W Androidzie N może zabraknąć App Drawera

Android, najpopularniejszy system operacyjny na świecie, zarówno na smartfonach, jak i na tabletach doczekał się niezliczonych „mutacji”. Większość producentów decyduje się na instalowanie nakładek, które nierzadko całkowicie zmieniają interfejs. Zaledwie garstka wgrywa na swoje urządzenia jego „czystą” wersję. Każda kolejna odsłona przynosi kilka zmian i nowości, a w Androidzie N może to być m.in. brak App Drawera.

Reklama

W dużym uproszczeniu jest to Menu, w którym znajdują się skróty do wszystkich zainstalowanych na smartfonie czy tablecie aplikacji. Zazwyczaj lista przewijana jest horyzontalnie, choć zdarza się czasem, że trzeba to robić wertykalnie. Tak jest m.in. w HTC oraz (po raz pierwszy w historii) w „czystej” wersji Androida 6.0 Marshmallow. Wygoda z korzystania z poszczególnego sposobu przewijania listy jest kwestią dyskusyjną. Jedni bowiem wolą poziomy, inni pionowy układ/spis aplikacji – wiele zależy od preferencji oraz przyzwyczajenia danego użytkownika.

Niektórzy producenci, jak na przykład Huawei, Xiaomi, Meizu czy ZUK, zrezygnowali z tego dylematu, całkowicie pozbywając się App Drawera. W ich sprzętach wszystkie programy instalowane są na pulpitach i mogą być grupowane przez użytkownika w osobnych folderach. Jak do wszystkiego, także i do tego można się przyzwyczaić.

Serwis Android Authority otrzymał z dwóch różnych źródeł informacje, że aktualne buildy Androida N, przesyłane do deweloperów, nie zawierają App Drawera. Choć do jego oficjalnej premiery zostało jeszcze ponad pół roku, to niewykluczone, że Google także postanowiło zrezygnować z tego rozwiązania. Wertykalne menu w „czystym” Androidzie 6.0 Marshmallow nie wszystkim bowiem przypadło do gustu i dało się słyszeć głosy wyraźnego niezadowolenia z takiego obrotu spraw.

W tym miejscu warto przy okazji przypomnieć, że jeszcze nie zapadła decyzja, jaką nazwę przyjmie Android N. Google rozważa możliwość przeprowadzenia ankiety wśród użytkowników, aby mogli oni wyrazić swoją opinię na ten temat i być może podrzucić nowe, warte uwagi pomysły.

*Na zdjęciu wyróżniającym Huawei MediaPad M2 8.0

Źródło: Android Authority