Windows 8 RT - najnowszy członek rodziny systemów Microsoftu. Z myślą o ARM | Tabletowo.pl

Windows 8 RT – najnowszy członek rodziny systemów Microsoftu. Z myślą o ARM

Dołącz do dyskusji 0

Nie oszukujmy się, „Windows 8 dla ARM” to nie jest zbyt chwytliwa nazwa. Nic więc dziwnego, że Microsoft, producent systemu operacyjnego Windows, postanowił przemianować ją. Od dziś Windows 8 dla tabletów i komputerów wyposażonych w procesory o architekturze ARM będzie nosił nazwę Windows 8 RT.

Informacja o nowym nazewnictwie pojawiła się na oficjalnym blogu zespołu pracującego nad oprogramowaniem Windows. Podstawowa, dedykowana komputerom i tabletom napędzanym przez procesory x86 (zarówno 32-, jak i 64-bitowe) wersja systemu, została podzielona na Windows 8 i Windows 8 Pro. Podczas gdy pierwsza z nich została zaprojektowana z myślą o zwykłych użytkownikach (choć będzie miała kilka funkcji dotąd oferowanych jedynie przez warianty Enterprise i Ultimate, w tym zaktualizowany program Windows Explorer, nowy menedżer zadań oraz wsparcie dla wielu monitorów), druga przypadnie do gustu wszystkim, którzy wymagają szerszego spektrum usług. Windows 8 Pro będzie zawierał wszystkie funkcje pakietu podstawowego oraz zestaw dodatkowych, który obejmuje szyfrowanie danych, wirtualizację pulpitów oraz zarządzanie stacjami roboczymi i domenami.

Na tabletach internetowych zobaczymy nie tylko Windows 8 i Windows 8 Pro (nauczeni przykładem Windows 7 wiemy, że urządzeń z tym oprogramowaniem i procesorem x86 nie będzie wiele), ale również Windows 8 RT. Najnowszy członek rodziny systemów z charakterystycznym okienkiem w logo będzie w pełni kompatybilny z nowoczesnymi układami o architekturze ARM (Tegra 3, TI OMAP, Samsung Exynos etc) i pozwoli na połączenie mobilności z długim czasem pracy na baterii. Windows 8 RT będzie oferował przystosowane do obsługi palcem składniki pakietu biurowego Office: Word, Excel, PowerPoint oraz OneNote. Chcąc zachęcić twórców aplikacji, Microsoft zaprojektował nowe środowisko uruchomieniowe, WinRT (Windows RunTime), które skoncentrowane będzie na skupionych w chmurze i sieci programach dla urządzeń dotykowych.

Rozwiewając ewentualne wątpliwości, programiści Microsoftu podkreślili fakt, że posiadacze tabletów z Windows 8 nie będą skazani wyłącznie na interfejs Metro; w dowolnym momencie będą mogli przełączyć się na tradycyjny, komputerowy wygląd systemu.

Więcej informacji na temat kompatybilności Windows 8 z obecnymi wersjami systemu Windows oraz zestawienie oferowanych przez jego różne warianty funkcji znajdziecie w źródle.

via Windows Team Blog

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona