To przełomowy moment w historii Apple. Wartość koncernu przekroczyła bilion dolarów

Apple przyzwyczaiło nas do tego, że jak nikt inny potrafi bić niewyobrażalne dla konkurencji rekordy. Nie inaczej jest i tym razem. Gigant z Cupertino osiągnął wartość biliona dolarów. Jest to przełomowy moment w historii koncernu.

Apple stało się najdroższą amerykańską spółką w historii, osiągając wartość biliona dolarów. Jest to jednocześnie rekord giełdy na Wall Street. Nikomu wcześniej nie udało się osiągnąć takiego pułapu.

Warto zaznaczyć, że kapitalizacja giełdowa obliczana jest w wyniku mnożenia aktualnego kursu akcji przez liczbę akcji spółki pozostających w obrocie. W dniu wczorajszym akcje Apple (ich łączna liczba to 4 829 926 000 sztuk) sprzedawane były w cenie 206,92 USD. W pewnym momencie ich cena przekroczyła 207 USD. Do takich wyników z pewnością przyczyniło się ogłoszenie kwartalnych, świetnych wyników Apple. Inwestorzy zareagowali na nie w sposób wręcz euforyczny.

Mimo wysokich cen i zwiększanych przez Apple marż, produkty koncernu wciąż generują ogromne dochody. Szczególnie odczuwane jest to w przypadku iPhone’ów. W ostatnim kwartale ich sprzedaż wzrosła o zaledwie 1%, jednak Apple z tego tytułu odnotowało aż o 20% wyższe zyski. Średnia cena iPhone’ów wzrosła niemal o 100 dolarów, a mimo to nadal urządzenia te sprzedają się świetnie.

https://www.tabletowo.pl/2018/08/01/apple-wyniki-finansowe-fiskalny-q3-2018-na-drodze-do-biliona/

Wczoraj specjalną notkę do pracowników Apple wystosował Tim Cook:

„Apple osiągnęło znaczący kamień milowy. Przy naszej cenie zamknięcia akcji wynoszącej 207,39 USD, rynek wycenia teraz Apple na ponad 1 bilion dolarów. Choć mamy wiele powodów do dumy z tego osiągnięcia, nie jest to najważniejsza miara naszego sukcesu. Zwroty finansowe są po prostu wynikiem innowacji Apple’a. Na pierwszym miejscu stawiamy nasze produkty i klientów, i zawsze pozostajemy wierni naszym wartościom.

Steve budował Apple na przekonaniu, że siła ludzkiej kreatywności może stawić czoła nawet największym wyzwaniom – i że ludzie, którzy są na tyle szaleni, by sądzić, że mogą zmienić świat, rzeczywiście to robią. Obecnie nasza misja jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Nasze produkty nie tylko wywołują chwile zaskoczenia i zachwytu, ale także pomagają ludziom na całym świecie wzbogacać ich życie i życie innych.

Tak jak Steve miał w zwyczaju zawsze w takich chwilach, podkreślam, że mamy nadzieję na jeszcze lepszą przyszłość Apple. Przed nami jeszcze wiele wspaniałej pracy.”

Wracając jednak do imponujących wyników Apple – przez ostatnie dwadzieścia lat firma ta zaliczyła ogromny rynkowy progres. Wartość firmy wzrosła ze „skromnych” dwóch miliardów dolarów do wspomnianego biliona. W zakończonym kwartale Apple zanotowało dochód netto na poziomie 11,5 mld dolarów. I nic nie wskazuje na to, by bieżący kwartał miał zakończyć się gorszym wynikiem.

A przy okazji… ;)

źródła: Tech2, TechCrunch, VentureBeat, BusinessInsider