Surface Pro X.

W Windowsie na ARM brakuje nadal bardzo ważnej funkcji – emulowania aplikacji systemu x64. Dopiero teraz pojawia się dla niej światełko w tunelu.

Microsoft Surface Pro X

Testerzy Windows Insiders z dostępem do aplikacji x64 na ARM

W kanale pomocy technicznej dla niejawnych testerów systemu Windows pojawiło się ogłoszenie o uruchomieniu emulacji programów x64 dla komputerów pracujących na procesorach ARM.

Dzięki temu, programy nareszcie można instalować nie tylko ze sklepu Windows Store, ale także z innych źródeł – i mogą to być także aplikacje systemu x64. Będzie to więc dotyczyć wielu gier, aplikacji dla twórców czy nawet tak bazowych programów jak Google Chrome x64.

Na ten moment obsługa aplikacji x64 będzie pewnie obarczona wieloma błędami i raczej średnio zadowalającą wydajnością – wszak mamy do czynienia z programem testowym, którego pełne wdrożenie nie jest jeszcze zaplanowane. Może więc jeszcze sporo czasu upłynąć, zanim Microsoft „przepchnie” tę funkcję do oficjalnego kanału dystrybucji.

Ślimacze tempo Microsoftu bardzo mocno kontrastuje z polityką Apple wobec ARM. Emulacja x64 jest obecna na komputerach Mac Mini i MacBookach działających na procesorach ARM już od samego początku – i prezentuje całkiem niezłe wyniki. Tymczasem Satya Nadella i spółka nadal nie potrafią wygrzebać się ze swojej piaskownicy.