Apple M1

Które aplikacje mają natywne wsparcie dla procesora Apple M1? Ta strona może być pomocna

Apple M1 to procesor giganta z Cupertino, który zastępuje układy Intela w najnowszych Makach oraz MacBookach. Architektura ARM wymusza na producentach oprogramowania dostosowanie aplikacji do nowego środowiska. Jest prosty sposób, by dowiedzieć się, czy dany program działa dobrze na Apple Silicon.

Apple M1 to mała rewolucja

Podczas prezentacji nowych MacBooków, Apple rozpływało się nad nowymi możliwościami, jakie pojawiły się przed firmą oraz zewnętrznymi deweloperami dzięki zastosowaniu nowych procesorów Apple M1. Obiecywano też znaczny wzrost wydajności względem dotychczas stosowanych układów Intel Core.

MacBook Pro Apple M1
Nowy MacBook Pro ma procesor Apple M1

Rzeczywiście, można powiedzieć, że Apple odwaliło kawał dobrej roboty, przechodząc na architekturę ARM. Niskonapięciowy procesor radzi sobie wyraźnie lepiej podczas obróbki zdjęć czy montażu filmów niż dotychczasowe procesory Intela, ale pod jednym warunkiem: dana aplikacja musi wspierać działanie na ARM. W przeciwnym wypadku konieczne będzie skorzystanie z emulatora Rosetta 2, który zwykle niweluje wydajnościową przewagę nad aplikacjami odpalonymi na „zwykłych” procesorach Intel Core.

Wobec tego dobrze byłoby wiedzieć, które aplikacje wspierają już natywnie ARM na komputerach Apple (a więc także mogą pochwalić się wysoką wydajnością), a które działają wyłącznie w trybie emulacji bądź… nie działają wcale.

Lista programów ze wsparciem dla Apple M1

Ponieważ Apple nie prowadzi zestawienia aplikacji, które mają swoje wersje napisane dla procesora o architekturze ARM, musiał je zrobić ktoś inny. Tym kimś okazał się Abdullah Diaa. Sporządził aktualizowane zestawienie, na którym znajdziemy interesujący nas program i zorientujemy się, czy i jak będzie współpracował on z naszym nowym komputerem.

Strona zawiera opisy kompatybilności około 200 aplikacji

Wybranie urządzenia z procesorem Apple M1 może być bardzo dobrym, ale i bardzo złym pomysłem – wszystko zależy od tego, z jakich programów korzystamy. W niektórych wypadkach mogłoby się okazać, że kupując najnowszy sprzęt od Apple, nie jesteśmy w stanie na nim pracować, bo niezbędna dla nas aplikacja nie potrafi „dogadać się” z procesorem ARM. Dlatego lepiej jest sprawdzić wcześniej.

Wszystkiego, co potrzebne, powinniśmy dowiedzieć się ze strony Is Apple silicon ready?