W skrócie: nadchodząca konferencja Microsoftu, nowy tablet Samsunga z Windowsem, Galaxy Note 5 Active i aktualizacja Androida Wear

We wrześniu odbędą się jedne z największych targów elektroniki użytkowej IFA, jednak nie wszyscy producenci będą chcieli zaprezentować na niej swoje nowości. Przykładowo Microsoft szykuje własną konferencję, która ma odbyć się w listopadzie. Warto również wspomnieć, że Samsung ma w planach kilka całkiem interesujących nowości. Google natomiast wypuściło aktualizację dla wszystkich smartwatchy z Android Wear.

Kurz po premierze Windowsa 10 i pierwszej fali masowej aktualizacji sprzętu do najnowszej wersji „okienek” już opadł. Teraz Amerykanie zamierzają zaskoczyć klientów – w planach jest prezentacja kilku wyczekiwanych urządzeń. Oczywiście na pierwszym planie będą nowe Lumie 950 oraz 950 XL, które wyróżnią się świetną specyfikacją. W obu modelach znajdą się ekrany QHD, Snapdragon 808 lub 810, 3 GB RAM, USB typu C, Windows Hello, 32 GB pamięci wbudowanej, aparat główny 20 Mpix, kamerka przednia 5 Mpix i wsparcie dla trybu Continuum.

microsoft-lumia-950

Kolejną nowością będzie Surface Pro 4. Niestety, aktualnie trudno cokolwiek napisać pewnego na jego temat – być może będzie już napędzany przez procesor Intel Skylake, a niewielkim zmianom zostaną poddane klawiatura oraz rysik Surface Pen. Na pokładzie tej hybrydy ma pojawić się również Windows Hello. Mam nadzieję, że Amerykanie nie zawiodą i przygotują świetny sprzęt, różniący się od poprzednika.

Na koniec został Microsoft Band 2, czyli kolejna generacja inteligentnych opasek z Redmond. Na jej temat także nie wiadomo zbyt wiele. Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieć do czynienia z poprawioną wersją oryginału, który sprzedawał się całkiem przyzwoicie.

Teraz przejdźmy do Samsunga. W benchmarku Geekbench pojawił się dotychczas nieznany tablet od Koreańczyków, który działa pod kontrolą Windowsa 10. Jego ekran ma przekątną 12 cali, został wykonany w technologii Super AMOLED i oferuje rozdzielczość, zależnie od wersji, 2560 x 1600 lub 3840 x 2400 pikseli.

Warto wspomnieć, że jest napędzany przez procesor Intel Core M wsparty 4 GB RAM. Ciekawie prezentują się informacje o zastosowaniu w nim rysika S-Pen. Według plotek nowy tablet charakteryzuje się niewielką grubością, wynoszącą zaledwie 6,2 mm, a jego masa wynosi około 600 g. Moim zdaniem byłoby to świetne urządzenie w ofercie Koreańczyków. Aktualnie jednak pod znakiem zapytania stoi jego oficjalna premiera i wprowadzenie do ogólnoświatowej sprzedaży.

Galaxy Note5_Black Sapphire_Black_2P

Poza tym warto napisać, że Samsung prowadzi prace nad Galaxy Note 5 we wzmocnionej wersji Active. Względem pierwowzoru ma wyróżnić się wytrzymałą na uszkodzenia obudową oraz baterią o pojemności aż 4100 mAh. Podobno zostanie zaprezentowany w październiku. Jestem ciekaw, czy będzie dostępny na Starym Kontynencie – niestety, bardziej prawdopodobna wydaje się jego sprzedaż wyłącznie za pośrednictwem wybranych operatorów w Stanach Zjednoczonych.

Google z kolei wydało aktualizację dla Androida Wear. Co prawda nie wprowadzono żadnych rewolucyjnych zmian, za to postanowiono dodać bardzo praktyczne rozwiązanie mianowicie interaktywne tarcze zegarka. Tak naprawdę ich funkcjonalność jest ograniczona tylko i wyłącznie wyobraźnią danego dewelopera – firma z Mountain View udostępniła specjalne API.

android-wear-together-watch-face

Przykładowo w Bits Watch Face będziemy mogli bezproblemowo wybierać interesujący nas zestaw informacji. Google dostarczył Together. Ta tarcza zegarka pozwala na łatwe parowanie ze sobą zegarków i przesył m.in. zdjęć czy notatek pomiędzy nimi. Z czasem w sklepie Google Play pojawi się na pewno znacznie więcej podobnych propozycji.

źródło: WPDang przez Neowin; Weibo przez Gforgames, Phone Arena; Google przez Android Authority; Phone Arena