W LG G5 i Samsungu Galaxy S7/S7 Edge nie będzie można używać karty microSD jako pełnoprawnej części pamięci wewnętrznej

Android 6.0 Marshmallow przyniósł ze sobą wiele zmian i nowości. Jedną z najważniejszych jest możliwość używania karty microSD jako pełnoprawnej części pamięci wewnętrznej. Umożliwia to m.in. instalowanie na niej całych aplikacji, a nie – jak dotychczas – przenoszenia/zapisywania wyłącznie jej danych. Jednak niektórzy producenci smartfonów postanowili zrezygnować z wykorzystania tej funkcji.

Wśród nich znalazło się LG oraz Samsung. Otóż ani w G5, ani w Galaxy S7 czy Galaxy S7 Edge użytkownicy nie będą mieli możliwości wykorzystywania karty microSD jako pamięci wewnętrznej. Serwisowi źródłowemu udało się uzyskać wyczerpującą odpowiedź od drugiego z producentów, dlaczego zdecydowano się na taki krok:

Reklama

Samsung zdecydował się nie używać funkcji adoptable storage, jaką udostępnia Android Marshmallow. Wierzymy, że nasi użytkownicy chcą korzystać z karty microSD do przenoszenia swoich plików pomiędzy smartfonem a innymi urządzeniami, w szczególności zdjęć i filmów wykonanych przy użyciu wbudowanych aparatów.

W przypadku wykorzystywania microSD jako pełnoprawnej części pamięci wewnętrznej, karta po włożeniu jest odpowiednio formatowana. Większość użytkowników może o tym nie wiedzieć, a my nie chcemy, żeby stracili oni swoje pliki. Po drugie, gdy Android Marshmallow zacznie wykorzystywać kartę jako część pamięci wewnętrznej, inne urządzenia nie będą w stanie odczytać jej zawartości, więc traci ona swoją funkcję przenoszenia plików pomiędzy różnymi sprzętami.

Adoptable storage jest przeznaczona przede wszystkim dla krajów rozwijających się, gdzie standardem są smartfony z 4 czy 8 GB pamięci wewnętrznej. Wierzymy, że nasze postrzeganie koncepcji używania karty microSD jest zgodne z tym, jak nasi klienci chcą ją wykorzystywać.

Producenci mają pełne prawo dowolnie modyfikować oprogramowanie na swoich urządzeniach. Pozostaje jednak pytanie, czy ostatnie zdanie powyższego oświadczenia rzeczywiście pokryje się z oczekiwaniami klientów. Tak naprawdę nie ma co liczyć na jednoznaczną odpowiedź – ile ludzi, tyle opinii i tyle samo sposobów wykorzystywania smartfona.

Przy okazji warto przypomnieć, że Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge mają być dostępne w dwóch wariantach: z 32 i 64 GB pamięci wewnętrznej. Jednak do Stanów Zjednoczonych oraz do Europy (więc także i do Polski) trafi wyłącznie pierwsza, uboższa wersja.

Źródło: Ars Technica