Ważne

Continuum ostatnią deską ratunku dla Windows 10 Mobile?

Bycie płynnym, stabilnym i bezpiecznym systemem operacyjnym nie wystarczyło. Windows Phone 8 i 8.1 nie przyjął się dobrze na największych rynkach i obecnie nie przekracza 5% globalnego udziału.

Wielu twierdzi, że głównym problemem WP jest brak aplikacji. Według mnie nie jest to prawda – większość zwykłych użytkowników w ogóle nie ściąga aplikacji na swoje smartfony, korzystając tylko z tych preinstalowanych. Temat ten dalej budzi kontrowersje, ale czy rzeczywiście dostępność wszystkich popularnych aplikacji sprawiłaby, że Windows dla smartfonów zabrałby całe rzesze użytkowników Androidowi i iOS? Taki scenariusz wydaje mi się mało prawdopodobny. Największym, w moim mniemaniu, problemem Windowsa (poza byciem ciągłym “placem budowy”) jest jego historia, a właściwie późne pojawienie się na rynku. Android i iOS osiągnęły dominację i Microsoft znalazł się w trudnej sytuacji. Będąc spóźnionym i chcąc poważnie powalczyć z liderami nie wystarczy być tak samo dobrym Trzeba być lepszym. Być może WP8.1 był pod niektórymi względami lepszy od konkurencji, ale to słowo “inny” bardziej do niego pasuje.

W najbliższym czasie Microsoft nie pokona przeciwników liczbą popularnych aplikacji czy ulepszaniem funkcji dostępnych na innych platformach. Nie pokona ich też specyfikacją nowych smartfonów – już teraz wiadomo, że przyszły flagowiec będzie wyposażony w Snapdragona 810. Według mnie, sytuacja mobilnego Windowsa dalej pozostaje wyjątkowo trudna, ale jest jedna funkcja, która pozwala mieć nadzieję, że Windows 10 “zrobi różnicę”. Czytając tytuł domyślacie się, że chodzi o Continuum. Tryb ten pozwoli na podłączenie smartfona do zewnętrznego ekranu przy pomocy stacji dokującej czy bezprzewodowo (Miracast). Po podłączeniu klawiatury i myszki nasz telefon zmieni się w mały komputer z desktopowym interfejsem użytkownika, przystosowanym do obsługi klawiaturą i myszką. Wszystko dzięki uniwersalnym aplikacjom, które współdzielą kod i wyglądają zupełnie inaczej, w zależności od wielkości ekranu, na którym są wyświetlane.

Rzutowanie obrazu ze smartfona nie jest niczym nowym. Jednak w przypadku Androida czy iOS wygląda to mimo wszystko dość pokracznie. Rozciągnięty interfejs smartfona na 50 calach nigdy nie będzie wyglądał dobrze. Nie wspominając o skalowaniu elementów nawigacyjnych. Continuum nie ma tych problemów, a dodatkowo, nie jest zwykłym rzutowaniem ekranu, a jego rozszerzeniem. Na dużym, bezprzewodowo podłączonym, ekranie możemy oglądać film czy edytować tekst w Wordzie i nadal korzystać z naszego smartfona, pisząc sms-y czy przeglądając Facebooka. Patrząc na demonstracje, to rzeczywiście robi wrażenie. Przynajmniej na mnie.

Całą prezentację znajdziecie w wideo poniżej. Najciekawsze dla mnie jest jednak to, że odbywa się ona przy użyciu istniejącego sprzętu (smartfona). Microsoft podczas konferencji Build wspomniał, że Continuum dla smartfonów dostępne będzie dla nowych urządzeń, ze względu na ograniczenia sprzętowe. Demonstracje na scenie pokazują, że jest to jednak możliwe nawet przy użyciu dostępnych na rynku smartfonów z Windowsem. Czyżby Microsoft chciał nas zaskoczyć i udostępnić ten tryb również dla obecnych urządzeń z mocniejszą specyfikacją? Trudno powiedzieć i na razie wydaje się to wątpliwe, ale wiemy chociaż, że na pewno jest to technicznie możliwe.

Komentarze

 • Amras91

  Może faktycznie Microsoft jednak zdecyduje się na wdrożenie tego rozwiązania dla wszystkich modeli. To byłby na prawdę ogromny atut, a też wydaje mi się że nawet mniej wydajne smartfony dałby radę, w końcu i tak są one bardziej wydajne od np. stosowanych w netbookach jeszcze 4 czy 5 lat temu Atomów ;)

  • To by ucieszyło lojalnych fanów, ale mogło negatywnie odbić się na sprzedaży NOWYCH modeli. Sam jestem ciekawy jak MS to rozegra.

   • Metek

    jedyne co, to mogłoby być to na zasadzie całkowitego przełączenia się na duży ekran i wygaszeniu smartfonowego – wtedy trzeba by wszystkie operacje wykonywać na monitorze,

   • Adam2

    To rzekome późne pojawienie się Windowsa na rynku mobilnych systemów to bzdura, bo mieli przecież Windows Pocket PC 2000 i 2002 oraz Windows Mobile 2003, 5, 6, 6.1 i 6.5

    http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Mobile

    Skoro one nie odniosły sukcesu to i Windows 10 Mobile ma niewielkie szanse.

  • Konrad Uroda-Darłak

   Dla mnie byłoby to bez sensu – no chyba, że mógłbym pisać sms z poziomu tak przerobionego urządzenia, bo o jednoczesnym korzystaniu z obu ekranów mowy nie ma w ich przypadku.

  • Adam2

   Mniej wydajne nie dadzą rady, skoro nawet topowe sobie nie radzą z dwoma ekranami.

 • nie zmieni to wyników sprzedaż

  Wątpie że to zaważy na wynikach sprzedaży. Android i IOS to gigantyczny rynek, który już nie musi przekonywać no a Windows jeszcze jest trochę niedopracowany i brakuje kilku rzeczy względem np androida, które by ułatwiły życie

  • arczi

   Jeśli Windows jest niedopracowany, to co powiedzieć o iOS 8, który był poligonem doświadczalnym na żywym organizmie czy Androidzie który dopracowany nigdy nie był?

   • a np to

    Chodzi i proste rzeczy. Np nie można spersonalizować skrótów na pasku powiadomien tak jak w androidzie i nie można wszystkiego ustawić np włączać transmisji danych
    Kolejna rzecz to ustawienia. Dużo za długa lista i ciężko coś znaleźć. Powinno być to pogrupowane
    No i aplikacje. Nie ma wszystkich i nie są tak dopracowane
    Może niektórym to wisi ale dla wielu ludzi te szczególiki są ważne

    • orson

     Można. Klamiesz

    • Konrad Uroda-Darłak

     3 pierwsze argumenty są nieprawdziwe, a czwarty się już przejadł – brawo!

    • Metek

     1. Można dowolnie zmieniać skróty, transmisja nazywa się “dane komórkowe” i jest
     2. Jest pogrupowane wszystko….
     3. Używałeś kiedyś Windows Phone?
     eh…

  • Konrad Uroda-Darłak

   Tak z ciekawości – czego takiego brakuje?

   • gupik

    Używam lumii 640 i mam kilka pytań do Ciebie:
    – po odtworzeniu muzyki zatrzymaj i zamknij odtwarzacz tak, że po naciśnięciu przycisków głośności nie będzie się pojawiał w tle ten nieszczęsny odtwarzacz (bez dodatkowo zainstalowanej aplikacji STOP)
    – z menu podręcznego (wysuwanego z dołu) wyłącz wi-fi
    – włącz widgetami/bluetooth/gprs/latarke itp
    – zainstaluj chroma
    – zainstaluj blokowanie reklam (nie pamiętam jak się program nazywał)
    – zainstaluj widget zegarka
    – po włączeniu budzika nie włącza się dymek “alarm włączy się za …godzin/minut”, może wiesz jak to odblokować
    – wyłącz przezroczyste przyciski nawigacji
    – włącz synchronizację maili taką jak w Androidzie – ta z Windowsa mobile strasznie mnie w…… czasem się w ogóle nie synchronizuje i nie wiem dlaczego.

    Jak mi się przypomną jeszcze jakieś pytania to dopiszę

    Wymieniam 2 największe dla mnie plusy:
    – długość pracy – ok 2 dni
    – aparat i jego inteligentne zdjęcia

    Byłem jednym z pierwszych używających Lumii 820 później przesiadłem się na LG Optimus G, teraz kupiłem lumię 640 bo sprzętowo podobna do 820 a sporo tańsza. Chciałem znów dać szansę Microsoftowi ale mogą zniknąć z rynku system tak samo beznadziejny jak 2-3 lata temu.

    • glupik

     miało być:
     – z menu podręcznego (wysuwanego z dołu) wyłącz wi-fi -> wysuwanego z GÓRY
     – wyłącz przezroczyste przyciski nawigacji -> WŁĄCZ

    • jendrush

     To nie są pytania. Tak tylko wspominam.

     • glupik

      Masz rację, niefortunnie to ująłem. Nie zmienia to jednak faktu, że są to rzeczy nieobecne w Windows. System wydaje się być bardziej toporny od androida i nie chodzi mi tu o płynność działania.

    • Piotrek Biedak

     Sory ale większość argumentów które podałeś to albo czepianie się na siłę albo po prostu chciałbyś aby WP zmienił się w Androida, fakt, nie mam obecnie najnowszego androida, mam tablet jeszcze na adku 4.0 ( oczywiście aktualizacji się nie doczekał, kupując go był flagowcem, teraz jest już leciwy) którego używam sporadycznie i chcąc mógłbym doszukać się również kilku rzeczy które mi nie pasują/chciałbym żeby było inaczej, tylko że niema to sensu. WP ma wady jak każdy system, choćby ten błąd odtwarzacza, lub to że z niewiadomych przyczyn chcąc wyłączyć wifi z menu powiadomień odsyła do ustawień, przy włączaniu już nie. No a co do reszty zarzutów: “włącz widgetami/bluetooth/gprs/latarke itp” w WP widgetów nie uświadczymy, dwa pierwsze włączymy ze skrótów w menu powiadomień, do latarki mam kafel, chroma nie zainstaluje bo Google owej aplikacji nie wypuściło ( w zasadzie mógłbym powiedzieć to samo o IE na Androidzie), z tym dymkiem też niezłe, niema czegoś takiego, nie wiem czy to taka istotna funkcja, budzik działa jak należy, blokowania reklam owszem niema, niema też reklam choćby w menu powiadomień gdzie na tablecie co rusz wyskakują mi takie powiadomienia z różnych aplikacji.Kafel zegarka owszem jest, miałem zainstalowany ale uznałem go za bezużyteczny. Włącz przezroczyste przyciski nawigacji, no to już rozwaliłeś, naprawdę to uważasz za wadę? a wadą w adku czasem nie jest to że tam w ogóle przycisków nawigacji nie można schować? na L735 jeden ruch palcem i czy jestem w jakiejś aplikacji czy też nie, przycisków niema, nic mi nie zasłaniają, kiedy takie coś pokaże Android? A synchronizacja maila przynajmniej u mnie działa świetnie, emaile dostaje natychmiastowo. Także jeśli WP Ci nie odpowiada, wróć do androida, ale pisanie że system jest beznadziejny bo m.in nie możesz włączyć przezroczystości przycisków nawigacyjnych to zupełnie to samo jak gdybym napisał że Android jest beznadziejny bo przycisków nawigacyjnych nie mogę schować.. i coś tam.

    • Piotrek Biedak

     Sory ale większość argumentów które podałeś to albo czepianie się na
     siłę albo po prostu chciałbyś aby WP zmienił się w Androida, fakt, nie
     mam obecnie najnowszego androida, mam tablet jeszcze na adku 4.0 (
     oczywiście aktualizacji się nie doczekał, kupując go był flagowcem,
     teraz jest już leciwy) którego używam sporadycznie i chcąc mógłbym
     doszukać się również kilku rzeczy które mi nie pasują/chciałbym żeby
     było inaczej, tylko że niema to sensu. WP ma wady jak każdy system,
     choćby ten błąd odtwarzacza, lub to że z niewiadomych przyczyn chcąc
     wyłączyć wifi z menu powiadomień odsyła do ustawień, przy włączaniu już
     nie. No a co do reszty zarzutów: “włącz widgetami/bluetooth/gprs/latarke
     itp” w WP widgetów nie uświadczymy, dwa pierwsze włączymy ze skrótów w
     menu powiadomień, do latarki mam kafel, chroma nie zainstaluje bo Google
     owej aplikacji nie wypuściło ( w zasadzie mógłbym powiedzieć to samo o
     IE na Androidzie), z tym dymkiem też niezłe, niema czegoś takiego, nie
     wiem czy to taka istotna funkcja, budzik działa jak należy, blokowania
     reklam owszem niema, niema też reklam choćby w menu powiadomień gdzie na
     tablecie co rusz wyskakują mi takie powiadomienia z różnych
     aplikacji.Kafel zegarka owszem jest, miałem zainstalowany ale uznałem go
     za bezużyteczny. Włącz przezroczyste przyciski nawigacji, no to już
     rozwaliłeś, naprawdę to uważasz za wadę? a wadą w adku czasem nie jest
     to że tam w ogóle przycisków nawigacji nie można schować? na L735 jeden
     ruch palcem i czy jestem w jakiejś aplikacji czy też nie, przycisków
     niema, nic mi nie zasłaniają, kiedy takie coś pokaże Android? A
     synchronizacja maila przynajmniej u mnie działa świetnie, emaile dostaje
     natychmiastowo. Także jeśli WP Ci nie odpowiada, wróć do androida, ale
     pisanie że system jest beznadziejny bo np.
     nie możesz włączyć przezroczystości przycisków nawigacyjnych to
     zupełnie to samo jak gdybym napisał że Android jest beznadziejny bo
     przycisków nawigacyjnych nie mogę schować.. i coś tam.

     • glupik

      Czepiasz się mnie też na siłę. Jeśli chodzi o budzik i dymek to dla mnie było to potwierdzenie, że budzik na 100% zadzwoni za określony czas. Jeśli chodzi o przyciski softwerowe to po prostu są brzydkie jak noc (w androidzie potrafili wziąć jakiegoś grafika aby były ładniejsze) ale o gustach nie dyskutuję.
      Aktualizacja maili niestety u mnie nie działa jak należy, push nie działa tak jakbym oczekiwał. Czasem dostaję maila ale nie ma dźwięku powiadomienia. Może dlatego, że jestem zalogowany również na komputerze, nie mam pojęcia. Czasem jest problem z załącznikami.

     • Piotrek Biedak

      Czy aby na siłę? Zwyczajnie obaliłem choć część zarzutów które uważałem za bezpodstawne, choćby jeśli chodzi o budzik i dymek. Budzik ma przede wszystkim działać, w WP działa sprawnie, nie było sytuacji aby nie zadzwonił, dymek to już prawdopodobnie pomysł twórców Androida, może i użyteczny ale uważanie jego braku za wadę systemu, no jak inaczej mogę to skomentować? Ja ostatnio zacząłem używać Cortany, zastępuje mi budzik prawie kompletnie, jedno kliknięcie, mówię jej żeby mi go ustawiła o konkretnej godzinie lub, czego używam podczas np gotowania, podgrzewania w piekarniku itp, mówię coby przypomniała mi za 15 minut, świetna funkcjonalność. Co do przycisków systemowych, kwestia gustu, w WP są bardzo proste, ja nie mam do nich absolutnie nic a to że jednym ruchem palca mogę je w każdej chwili schować uważam za wielki plus i choćby tego mi w tablecie brakuje. Co do aktualizacji maili, no cóż, może poszukaj w internecie, czasami okazuje się że rozwiązanie jest prostsze niż to się mogło wydawać, czasami reset/przywrócenie do ustawień fabrycznych pomaga, specjalistą nie jestem ale raczej tak nie powinno być i tak jak pisałem, u mnie działa bezproblemowo.

 • ja

  drogi panie Górecki. niech pan przestanie robić z windowsa jakiś upośledzony system dla którego wszystko to ostatnia szansa i porównywać do androida. Nie potrzeba tu wielkich analiz. Jeśli będą sie pojawialy dobre telefony to ludzie bedą kupować. system wbrew pozorom nie jest az tak kluczowy dla wiekszosci. Na dzien dzisiejszy MS sprzedaje telefony ktore wyglądają jak tandeta i byc moze do 400 zl są najlepsze ale co z tego. Niech przekonają Samsunga, sony, htc, lg itd. aby wypuszczali swoje flagowce z systemem MS i problem zniknie.

 • Metek

  Pan redaktor chyba czegoś nie zrozumiał, to co zostało pokazane było jedynie symulacją działania, nie gotowym produktem… I nie, nie jest to technicznie możliwe, Snapdragony w nawet najnowszych WP dostępnych obecnie w sprzedaży nie obsługują dwóch ekranów…

  • Nie. Symulacja była podczas pierwszego keynote, to było live demo, o czym prowadzący powiedzieli wyraźnie. Zresztą używają do tego realnego telefonu, a nie maszyny wirtualnej, więc w ogóle nie ma o czym gadać.

   • Metek

    Co nie zmienia faktu ze wyraźnie powiedział ze na obecnie dostępnym sprzęcie nie jest możliwe i że to urządzenie prototypowe…

    • nie,to Lumia 930 z wewnętrznym buildem.

     • Metek

      Niech się Pan nie pogrąża…

      “Jeśli jednak spodziewaliście się, że ta funkcja zawita na Waszych urządzeniach z Windows Phone, niestety muszę ostudzić Wasze nadzieje. Ja również do końca „wierzyłem”, że mój telefon zdoła uciągnąć tryb Continuum, jednak wcale nie jestem zaskoczony, że tak jednak się nie stanie. Spodziewałem się, że co najmniej średnia specyfikacja 830 może być poważną przeszkodą dla wprowadzenia tej funkcji. Zaskoczył mnie za to zapowiedziany przez Gabriela Aula brak Continuum dla całkiem niedawno wydanego flagowca z Windows. Zgodnie z tym, jak ową sytuację wytłumaczył Gabe Aul, do obsługi Continuum będą potrzebne odpowiednie części od Qualcomma (a zatem mamy potwierdzenie, że nie będzie flagowców z Intelem).”

      http://antyweb.pl/czekasz-na-continuum-dla-mobilnego-windows-10-szykuj-sie-na-wiekszy-wydatek/

      “new phone hardware would be needed to power the graphics of two displays. Continuum is, after all, not Miracast. What that technologyis exactly, is currently not known, but it has to do with dual video output.”

      “It was made clear to us though that new phones would be needed”

      Microsoft’s Gabe Aul also responded on Twitter to questions about Continuum, emphatically stating:
      “Continuum for PC will work on any touch enabled device. Continuum for phones will require new hardware.”

      http://www.windowscentral.com/continuum-windows-10-phones-new-hardware-qualcomm

      Chce Pan jeszcze więcej źródeł? Ze wszystkich tech-blogów chyba tylko Pan tego nie rozumie…

     • Sorry, to nie są wiarygodnie źródła, szczególni bajkopisarski Antyweb i opinie ludzi, którzy niezbyt kumają informatykę zarówno od strony sprzętu i oprogramowania ;)

      A teraz mój cytat:
      “Najciekawsze dla mnie jest jednak to, że odbywa się ona przy użyciu istniejącego sprzętu (smartfona). Microsoft podczas konferencji Build wspomniał, że Continuum dla smartfonów dostępne będzie dla nowych urządzeń, ze względu na ograniczenia sprzętowe. Demonstracje na scenie pokazują, że jest to jednak możliwe nawet przy użyciu dostępnych na rynku smartfonów z Windowsem.”

      Którego zdania nie rozumiesz?
      1) Tak, Belfiore i Aul powiedzieli, że Continuum dla smartfonów będzie wymagać nowego sprzętu ze względu na ograniczenia sprzętowe
      2) Następnego dnia na scenie pokazano pełne continuum przy pomocy STAREGO sprzętu. Wniosek DA SIĘ.
      3) Czy Continuum trafi do starszych urządzeńe? Na razie nic na to nie wskazuje, ale będzie to decyzja sprzedażowo-polityczna, a nie wynikająca z rzeczywistych ograniczeń sprzętowych.

     • Metek

      Papier przyjmie wszystko jak to mówią, klawiatura najwyraźniej też… Skoro Pan uważa, że windowscentral.com nie jest wiarygodnym źródłem to czemu przeszukując Internet nie natknąłem się na podobne sformułowania? Smartfon, przy użyciu którego to zademonstrowano to może i istnieje, ale nie jest to żaden tych, które istnieją oficjalnie. Kiedyś na jakieś konferencji, podczas pokazu jakiejś funkcji mówili, że urządzenie jest zbudowane na potrzeby pokazu przez Nokię, i przypomina obecne modele, ale to tylko do testów… Zupełnie tak samo zapewne było i tym razem, bo to, że coś wygląda na Lumię 930, wcale nie znaczy, że nią jest… Może jakiś poważniejszy serwis Pana przekona, bo z tego co do tej pory czytałem to najbardziej bajkopisarski jest serwis tabletowo.pl… nie, nie cały serwis, obraziłbym resztę ekipy, Pan jest bajkopisarzem w tym momencie. ww.theverge.com/2015/4/29/8513519/microsoft-windows-10-continuum-for-phones

      “Continuum for Phones won’t be something you’ll find on existing Windows Phone devices. Belfiore was quick to note that the feature will require new devices capable of driving this dual-screen feature. Microsoft plans to share more on that soon.”

      Pan sam sobie trochę zaprzecza, skoro najpierw pisze ” Tak, Belfiore i Aul powiedzieli, że Continuum dla smartfonów będzie wymagać nowego sprzętu ze względu na ograniczenia sprzętowe” a potem “Czy Continuum trafi do starszych urządzeńe? Na razie nic na to nie wskazuje, ale będzie to decyzja sprzedażowo-polityczna, a nie wynikająca z rzeczywistych ograniczeń sprzętowych.” — z całym szacunkiem sądzę, że Aul i Belfiore znają się na sprzęcie “trochę” lepiej niż Pan. Jeśli jest inaczej, może czas zmienić pracodawcę?

     • Green

      Sorry, ale tabletowo.pl to też nie jest wiarygodne źródło, szczególnie jak się czyta o tym, że Windows nie przetrwa zimy, Google zabija M$ a za tydzień, że M$ zabija Google. Nic tylko teorie spiskowe…..

 • Tomasz Lenartowski

  Użytkownicy, którzy nie instalują przecież żadnych aplikacji z pewnością pobiegną do sklepu po docka by odpalić sobie listę kontaktów i przeglądarkę na dużym ekranie ;)

  • Metek

   chromeOS jest dobrym przykładem na to, że przeglądarka ostatnimi czasy zaczyna być wystarczająca ;) Edge będzie obsługiwał na telefonach wtyczki więc będzie całkiem praktyczny. Do tego aplikacje ekosystemu MS (Office, Onedrive, Onenote itp) kilka zewnętrznych i może się okazać, że ma większe możliwości od chromeboxów.

   • Tomasz Lenartowski

    I znowu – Chromebooki nie są kupowane dla możliwości. Mają dawać dostęp do pewnych usług w znajomy sposób. I to działa. A wiele osób nigdy nie używała miracast. Ja na przykład. I słynna mama Pana Góreckiego też. W ogóle nie chodzi o możliwości.

  • arczi

   Nie mogło zabraknąć Lenartrollskiego. Primo, nie potrzeba żadnego doka, wystarczy miracast, wspierany przez większość telewizorów lub dowolny adapter miracast. Secundo: oglądanie wideo ze smartfona na dużym ekranie nie tracąc możliwości pisania smsów, dzownienia czy przeglądania facebooka. Tak samo galerie obrazów, czy pakiet Office. Ale najważniejsze to oczywiście przeglądarka. EDGE w desktopowej wersji z pełnym wsparciem dla klawiatury i myszki. Bez kabli, bez skomplikowanej konfiguracji.

   • Tomasz Lenartowski

    Tylko może czas się zastanowić czemu nie używają tych aplikacji. I czemu nie używają tak dużo pulpitu w tabletkach z W8.1. Bo ludzie chcą telefonu i tabletu. Nie kombajnu z funkcją łodzi podwodnej. Kupują telefon żeby pozostać w kontakcie i tablet by konsumować treść na urządzeniu z prostym interfejsem. Oczywiście,że nazwiesz to trollingiem bo uderza w MS. Ale to samo jest z ubuntu. To nie tego ludzie szukają i nie to kupują. I dane pana góreckiego zdają się to potwierdzać. Ale lepiej nazwać kogoś trollem niż myśleć. Smutne

  • Paweł Szczepański

   Może Ty nie – ale są ludzie używający aplikacji, czy wykorzystujący telefon do pracy. Jedna nowość nie musi służyć wszystkim. Może Cię to zdziwi, ale każdy jest inny;)

 • Nie można porównywac tego z iOS-em z 2007, pojemnościowym ekranem itd. Windows Mobile był skurczonym desktopowym systememe, wciśniętym na urządzenia z małymi ekranami. Z mobilnym systemem niewiele miało to wspólnego. To tak jakby mówić, że Apple przygodę z mobilnymi tabletami zaczęło od Newtona ;)

 • “Którego zdania nie rozumiesz lub która część jest nieprawdziwa?”

  Nadal nie odpowiedziałeś.

  PS: The Verge to szmatławiec pokroju pudelka. Co z tego, że popularny… Chcesz poczytać coś sensownego? Spróbuj anandtech czy ars technica. Tam piszą informatycy, nie beletryści pokroju Toma Warrena czy Joanny Stern.

  • Metek

   Serio, to MS, stać ich :) to tak jakby na podstawie koloru chcieć odróżnić Golfa TDI od benzyny

 • Nie wydaje mi się żeby Google miało problem z osiągnięciem odpowiednika Continuum na Androidzie. Na dzień dzisiejszy np. z pomocą roota i aplikacji SecondSreen po podłączeniu telefonu do kabla HDMI od monitora, zostają zmienione parametry inerfejsu. Zmienione DPI powoduje że aplikacje zmieniają interfejs na tabletowy, i dodatkowo wymuszam interfejs poziomy. Program automatycznie odpala mi to co ustawiłem: WIFI, bluetooch, więc podłącza mi się klawiatura i mysz. Ktoś powie że to nie to samo co interfejs PC – zgadzam się, ale pokazuje możliwości jego zmiany w androidzie zależnie od sytuacji. Teraz po stronie Googla jest dodanie trzeciego inerfejsu w aplikacjach smatfon/tablet/pc, podstawa do tego jest. Pamiętajmy też o przemycanych informacjach o połączeniu Androida i ChromeOS. Według mnie Google jest przygotowany na taką odpowiedź, ale wejście na rynek PC ze swoim systemem ma zaplanowane na inny czas ;), oby tylko nie przespał jak Microsoft przespał rynek mobilny.

 • Marcin Wojciechowski

  Podoba mi się pomysł Continuum i mam nadzieję, że to znakomicie wypali! Mocno trzymam za ten pomysł kciuki jednak martwi mnie bardzo to, że Windows Phone nie posiada i nie będzie najpewniej posiadać jakiegokolwiek wsparcia w przeglądarkach dla Flasha czy Silverlight na stronach www.

 • Maniiiius

  Jako “naczelny hejter WP” (przynajmniej wg niektórych na pewnym portalu) od dawna pisałem, że gdyby MS zrobił coś takiego to byłby olbrzymi atut tego systemu i sam bym pewnie kupił Lumie. No i proszę! A problemem nie jest wydsjność sama w sobie. Ot, brak mHDMI utrudnia korzystanie z tej funkcji bo miracast swoje wady ma. Nowe modele będą miały USB C, które umożliwia przesył obrazu.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona