Windows 10 Mobile na 9,5% wszystkich smartfonów z „kafelkami”

Najpopularniejszym smartfonem z Windowsem pozostała Nokia Lumia 520

Mobilne wersje Windowsa zdobyły wspólnymi siłami trzecie miejsce na świecie, jeżeli chodzi o popularność systemów operacyjnych dla smartfonów. Niedawno firma analityczna AdDuplex udostępniła szczegółowe statystyki dotyczące właśnie tego OS-u. Dodatkowo poznaliśmy dokładne informacje na temat poszczególnych urządzeń z „kafelkami” oraz dowiedzieliśmy się, którzy producenci starają się choć w jakimś stopniu konkurować z Microsoftem w sprzedaży telefonów.

Na dzień 22 stycznia 2016 rok Windows 10 Mobile pojawił się na 9,5% urządzeń z „kafelkami” (wzrost o 0,7% względem wcześniejszego miesiąca). Nie jest to zdecydowanie znakomity wynik, ale należy mieć na uwadze, że przez ostatnie miesiące Microsoft dopiero dopracowywał nową odsłonę systemu, a proces aktualizacji starszych modeli do „dziesiątki” jeszcze się nie rozpoczął, aczkolwiek Amerykanie mają wkrótce rozpocząć udostępnianie update’u.

W zestawieniu tym pojawiły się również pozostałe warianty Windows Phone. Ponad trzy czwarte wszystkich telefonów działa pod kontrolą 8.1, 8,4% smartfonów pracuje na wersji 8.0, odsłona 7 pojawiła się natomiast na 4,3% modeli, co i tak jest dobrym rezultatem zważywszy na jej wiek. Jestem ciekaw, jak w przyszłych miesiącach poprawi się popularność najnowszego Windows Mobile.

windows-10-mobile-wersje

Warto również wspomnieć o statystykach wśród producentów. Oczywiście prawie cały segment jest w rękach Microsoftu/Nokii, którzy mają aż 96,97% udziału w rynku. Co ciekawe, drugie miejsce należy do HTC, niegdyś ściśle współpracującego z firmą z Redmond, aktualnie Tajwańczycy zrezygnowali jednak z Windowsa. Trzecia lokata to Samsung, który nigdy specjalnie nie zaangażował się w tworzenie modeli z „kafelkami”. Tuż za podium uplasowało się Blu. Zestawienie zamyka Huawei, lecz trudno napisać na temat tego producenta, podobnie jak wcześniej wspomnianych, że starał się zawalczyć o popularność w tym segmencie.

windows-phone-mobile-producenci

Najpopularniejszym smartfonem z Windowsem pozostaje Nokia Lumia 520 z wynikiem 12,9%. Osobiście się temu ani trochę nie dziwię – mimo że od chwili debiutu minęło już sporo czasu, to nadal jest to przyzwoity smartfon do użytkowania na co dzień. Szczególnie, że działa szybciej niż np. Microsoft Lumia 550. Podium uzupełnia Lumia 535, szczególnie chętnie wybierana przez firmy oraz Lumia 630. Dalej znajdziemy modele 635, 640, 530, 625, 435, 640 XL oraz 920. Doskonale pokazuje to, że Windows budżetowcami stoi. Jedynym telefonem z wyższej półki w tym zestawieniu jest 920, czyli flagowy telefon z końcówki 2012 roku.

windows-najpopularniejsze-smartfony

Same statystyki nie są zdecydowanie zaskakujące ani też wnoszące jakikolwiek powiew świeżości. Windows nie dość, że w rynkowej walce przegrywa z Androidem oraz iOS, to w dodatku za jego popularność odpowiadają głównie tanie modele, które zdecydowanie nie dają producentom największych szans na zarobek. Widać to w rankingu producentów, gdzie rynek tak naprawdę leży wyłącznie w dłoniach Microsoftu. Zobaczymy, czy najbliższe kwartały coś zmienią w tym temacie.

Warto również sprawdzić, jak te dane wyglądały na koniec listopada.

*na zdjęciu tytułowym Microsft Lumia 550

źródło: AdDuplex przez Neowin